Reklam
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ 1915 TE KEDİ YOLUNUN İNŞAATINDA SONA...
Reklam
Pamukkale Turizm

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ 1915 TE KEDİ YOLUNUN İNŞAATINDA SONA GELİNDİ

1915 Çanakkale Köprüsü, ana halatlarının çekilmesi esnasında çalışma platformu maksatlı kullanılacak olan kedi yolunun büyük çoğunluğu tamamlanmış ve geriye bitirilmesi gereken az bir kısım kalmış oldu. Köprünün, bu ay yani ocak ayının sonlarında işçilerin çalışacağı ‘ kedi yolu ’nun tamamlanması ve tabliye bloklarını taşımış olacak olan ana halatlarının montajlama çalışmalarına başlanması planlandı.

08 Ocak 2021 - 13:19

 

 

 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temeli atılan ve tamamlandığında, Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ile Asya kıtalarını ilk defa birbirine bağlama özelliğine sahip olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde, ana halatların montajı esnasında kullanılacak kedi yolunun yapımına halen devam ediliyor. Şu ana kadar % 70'lik bölümü tamamlanmış olan kedi yolunun kuleleri ile ana kara arasında kenar açıklıklarını kapsayan bölümler tamamlandı. 2023 Metre uzunluğa sahip iki kule arasındaki orta açıklık kısmının kedi yolu yapımı çalışmaları halen sürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nde Kedi Yolu'nun ocak ayı sonuna kadar tamamlanması ve ana halatlar ile askı halatlarının montajına başlanması planlanıyor. Tabliye blokları yüzer vinç ve kaldırma vinci yardımıyla kaldırılarak askı halatlarına bağlanmış olacak. Böylece tabliyeler teşkil edilmiş olacak.

 Öte yandan, Çimtaşın Gemlik ve Gölcük'teki fabrikalarında üretilmiş olan ve her biri 45 metre genişlik, 48 metre uzunluk ölçülerine ve 700 ton ağırlığa sahip 10'uncu tabliye bloğu da Gelibolu Sütlüce’deki şantiyeye gelmiş oldu.

 1915 Çanakkale Köprüsünün, tasarımında ince detaylar yer alıyor. Köprü bu incelikleri ile dünyada bir ilk olmaya aday. Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla tamamlandığında köprü, ' dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü ' olmuş sahip olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları, Türk bayrağının kırmızı, beyazına boyanacak. 318 metrelik yüksekliği ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni betimleyecek kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak. Köprünün 770'er metre yan açıklıkları ile toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda yapılması planlanırken, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metre olacak. 2 x 3 trafik şeritli olmuş olacak köprünün, yaklaşık 45,06 metre genişlikte olması öngörülüyor. Köprü tabliyesinin iki tarafında bakım onarım maksadıyla kullanılacak yürüme yolları da yapılmış olacak.

  Çanakkale Boğazı'nın 6 dakika gibi çok kısa bir sürede geçilmesini sağlamış olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, 18 Mart 2022'de tamamlanması ve hizmete açılmış olması planlanıyor. Ancak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçenlerde Edirne - Kırklareli yolunun İskender - Sazlıdere varyantının açılış programında bir konuşma yaptı. Bakan Karaismailoğlu dünyanın en önemli projelerinden birisi olan 1915 Çanakkale Köprüsü çalışmalarının da halen büyük bir hızla sürdüğünü, 18 Mart 2022'de tamamlanmasını öngördükleri köprüyü, çalışmaların bu şekilde çok hızlı ilerlemesi sebebiyle daha erkenden açabilme ihtimalinin de olduğunu söylemişti. Kış mevsiminde yaşanan bahar havaları ve hava koşullarının sürekli çalışmaya müsait olması 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatının da hızlı bir şekilde ilerlemesine neden oluyor. 1915 Çanakkale Köprünün planlanmış olan 18 Mart 2022 yılı tarhinden önce tamamlanması büyük bir olasılık olarak görünüyor.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BARIŞ MANÇO KİMDİR
BARIŞ MANÇO KİMDİR
ADANA TANITIMI VE ADANA’DA GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER
ADANA TANITIMI VE ADANA’DA GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER