Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
Hoff
Pizza-allo
Domino's Pizza
  • Reklam
  • Trainline WW
BİREYSEL ÇALGILARDA SİPSİ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU
Reklam
Pamukkale Turizm

BİREYSEL ÇALGILARDA SİPSİ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

SİPSİ DÜNYA BİRİNCİSİ Akdeniz Üniversitesi’nin Antalya Devlet Konservatuvarında Öğretim Görevlisi olan, aynı zamanda Türk Halk Müziği Ses ve Saz Sanatçısı Burdur kökenli Ali BEDEL, Antalya 1.Uluslararası Kültür Sempozyumunda, izleyicilere ‘’ Sipsiyi ‘’ tanıttı ve ‘’ Sipsiyle ‘’ harika bir resital yaptı.

22 Temmuz 2020 - 14:22
Reklam
Holapick WW

 

 

Antalya’daki Sempozyumda konuşan ve resital sunan BEDEL; 2018'de Polonya'da bireysel çalgı dalında sipsi ile Dünya Birinciliği elde etti.

 BEDEL’İN aktarmış olduğu bilgiler;

 ‘’ Nefesli Çalgılar grubundan bir Türk Halk Müziği çalgısı Sipsi. Tıpkı Kabak Kemane gibi ve Sipsi Teke Yöresi Gurbet Havası açışlarında çokça sesi duyulur. Başta Burdur’da ve Isparta’da olmak üzere, Fethiye'den ta kuzeye doğru Denizli'ye kadar olan bölge içerisinde çok sıklıkla kullanılan yöresel bir müzik aletidir. Sipsi 15 – 25 cm uzunluğunda çok ince bir kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça halinde de olabilir ama iki parçalı sipsiler çok daha fazla yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına cukcuk, gövde kısmına da gödlek adı verilmiştir. Çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartalın kanat kemiğinden yapılan değişik ve yöresel sipsilerinde olduğunu söyleyebiliriz. Üstte 5 adet ve altta da 1 adet olmak üzere Sipsi toplamda 6 deliklidir. Sipsinin üzerinde yer alan bu delikler yörede yaygın olan ezgileri çalacak şekilde Hüseyni dizisine göre açılıp sıralanmış ve ses alanı da bu nedenle sınırlı olduğundan diğer dizilerin çoğunun çalınması da Sipsi ile mümkün değildir. Sipsinin ses alanı yaklaşık olarak 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda da olduğu gibi sipside de akort yapılamadığı için, bu konuda değişik boyda sipsiler kullanılmış olur. Sipsi daha çok, bir eşlik çalgısıdır ve Gurbet havaları, Zeybekler, Teke havaları gibi ezgileri çalarken cura bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur. ‘’

 Kültür Kervanı Youtube Kanalı -

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ  ( RUMLARIN KIBRIS'TA YAPTIĞI TÜRK SOYKIRIMI )
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ (...
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ REÇBER RÖPORTAJI
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ...