4. BOYUT İNSANA NASIL GÖRÜNÜR

4. BOYUT İNSANA NASIL GÖRÜNÜR

İnsanlar dünyada 3 boyutlu olarak her şeyi görürler ve bu 3 boyut doğrultusunda sağa – sola – öne – arkaya – yukarı – aşağıya hareket ederler. Peki ya 4 üncü boyut nedir, cevabına birlikte bakalım,…

29 Temmuz 2020 - 01:19

4 üncü Boyut konusu daima ilgi çekmiştir. Nedir 4. boyut ? 4. Boyut nasıl görünür ve 4. boyuta nasıl geçilir ?

Biz hepimiz 3 boyutlu bir dünya’da yaşıyoruz. Doğduğumuz günden beri hepimiz her zaman 3 boyutlu şeyler görmeye alıştık. Bu yüzden beynimiz 3 boyutta daha alışıktır. 4. Boyutu beraber inceleyelim.

 İlk öncelikle çalışmamıza biz sıfırıncı boyuttan başlayalım. Sıfırıncı boyutta sadece bir nokta mevcuttur ve bu noktada sıkışırız. Sağa sola, yukarı aşağı ve öne ya da arkaya gitme şansımız sıfırıncı boyutta yoktur.

Şimdi de 1. boyutu işleyelim. Çizdiğimiz çizginin sadece 1. boyutu mevcuttur. Çizgi üzerinde sadece sağa ve sola ilerleyebiliriz. Diğer boyutlar aşağı yukarı ya da öne arkaya 1. boyutta gidemiyoruz.

Şimdi de bir önceki 1. Boyuttaki çizdiğimiz çizgiyi bir kare haline getirelim. Bu sayede 2. Boyuta geçmiş olduk. Şimdi ise hem sağa sola hem de öne ve arkaya gidebiliyoruz. Fakat 2. Boyutta bir yüksekliğimiz bir derinliğimiz yok, yani yukarı ya da aşağı hala gidemiyoruz.

Şimdi 3. Boyuta geçelim. Karemizi aşağı ve yukarı doğru uzatmış olalım. Böylece 3 boyutlu bir şekil olan küpe sahip olmuş olacağız. Küpümüzün hem yüksekliği, hem genişliği, hem de derinliği mevcuttur. Bu sayede bir küpü elimizde tutmuş oluruz. Eğer biz bu küpümüzün üstüne bir karınca koysaydık karıncamız sağa sola, aşağı yukarı ve öne arkaya doğru istediği gibi gezinebilecekti.

Tıpkı bir odada istediğimiz yönde ilerleyebilmemiz gibi. Odanın eni boyunca yürüyebiliriz. Odanın boyu doğrultusunda da yürüyebiliriz. Ya da bir merdivene çıkıp odanın içinde daha yükseğe çıkabiliriz. Dünyamızdaki üç boyut bu kadar basittir, en boy ve yükseklik olarak.

4. Boyuta gelince. 3 Boyutlu olan küpümüzü kenarlarından tutup çekelim. Ortaya çıkmış olan bu ilginç şekil 4 boyutlu bir hiper küptür. Aslında insan beyni 4. boyutu algılama konusunda yetenekli değildir. Bu yüzden 4. boyutlu cisimlerin 3 boyutlu dünyamızdaki gölgesini algılamaktan öteye geçemeyiz. Yani bu şekil aslında 4. boyutlu bir hiper küpün 3 boyutlu dünyamızdaki görüntüsüdür.

 Bunu basit bir şekilde işleyelim. Alışmış olduğumuz 3 boyutlu dünyamızda değil de, 2 boyutlu bir dünyada yaşadığımızı değerlendirelim. Bulunduğumuz yerde sadece sağ sol ve ileri geri vardır. Sadece çizgi gibi 1 boyutlu ya da kare gibi iki boyutlu cisimleri algılayabiliriz.

İki boyutlu dünyamızdayken 3 boyutlu dünyadan birisi bize bir küp göstersin. Küpü nasıl algılayacağımızı anlamak için üzerine ışık yansıtıldığını ve gölgesinin de bizim 2 boyutlu dünyamıza düştüğünü varsayalım. Eğer 2 boyutlu dünyamızdan 3 boyutlu bir cisme baksaydık onu küpün duvara düşen gölgesi gibi görürdük.

Konuyu daha iyi anlamak için küpün bir yüzeyini turuncuya boyayalım. Altta kalmış olan turuncu yüzey ışığa daha uzakta olacağı için gölgesi daha küçük olur. Küpümüzü çevirdiğimizde gölgesi de değişecektir. Küpü yan çevirdiğimizde önceki pozisyonda normalde kare olan turuncu kısmın şekli şimdi değişti. Aslında değişmiş olmadı, sadece 2 boyutlu dünyadan baktığımız için bize sanki değişmiş gibi geliyor. Kısacası 2 boyutlu dünyadan 3 boyutlu bir cismi algılamaya çalıştığımızda cisim hareket ettirildiği zaman bize sanki şekli değişiyormuş gibi gelmiş oluyor, oysa değişmeden,

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI