Adana’da denize yumurtalı çipura, kefal, levrekler bırakıldı

Adana'da denize yumurtalı çipura, kefal, levrekler bırakıldı

Adana Karataş Akyatan Dalyanı kuzuluklarında yetiştirilmiş olan yumurtalı levrek, çipura, kefaller denize gönderildi.

17 Ekim 2017 - 12:40

 

 Adana - Karataş - Akyatan Dalyanı kuzuluklarından yetişmiş yumurtalı çipura, kefal, levrekler denize gönderildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürlüğü konu ile ilgili olarak " Bu işlem sayesinde balıklar yumurtalarını denize bırakacaklar ve seneye ergin balıklar tekrar lagüne dönecek " ifadesini kullandı.

Türkiye ekonomisinin önemli bir dilimini teşkil eden su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliğinin daha da arttırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ticari amaçlı su ürünleri avcılığını yeniden düzenleyen tebliğ kararına istinaden her yıl olmak üzere lagün ve dalyanların kuzuluklarına gelmiş olan yumurtalı kefal balıklarının yüzde 10'u tekrar denize geri gönderiliyor.

Balıklar bu yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Muhammet Ali Tekin'in de katılımıyla tekrar denize gönderildi. Sabah erkenden Akyatan Dalyanı'nda düzenlenmiş olan aktivite ile yumurtalı kefal, levrek ve çipura balıkları denize gönderildi.

Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü balıkların yumurtalarının denize bırakılması için bu işlemin her yıl tekrardan yapıldığını söyleyerek şunları belirtti:

"Bu balıklar denize gidecekler, yumurtlayacaklar ve bir sene sonra tekrar ergin balıklar bu dalyanda gelişimlerini tamamlayarak yumurta olgunluğuna geldiğinde tekrar sonraki yıl yine aynı işleme devam edilmiş olacak. Haziran ayında denize bağlantı noktalarına çit koyup, şubat ayında çitlerin önünü açıyoruz ki dalyana  girebilsinler diye balıklar. Dalyan, balıkların üreme olgunluğuna geleceklere ana değin vakitlerini geçirdikleri yer oluyor. Dalyanların büyüklüğüne göre elde edilen balık miktarları netleşmiş oluyor. Sayı çok değişken olduğu için bu konuda net sayı konusunda bir belirginlik oluşamıyor '' dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME