Reklam
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
APOCA market
Pizza-allo
  • Reklam
  • Trainline WW
26 AĞUSTOS - BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ
Reklam
Pamukkale Turizm

26 AĞUSTOS - BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna gidilen yolda en kritik viraj 26 Ağustos ile 30 Ağustos arasında yaşanmış olan süreçtir. Bu tarihler arası gösterilen mücadele ve kahramanlık Türk ordusunun 10 gün sonrasında 9 Eylülde İzmir’e ulaşmasına ve büyük zaferin kazanılmasına yol açmıştır.

26 Ağustos 2020 - 18:58
Reklam
Holapick WW

 Bakınız İlber Ortaylı bu konuda ne diyor; Ağustos Türkler için bir bayram ayıdır. "Atatürk 26 Ağustos tarihini bilinçle seçti. " 26 Ağustos için yazılı olmayan bir belge sunayım.

 Bakınız Türk büyükelçisi Müfit Özdeş, 26 Ağustos tarihinin Mustafa Kemal Paşa tarafından bilinçli bir tarih olarak seçildiğini söylemiştir.

Çünkü Türkler için 26 Ağustos çok önemli bir gün ve iki nedenle önemli.

 İlki, 26 Ağustos 1071 tarih ve günü ( Malazgirt Zaferi ) ni simgeliyor.

 Ayrıca Ağustos 1526 tarihli ( Mohaç Zaferi )’ni simgeliyor ve Kurtuluş Savaşı 26 Ağustosu bunun 3 üncü defa pekişmesini ve tekrarlanmasını istiyor.

Birisinde Selçuklu Sultanı büyük komutan Alparslan Türklere Anadolu’nun kapılarını açtı.

İkincisinde ise Osmanlının tartışmasız muhteşem, Kanuni Sultan Süleyman Hazretleri, Mohaç Ovası’nda, çok güçlü savaşçıları ve kudretli Macar ordularını yerle bir etti. Hala bu gün orada çok konuşulur. Aradan 500 yıl geçmiş olmasına rağmen, keza dedesinin 1453 ü gibi, Alparslan’ın 1071 i gibi,

Reklam

 Şimdi ise vatanın son parçasına kudurmuşçasına saldıran düşmanı önce durduruyor ve sonra atıyor. Bakınız bu çok önemli bir olay. İi büyük tarihi yanına alıyor Atatürk bu savaşta. Bunları çok özel insanlar hesap eder. Bu, düşmana bir moralsizlik, Türk ordusuna da bir moral deposudur diyebiliriz. Onun için bu tarih işte bu nedenle böyle tespit edilmiştir.

Ağustos ayı Türkler için bir bayram ayıdır. Bunu söylüyorum. Çünkü bu tarih bir tesadüf sonucu belirlenmemiştir. Türkler her zaman, belirli mevsimlerde, klasik dönemlerde savaşa hazırlanırlar.

 Keza bakarsak, Avrupa seferlerine hep Nisan ayında çıkmışlardır. Seferler genellikle Ağustos, Eylül aylarında sona erer. Tarihte 16. ve 17. asırlarda bu böyleydi. İşte 20. asırda da diyebiliriz ki bunun bir kere daha tekrarı oluyor ve pek tabi ki zaman ve zemin de buna doğru gidiyor. Ağustos ayı bizim için önemli bir aydır, " dedi.

  Ortaylı, Kurtuluş Savaşı süresi boyunca Ege Bölgesi'nin çok zorluklar çektiğini söyleyerek şöyle devam etti;

" Memleketin bir bölümü Sarıkamış’tan sonra Rus işgaline uğramış. O Nedenle buradan asker toplanamadı. Asker toplanması için yük, Kastamonu’dan, Orta Anadolu, Çukurova ve özellikle Ege ile Trakya’ya binmiş oldu.

Sonrasında mütarekede sıkıntılar çekildi. Yunan işgali hiç hoş değildi. İngiltere kendi ordusuyla savaşa girmiş olsaydı, bu kadar tepki çekmezdi. Yunan ordusu, geleneği olmayan, disiplinsiz balkan milliyetçileriydi. İşte bu nedenle bunların yaptıkları fenalıklar ile Egede büyük zorluklar çekildi. Savaşın sona erdiği ana kadar bu ortadadır. O nedenle Ağustos’ta ki, bu bayram çok özel bir öneme sahiptir, "  cümlelerini kullandı.

 -Görüntülerin Kaynakları; TRT -  TSK - ABD CBS - Eye Film Museum Film Arşivleri,

 -Anlatım; Halk TV,  

 -Düzenleme – Renklendirme; Akif Tanrıkulu,  

 

 İYİ SEYİRLER,  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ  ( RUMLARIN KIBRIS'TA YAPTIĞI TÜRK SOYKIRIMI )
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ (...
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ REÇBER RÖPORTAJI
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ...