Bunlar Artık

Ünlü yabancı sözlük Merriam-Webster, teknoloji dünyasında sıkça kullanılan bu sözcükleri bünyesine kattı! Chip.com.tr, 19 Eylül 2017 Salı

19 Eylül 2017 - 22:59 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 - 08:45

Ünlü "sözlük" sitesi Webster, Pazartesi günü 250 yeni kelime ve ifade ekledi ve bu kelimelerin arasında son zamanlarda ortaya çıkan teknoloji ile alakalı birçok kelime ve ifade var. Sözlük, nesnelerin internetini (Internet of Things) şöyle açıklıyor: "nesne ve cihazlardan bilgi (mutfak eşyası gibi) gönderilmesini ve alınmasını sağlayan ağ bileşeni." 

Kendi "fidye virüsünüzü" tasarlayın!

Diğer teknoloji ile alakalı eklenenler arasında troll kelimesi var. Balık tutma veya yaratık manasında değil de, internette rahatsızlık veren kişiler manasında. Bilginizi ele geçirip para karşılığında geri vermeyi teklif eden fidye yazılımları için olan kelime ransomware de eklenmiş.

Alt-right bugünlerde tartışmalı bir ifade ve sözlük onu şöyle tanımlıyor: "Üyeleri ana akım tartışmalı siyaseti reddeden ve genel olarak beyaz milliyetçiliği etrafında toplanan aşırı inanç ve politikalar benimseyen, üyeleri ABD'de bulunan sağcı, esas olarak çevrim içi bulunan siyasi hareket veya topluluk."

Bing de haberleri kontrol edecek!

"Hive mind" da eklenenlerden biri: "tek bir akıl gibi hareket ettiği düşünülen, bir grup insanın (internet kullanıcıları gibi) kollektif düşünceleri ve fikirleri."

Bunların dışında sözlüğe teknolojiyle alakasız kelimeler de eklendi.  Acılı biber sosu sriracha gibi.
 

Chip.com.tr    Kaynak  ;   haberler.com   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ