AB, Nükleer Anlaşma Konusunda Trump’a Karşı İran’ın...

AB, Nükleer Anlaşma Konusunda Trump'a Karşı İran'ın Yanında Yer Aldı 

Nükleer anlaşmayı iptal etmek istediğini açıklayan ABD'ye karşı AB, İngiltere, Almanya, Fransa ve İran bir arada hareket etti. Fransa, anlaşmanın bir alternatifinin olmadığını söyledi ve AB de Trump'ı ağır bir şekilde eleştirdi. 

12 Ocak 2018 - 09:15 - Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 09:20

 

 

Dünya, İran ile P5+1 ülkeleri arasında üç yıl önce imzalanmış olan nükleer anlaşmanın geleceğini merak ederken, öte yandan Avrupa'da gerçekleşen zirvede, ABD'ye karşı bir ortak mutabakat çıktı.

Avrupa Birliği (AB), İngiltere, Fransa, Almanya ve İran temsilcilerinin bir araya gelerek gerçekleştirmiş oldukları toplantıdan sonra bir konuşma yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, konuşmasında mevcut olan nükleer anlaşmanın başka bir alternatifinin olmadığını dile getirdi.

Donald Trump'ı sert bir şekilde eleştiren AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, " İran ile yapılmış olan bu anlaşma başarılı bir anlaşmadır, çünkü İran'ın nükleer programını bu anlaşma ile kontrol edebiliyoruz. Bu konuda uluslararası toplumun birlik olması gerektiğini " söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise İran'ın 2015'teki anlaşmanın faydalarını görmeye bir hakkı olduğunu, nükleer dışı konularda da Tahran'la yeni bir diyalog kapısı açacaklarını söyleyen Gabriel, nükleer silah konusunda Kuzey Korenin sorun çıkarttığı bir dönemde, İran'la yapılmış olan bu anlaşmayı devam ettirmenin çok önemli olduğunu söyledi.

İran ile P5+1 ülkeleri ( ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya ) tarafından 2015 yılında imzalanmış olan nükleer anlaşma, Donald Trump'ın seçim kampanyası döneminden beri en çok itiraz ettiği konuların başında geliyor. Ancak Trump'ın ABD Başkanı olduğu dönem ile başlayan ABD nin itirazı dışında bu anlaşmaya itiraz eden başka bir ülke bulunmuyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR