Almanya’da Toplu Taşıma Bedava Olacak

Almanya'da Toplu Taşıma Bedava Olacak

Alman Hükümeti Avrupa Parlamentosunun hava kirliliğine karşı Ocak ayında daha sert önlemler alacağını ve bu konuda Avrupa Birliği kurallarını ihlal edecek olan üye ülkelere daha ağır cezalar getirebileceği açıklamasından kaynaklı baskı altında ve çözüm arayışındaydı.

15 Şubat 2018 - 06:01 - Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 06:30

 

 

Avrupa Birliği’nin yoğun bir şekilde baskı yaptığı Almanya’da, hava kirliliğine karşı önlem olarak ; Halkı toplu taşıma araçlarını kullanmaya sevk etmek amacıyla ; Otobüs, tren ve tramvayları ücretsiz yapacak uygulama ilk öncelikle seçilen pilot bölgelerde başlamış olacak. Uygulama sayesinde, özel araçların trafikteki yoğunluğu azaltılarak, araç yoğunluğundan kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması planlanıyor. Alman yetkililer ayrıca hava kirliliği yüksek şehirlerde önlem olarakta ‘’ düşük emisyonlu bölgeler ’’ oluşturmayı planlıyor. Gerekli durumlarda şehir ve yönetimlerince özel araçla trafiğe çıkma yasağı da öngörülen önlemler arasında bulunuyor.

5 pilot şehirde başlayacak

Ücretsiz toplu ulaşım uygulamasında 5 şehre ilk öncelik verilecek ;

  • Bonn

  • Essen

  • Herrenberg

  • Reutlingen

  • Mannheim şehirlerinde öncelikli başlatılmış olacak.

Reuters'in elde ettiği resmi belge ile yeni uygulama gündeme taşındı. Reuters, Avrupa Birliği ( AB ) Çevre Komiseri Karmenu Vella'ya gönderilen resmi mektubun Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendircks, Tarım Bakanı Christian Schmidt ve Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier tarafından imzalandığını yazdı.

Alman yetkililer bu resmi belgede ; Emisyonlu bölgeler oluşturma ve özel araç kullanımını azaltmak amacıyla ücretsiz toplu taşıma, elektirikli araçlar için ek teşvikler sağlama ve mevcut araçların donanımlarının iyileştirilmesi konularında önlem alacaklarını AB Çevre Komisyonu’na bildiriyor.

 

Editör; Meryem Aktaş 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR