BM; Türkiye İdlibteki sivillerin duyulmasını sağlayabilir

BM; Türkiye İdlibteki sivillerin duyulmasını sağlayabilir

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İdlib'in çoğunluğunu oluşturan sivillerin seslerini duyurmak istediklerini belirterek, " Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da İdlib'teki potansiyel bir felaketti işaret etti. Türkiye bölgede hem daha etkili, ayrıca kimin nerede olduğunu da biliyor ve sivillerin seslerinin duyurulmasını sağlayabilir." dedi. 

08 Eylül 2018 - 07:08

 

 

Mistura, BM Güvenlik Konseyinde İdlib için düzenlenen oturuma bir kere daha telekonferans yöntemiyle bağlanarak, dün gece İdlib'teki kadınların toplanarak terörist olmadıklarını, anne ve sivil olduklarını söylediler ve mum yakarak gösteride bulunduklarını belirtti. 

Gösteriden bir de fotoğraf paylaşan Mistura, İdlib'teki nüfusun yüzde 98,5 ila yüzde 98,8'ini sivillerin olduğunu belirtti.

Mistura, siviller seslerini duyurmak istiyor diyerek, " Siviller kendilerini teröristlerden ayrı olduklarını gösterebilmek için seslerini yükseltsin. Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da İdlib'teki potansiyel bir felakette değindi. Türkiye bölgede çok etkili ve ayrıca da kimin nerede olduğunu çok iyi biliyor ve sivillerin sesinin duyurulmasını sağlayabilir." dedi.

Staffan de Mistura, Türkiye ve Rusya'nın birlikte sivillerin sesini duyurabilecek bir plan hazırlayabileceklerini de söyledi. 

Suriye'deki sivillerin yeterince acı çektiğini belirten Mistura, " Savaşsız bir Suriye istiyoruz, yaşanabilir bir gelecek istiyoruz." dedi. 

Tahran'da bugün Türkiye, İran ve Rusya arasında yapılan zirvenin önemini belirten Mistura, " Toplantının sonuçlarını henüz tam detaylı bilmiyoruz ama bildiğim Astananın garantörlerinin zamana ihtiyacı olduğudur." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR