Lovelywholesale WW
Norton [CPS] WW
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
Roselinlin WW
Tidebuy WW
  • Toyzz Shop TR
  • Reklam
  • Trainline WW
  • Whatwears WW
26 AĞUSTOS - BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ
Reklam
Pamukkale Turizm
Redmagic WW

26 AĞUSTOS - BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna gidilen yolda en kritik viraj 26 Ağustos ile 30 Ağustos arasında yaşanmış olan süreçtir. Bu tarihler arası gösterilen mücadele ve kahramanlık Türk ordusunun 10 gün sonrasında 9 Eylülde İzmir’e ulaşmasına ve büyük zaferin kazanılmasına yol açmıştır.

26 Ağustos 2020 - 18:58
Reklam
Holapick WW
TVC-mall WW
360TotalSecurity WW

 Bakınız İlber Ortaylı bu konuda ne diyor; Ağustos Türkler için bir bayram ayıdır. "Atatürk 26 Ağustos tarihini bilinçle seçti. " 26 Ağustos için yazılı olmayan bir belge sunayım.

 Bakınız Türk büyükelçisi Müfit Özdeş, 26 Ağustos tarihinin Mustafa Kemal Paşa tarafından bilinçli bir tarih olarak seçildiğini söylemiştir.

Çünkü Türkler için 26 Ağustos çok önemli bir gün ve iki nedenle önemli.

 İlki, 26 Ağustos 1071 tarih ve günü ( Malazgirt Zaferi ) ni simgeliyor.

 Ayrıca Ağustos 1526 tarihli ( Mohaç Zaferi )’ni simgeliyor ve Kurtuluş Savaşı 26 Ağustosu bunun 3 üncü defa pekişmesini ve tekrarlanmasını istiyor.

Birisinde Selçuklu Sultanı büyük komutan Alparslan Türklere Anadolu’nun kapılarını açtı.

İkincisinde ise Osmanlının tartışmasız muhteşem, Kanuni Sultan Süleyman Hazretleri, Mohaç Ovası’nda, çok güçlü savaşçıları ve kudretli Macar ordularını yerle bir etti. Hala bu gün orada çok konuşulur. Aradan 500 yıl geçmiş olmasına rağmen, keza dedesinin 1453 ü gibi, Alparslan’ın 1071 i gibi,

Reklam
Edrawsoft WW

 Şimdi ise vatanın son parçasına kudurmuşçasına saldıran düşmanı önce durduruyor ve sonra atıyor. Bakınız bu çok önemli bir olay. İi büyük tarihi yanına alıyor Atatürk bu savaşta. Bunları çok özel insanlar hesap eder. Bu, düşmana bir moralsizlik, Türk ordusuna da bir moral deposudur diyebiliriz. Onun için bu tarih işte bu nedenle böyle tespit edilmiştir.

Ağustos ayı Türkler için bir bayram ayıdır. Bunu söylüyorum. Çünkü bu tarih bir tesadüf sonucu belirlenmemiştir. Türkler her zaman, belirli mevsimlerde, klasik dönemlerde savaşa hazırlanırlar.

 Keza bakarsak, Avrupa seferlerine hep Nisan ayında çıkmışlardır. Seferler genellikle Ağustos, Eylül aylarında sona erer. Tarihte 16. ve 17. asırlarda bu böyleydi. İşte 20. asırda da diyebiliriz ki bunun bir kere daha tekrarı oluyor ve pek tabi ki zaman ve zemin de buna doğru gidiyor. Ağustos ayı bizim için önemli bir aydır, " dedi.

  Ortaylı, Kurtuluş Savaşı süresi boyunca Ege Bölgesi'nin çok zorluklar çektiğini söyleyerek şöyle devam etti;

" Memleketin bir bölümü Sarıkamış’tan sonra Rus işgaline uğramış. O Nedenle buradan asker toplanamadı. Asker toplanması için yük, Kastamonu’dan, Orta Anadolu, Çukurova ve özellikle Ege ile Trakya’ya binmiş oldu.

Sonrasında mütarekede sıkıntılar çekildi. Yunan işgali hiç hoş değildi. İngiltere kendi ordusuyla savaşa girmiş olsaydı, bu kadar tepki çekmezdi. Yunan ordusu, geleneği olmayan, disiplinsiz balkan milliyetçileriydi. İşte bu nedenle bunların yaptıkları fenalıklar ile Egede büyük zorluklar çekildi. Savaşın sona erdiği ana kadar bu ortadadır. O nedenle Ağustos’ta ki, bu bayram çok özel bir öneme sahiptir, "  cümlelerini kullandı.

 -Görüntülerin Kaynakları; TRT -  TSK - ABD CBS - Eye Film Museum Film Arşivleri,

 -Anlatım; Halk TV,  

 -Düzenleme – Renklendirme; Akif Tanrıkulu,  

 

 İYİ SEYİRLER,  

Italojewerly WW
Tbdress WW

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Dresslily WW
IOScout WW

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
AZERBAYCAN BAKÜ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN AYŞE BEGÜM ONBAŞI MEMLEKETİ AKHİSAR’DA COŞKUYLA KARŞILANDI
AZERBAYCAN BAKÜ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN AYŞE BEGÜM ONBAŞI...