Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımımız

Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımımız

Türkiye Futbol Federasyonunun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell ana sponsorluğundaki Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında İngiltere'yi 2-1 yenerek şampiyon oldu.

12 Ekim 2017 - 04:33

 

 Vodafone Park'ta oynanan karşılaşmaya etkili başlayan Türkiye, 25. dakika Ömer Güleryüz'ün kaydettiği golle ilk yarıyı 1-0 önde kapadı. Karşılaşmanın ikinci yarısında iyi pas yapan ay-yıldızlılarımız, ancak 50. dakikada Westbrook'un golüne engel olamadı. Uzatma dakikalarında baskısını arttıran iyice arttıran Türkiye, 50+1. dakikada Osman Çakmak'ın golüyle bir kere daha öne geçti ve sahadan 2-1 galip ayrılmasını bildi.

Milli Takımımıza Şampiyonluk Kupasını ve tam kadronun madalyalarını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Hüsnü Güreli verdi.

Türkiye'nin, İngiltere ile oynadığı karşılaşmaya seyirciler büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 42 bin seyirci kapasiteli Vodafone Park'ı tamamen dolduran Türk sporseverler, bayrak ve marşlarla ay-yıldızlılara destek verdi. 

 

TEBRİKLER ŞAMPİYON 

 

 

 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören  Ampute Milli Takımımız ile bir araya geldi  

Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell ana sponsorluğundaki Ampute Milli Takımı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile görüştü.

Beykoz-Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'ndeki  görüşmede  Avrupa şampiyonu Ampute Milli Takım teknik heyet ve sporcularının yanı sıra TFF Başkanvekili Ali Dürüst, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Kamışlı ve Mustafa Çağlar ile Genel Sekreter Kadir Kardaş, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk ile A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu da katıldılar.

Yıldırım Demirören: "Milli ruhunuz örnek olsun" örnek olsun dedi.

Başkan Yıldırım Demirören, buluşmada yaptığı konuşmada Ampute Milli Takımı'nın onur şampiyonu olduğunu belirterek, şunları ilave etti:

"Sevgili şampiyonlar; Değerli Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım; Sayın Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı ve değerli yöneticileri; Hepiniz hoş geldiniz…

Bugün burada yürekleriyle tarih yazıp, tüm Türkiye'nin kalbini fetheden kahramanlarla  hep birlikte bir araya gelmiş olmanın haklı sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Öncelikle, futboldan basketbola, voleyboldan güreşe, halterden boksa, tüm spor branşlarına gösterdiği ilgiyle tam bir sporsever olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Ampute Milli Takımı'na verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum...

Futbol Federasyonu olarak ben ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım, Ampute başta olmak ğzere tüm Özel Milli Takımlarımızın her zaman yanlarında olduk, onları kucakladık… Tesislerimizi açtık… Maddi ve manevi elimizden geleni yapmaya çalıştık.

Görev yaptığımız 5 yılda kimse yokken biz vardık. 

Bu süreçte, Bedensel Engelli, İşitme Engelli, Görme Engelli ve Özel Sporcular federasyonlarına toplam 11 milyon 400 bin lira destek verdik. 

Bu rakam son on yılda 15 milyon 200 bin lira dır ki, bu tablo sağlanan katkının önceki yönetimlere göre bizim dönemimizde 3 kat artması anlamına da gelmiş oluyor. 
     
Ayrıca başarılı takımlarımıza toplamda 420 bin lira da prim verdik. 

Toplamda 13 milyon 120 bin lira katkıda bulunduk…

Bu sporcularımız, bundan daha da fazlasını hak ediyorlar. Elbette desteğimiz daha da artarak devam edecek. 

Kurduğumuz Engelliler Koordinasyon Kurulu Avrupa'da örneği bulunmayan, UEFA bünyesindeki diğer ülke federasyonları için bir rol model oluşturmuştur.

Tesislerimizi sporcularımızın rahat kamp yapması için, huzuru için seferber ettik. Bunun ödülünü de aldık…

Hatırlayın… İşitme Engelliler Milli Takımımız tüm hazırlıklarını Riva'da yaptı, ve Samsun'da oda olimpiyat şampiyonu oldu.

Ampute Milli Takımımız da Avrupa şampiyonluğuna giden yolda 5 kez Riva'da kampa girdiler.

Değerli sporcu kardeşlerim, Sizler için bu şampiyonayı Antalya'dan Riva'ya aldık… Sizler burada sahaya çıkarken, A Milli Futbol Takımımız İzlanda maçımız için Antalya'ya kampa gitti. Evimizi boşalttık, ve ev sahibi sizleri yaptık...

Sizler bizi, bizim duygularımızı, gururumuzu yücelten kişilersiniz…

Sizler onur şampiyonlarısınız…

Şu an dünyanın konuştuğu örnek sporcularsınız…

Daha önce başarılı takımlarımızı ödüllendirdiğimiz gibi sizleri de elbette ödüllendireceğiz… Bunun adı prim değil… Alın terinizin, emeklerinizin takdir edilmesidir…

İlk Yönetim Kurulu toplantımızda Ampute Milli Takımımızın bu başarısıyla ilgili gerekli kararları önceki yıllarda da olduğu gibi muhakkak çıkaracağız…

Sevgili sporcu arkadaşlarım; Şunu bilin ki, başarıda değil, başarıya giden yolda, hep sizlerin yanındaydık…

Osman Kaptan son uzatma dakikalarında o golü atmasa, Allah göstermesin siz şampiyon olmasanız, biz yine sizin yanınızda olacaktık...

Ancak bir konu bizi üzüyor…

Bir atasözü vardır... "Tenceredeki yemekten pişiren değil, tabaktakini yiyen faydalanır…"  Kimse görmek istemese de, biz Futbol Federasyonu olarak 5 yıldır yemeği yiyen değil, hep pişiren olduk…Takdir beklemiyoruz ama iyi şeyler yaparken bile bu kadar acımasız eleştiriyi de hiç hak etmiyoruz… 

Sporcu kardeşlerim; Gelecek yıl katılacağınız Dünya Kupası'nda sizlere şimdiden başarılar diliyorum.

Osman Kaptan aynı kupayı bekliyoruz yine…

Bizlere milli ruh örneği gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Bu ruhun A Milli Takımımız ve diğer branşlara da örnek olmasını temenni ediyorum. 

Ayrıca engelliler federasyonlarını üzerine alarak tüm özel sporcularımızla bire bir ilgilendiği, sizlerin hep yanında olduğu için sevgili dostum Cengiz Zülfikaroğlu'na teşekkürü de bir borç biliyorum.

Davetimizi kırmayıp gelen sevgili dostlarımıza, tüm basın mensubu arkadaşlarımıza saygı ve sevgiler sunuyorum. Tekrar Dünya Kupası'nda başarılar diliyorum."

Uztürk: "Dünya Şampiyonası da düzenleyebiliriz"

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk de Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nı önce Antalya'da düzenlemeyi kararlaştırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Avrupa Şampiyonası tanıtımı için Dublin'e gitmeden önce Sayın Cengiz Zülfikaroğlu Bey ile yapmış olduğumuz toplantıda şampiyonada destek talebimizi dile getirirken, Cengiz Başkan, şöyle bir ifade kullandı: 'Ne yapacaksınız Antalya'da! Burada Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva gibi muhteşem tesisi var. Gelin burada biz size her türlü desteği vereceğiz.' O anda Antalya'yı bir kalemde sildik ve iptal ettik. Fantastik bir şampiyonaya imza attık. Belki önümüzdeki yıllarda Ampute Futbol Dünya Şampiyonası'nı da rahatlıkla yapabileceğimizi bu iş birliği ortaya koymuştur. Başta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören ve yönetimine, ayrıca Engellilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Cengiz Zülfikaroğlu'na teşekkürlerimi sunuyorum."

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, konuşmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu'na plaket takdim ettiler. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LÜBNAN’DA NEDEN PATLAMA OLDU VE LÜBNAN’DA MEYDANA GELEN SON GELİŞMELER NE
LÜBNAN’DA NEDEN PATLAMA OLDU VE LÜBNAN’DA MEYDANA GELEN SON...
 LİBYA’DA YIĞINAKLAR AKTİFLEŞTİĞİNDE ÇOK KAN AKACAK
LİBYA’DA YIĞINAKLAR AKTİFLEŞTİĞİNDE ÇOK KAN AKACAK