Bir Yazar, İki Roman - İsmail Savaş

Bir Yazar, İki Roman - İsmail Savaş

Bu gün sizlerle Yazar İsmail Savaş'ı ve '' Bu Romanı Ben Yazmadım '' , '' Kızılcık Çiçekleri '' kitaplarıyla buluşturacağız.

01 Kasım 2017 - 00:22 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 - 00:35

 

 

Yazar İSMAİL SAVAŞ İstanbul Beylikdüzünde ikamet ediyor. Asli işi Mali Müşavir-Bilirkişilik. Yazarımız mesleklerinin yanı sıra Gazeteci-Yazar olarakta tanınmakta aslında. Yazarımızın “Bu romanı Ben Yazmadım” ve '' Kızılcık Çiçekleri '' kitapları Kuzgun Kitap Yayınevinden çıkarak yazarımız yazım hayatına adım atmıştır. İsmail Savaş'ın şimdilerde “Odrin’nin Laneti” adlı üçüncü kitabı basım aşamasındadır.

Yazarımız Daha çok Balkan tarihi üzerine çalışmalar yapıyor. İsmail Savaş genellikle toplumsal olayları konu olarak seçiyor. Kitaplarında merhamete ve zulme yatkın olan insanın sosyolojik ve psikolojik yönlerini ele alarak romanlaştırıyor.  

Düşünmek zor iştir!”

İsmail Savaş Haber Yenigün'e vermiş olduğu bir röportajında: En zor olanı insanın kendini anlatmaya çalışmasıdır.  Biz Mali Müşavirler hesap adamı olarak biliniriz.  Ancak sizin seçiminiz olmayıp ülkenin o günkü sosyo-ekonomik şartlar gereği mesleğin içinde yer almışsanız yaşamınızı sürdürmek için bu işi yapmak zorundasınız. Fakat bu durum içinizdeki tutkuları dışa vurmanıza engel değildir. Uygun zamanı kollamak gerekir. Şartlar oluştuğunda da dökülmeye başlarsınız.

İlk iş hayatım Cağaoğlu-Babıalide 80 li yıllarda ülkemizin en önde gelen yayınevinde genç sayılabilecek yaşta uzun dönem yöneticilik yaptım. Bu süreçte çok değerli ülkemiz edebiyatına damga vurmuş yazar büyüklerimizle tanışma fırsatım oldu. Bir kaçını sıralarsak Erdal Öz, Yaşar Kemal, Ülkü Tamer, Dr. Tahir Kutsi Makal, Fatih Altaylı vb. İşte bu yıllarda gizli gizli yazıyordum. Yazdıklarımı kendime saklardım. Paylaşmaya çekinirdim. Çünkü çok değerli yazarlar arasında iş yaşamımı sürdürürken onların yazdıklarını okudukça siz yazıyorum diyebilir misiniz? İşin doğrusu o yıllarda daha çok resim yapmaya meyilliydim. İyide resim yapardım. Hala resimde yeteneğimin çok daha iyi olduğunu düşünürüm. Bir gün bir tablomu Dr. Tahir Kutsi Makal üstad gördü ve çok beğendi. Bende o tablomu kendisine hediye ettim. Aramızda ağabey kardeş ilişkisi oluştu. O zamanlar kendisi “Tarla” adında aylık dergi çıkarırdı. Bir gün “Sende yazsana” dedi. “Ben zaten yazıyorum” dedim. Yazdıklarımı sırasıyla dergisinde yayınlamaya başladı.

Sonrasında ilk köşe yazarlığına Ulusal Milliyetçi bir gazetede başladım ama uzun sürmedi. Benim gibi tecrübesiz genç birinin genel yayın yönetmenin izinli olduğu günlerde kendi köşesini yani başköşeye beni oturtturması gazete içinde huzursuzluk yaratınca sekiz on yazıdan sonra işin doğrusu ben bıraktım. Yazmaya başlayınca içinizdeki o dürtüyü frenleyemiyorsunuz. Bende yerel gazetelere yöneldim. Sağ olsunlar hepsi kapılarını bana açtı. Siyasi içerikli çok köşe yazıları yazdım. Çok ağır yazılardı. İlişen olmadı. Demek o zaman basın daha özgürmüş.

Kendi mesleğimin yanı sıra aslında çok zaman, çok emek, çok düşünce gerektiren bir uğraş yazmak. Düşünmek daha da zor iştir. Hayal kurup düşünebilen yazabilir diyorum. Benim Asli işim yani Mali Müşavirlik ofisim halen devam ediyor. Eşim ve kardeşlerim işin başındalar. Beni emekli ettiler. Beş altı yıl oldu mesleğimi bırakalı.

Meslekten uzaklaşınca yazmaya çokça vakit ayırabiliyorum. Benim iki romanım birde öykü kitabım var. “ Bu Romanı Ben yazmadım ” adlı eserim ilk profesyonel anlamda yayımlanan kitabım. İlk göz ağrım. İkinci romanım “ Kızılcık Çiçekleri ” de yeni çıktı. Üçüncüsü ise “Odrin’in Laneti” de basılmaya hazır ve son düzeltmeleri yapıyorum. Kitaplarımın arka kapak yazılarından da anlaşılacağı üzere ben daha çok Balkan coğrafyası ile ilgili hikâyeler yazıyorum. Atalarımın Balkan kökenli olmasının yanı sıra Balkan tarihine çok ilgi duyuyorum. Bu da romanlarıma haliyle yansıyor.

Hayatta birçok seçimimiz kendi irademiz dışında olduğuna inanıyorum. Buna rağmen umudumuzu taze tutup gönlümüzün sesine kulak vermeliyiz. Sevdiğimiz ve yeteneğimizin işini yapabilmenin şartlarını zorlayalım. Karşılığı olacaktır. Sevgi ve saygılarıma.. 

Haber Yenigüne Yazarımız İsmail Savaş'ı okurlarıyla buluşturan bu güzel röportajından dolayı çok teşekkür ederiz, bizde bu güzel röportajın bazı bölümlerine yazarımızı tanıtmak açısından tanıtımımızda yer verdik. 

Yazarımız İsmail Savaş'ın '' Bu romanı Ben Yazmadım '' ve '' Kızılcık Çiçekleri '' romanları prefix - dnr - kide - kitapsan -idefix - inkilap - nadir kitap -kitapyurdu - pandora - alfa- dost vb. online satış yapan tüm internet sitelerinde yer almaktadır.   Bir solukta okuyacağınıza inanıyoruz ve İsmail Savaş'ın toplumsal olayları yansıtma gözlemini mutlaka yakalayacaksınız okurken. 

Yazarımızın basım aşamasında olan 3 üncü kitabı '' Odrin'in Laneti '' yayına sunulduğunda ayrıca duyurusunu buradan yapacağız  

Eseleriniz için teşekkürler İsmail Savaş, keyifle devamını bekliyoruz, ... 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LÜBNAN’DA NEDEN PATLAMA OLDU VE LÜBNAN’DA MEYDANA GELEN SON GELİŞMELER NE
LÜBNAN’DA NEDEN PATLAMA OLDU VE LÜBNAN’DA MEYDANA GELEN SON...
 LİBYA’DA YIĞINAKLAR AKTİFLEŞTİĞİNDE ÇOK KAN AKACAK
LİBYA’DA YIĞINAKLAR AKTİFLEŞTİĞİNDE ÇOK KAN AKACAK