Reklam
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
APOCA market
Pizza-allo
  • Reklam
  • Trainline WW
BU EKŞİ MAYALI EKMEK TAM 80 YAŞINDA
Reklam
Pamukkale Turizm

BU EKŞİ MAYALI EKMEK TAM 80 YAŞINDA

80 yıllık ekşi maya, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Araköyün’ün eşsiz çevre doğası ve 80 yıldır hiç kaybolmayan bir gelenek, ekşi mayalı köy ekmeği.

27 Şubat 2021 - 19:47
Reklam
Holapick WW

 

 

  Hep birlikte Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Araköyün de Coşkun ve Çağlayan kardeşler doğup büyümüş oldukları köylerinde atalarının dedelerinin geçmişten bu güne uzanan mesleğini devam ettirmiş oluyorlar. Bu ekmeğin yapımında tam 80 yıldır hiç kaybetmeden o günden bu güne değin saklamış ve korumuş oldukları ekşi maya kullanıyorlar. Tabi bu kaliteye Araköyün’ün temiz çevre ve doğası, havası, suyu da eklenince ve Osman ile Salih ustanın da emekleri birleşince bu eşiz lezzet ortaya çıkmış oluyor.

  Bu doğal ve muhteşem ekmek hamurundaki yoğunluk yapısı sebebiyle yaklaşık olarak tam 1 hafta boyunca bozulmadan kalabiliyor ve 1 hafta sonra bile tüketilebiliniyor.

 Burada üretilmiş ekmeğin bir bölümü peksimet yapımı için ayrılıyor.

Peksimet yapımı; Hem elle kırılıp, hem de doğranarak parçalanılan ekmeğin tekrar fırına içine bırakılarak 14 saat daha kurutulması sonucu peksimet haline getirilmiş olunuyor.

 Yakılacak Odunların hazırlanması, fırının yakılması, hamurunun karılması ve mayalanmasından tutun peksimet haline gelene kadar uzanan bütün aşamaların serüvenini Araköyün’ün doğal güzelliği, manzaları ve konularında olağanüstü becerikli ustalarının dilinden dinleyelim;

Reklam

 

Kaynak; Doğadan Doğaçla Youtube Kanalı  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ REÇBER RÖPORTAJI
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ...
FENERBAHÇE'NİN SANTRAFORU SAMATTA BU YIL FENERBAHÇE ŞAMPİYON DEDİ
FENERBAHÇE'NİN SANTRAFORU SAMATTA BU YIL FENERBAHÇE ŞAMPİYON...