Çocuklara Zorla Yemek Yedirmek Obeziteye Neden Olur

Çocuklara Zorla Yemek Yedirmek Obeziteye Neden Olur

Canbebe'nin 'Anneler ile Geleceğe' isimli projesiyle Trabzonlu anneler ile buluşan Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt ifadesinde 'Katı gıdaya geçildikten sonra çocuklara zorla fazladan yedirilen yemekler ileride obeziteye sebep oluyor' şeklinde beyanda bulundu.

29 Eylül 2017 - 00:18


Canbebe; "Anneler ile Geleceğe" isimli sosyal sorumluluk projesinin 2. seminerini Trabzon Ortahisar Belediyesi'ne ait Çok Amaçlı Salon'da yaptı. Sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu'nun gerçekleştirdiği seminerde Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özden Gün, 0-36 ay dönemindeki bebeklere ait pek çok konuyu katılımcılara aktarmış oldu.

Çocuk yetiştirmenin gereği olarak bilimsel temelleri anlatmak ve sağlıklı nesillerin gelişimine katkı sunabilmek adına  hayata geçirilen proje geniş ilgi gördü. Canbebe hayata geçirmiş olduğu bu projeyi "her annenin bebeğini büyütürken fizyolojik ve pedagojik gelişimi ile ilgili doğru bilgilere sahip olması gerektiği" fikriyle geliştirdi. Anneler ve anne adayları için konusunda uzman kişileri annelerin ayağına kadar getiren proje 2017 sonuna kadar 9 ilde, 14 farklı lokasyonda 14 bin anne ve anne adayına ulaşmayı hedeflemiş görünüyor. 

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt da bu projenin amacı doğrultusunda bebeklerin özellikle emzirme dönemi ile ilgili bilgilendirmeleri aktardı. Özellikle annelerin beslenmesine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Özge Selçuk Bozkurt, "Konumuza emzirmeden başlıyoruz, çünkü emzirme çok önemli. Doğru emzirme nasıldır, ne yapılmaldırı? Aylara göre çocuk gelişimi nasıl olacak, bu dönemde annelerimiz nasıl beslenecek, nelere dikkat edecek? Bunları kapsayan 0-36 ay, hamilelikten başlayan süreci ele alan bir seminer düzenliyoruz" diye konuştu.
"Katı gıda ile birlikte sofra adabı öğretilmeli, zorla fazladan yemek yedirilmemeli"
Çocukların katı gıdaya geçişinden sonra artık sofra adabını yavaş yavaş öğrenmesi gerektiğine değinen Bozkurt, "Çocuklar yemek yerken, yemek yerine çevreleriyle daha fazla ilgilendiklerini görüyoruz. Çocuklarda 6 ay itibariyle artık ek besinlere, katı gıdalara doğru geçiş dönemi başlıyor. Bunlar anne sütünün haricinde tamamlayıcı gıdalar oluyor. Çocuk yemeğini yerken anneler bazen çocuğun yemeğin tadını sevmediğini düşünerek onu bir şekilde oyalamayı tercih ediyor. Bunlar genelde tablet, televizyon, telefon olabiliyor. Halbuki bizim istediğimiz artık sofra adabının kurulması. Yani çocuk artık masaya oturmalı, annenin, babanın olduğu yerde olmalı ve kendi tabağından sorumlu olmalı. Bu dönemde dikkati tamamen tabağında olmalı. 'Çocuğa ne kadar yedirirsek kardır' olayını çok yapıyoruz. Halbuki bedeni ve beyni zaten verilecek olan yemek miktarını zaten belirler. Bizim kararımıza göre olmamalı. Yapılan araştırmalara göre bu durum obeziteye sebep olabiliyor. Çünkü çocuk bilinç dışında bir şeye takılıyor istemsizce yemek yiyor. Oto kontrolü gelişmeden istemsiz bir şekilde yediği için doyma sınırını bilemiyor. Böyle durumda daha fazla kalori alıyor. Bizim isteğimiz çocuğun severek yemesi. Peki, ne yapabiliriz? Kendi kendine yemeye fırsat vermeliyiz. Yemeğini yesin tadına baksın o yemekten zevk alsın. Eğer zevk alarak yerse hepsinin tadına ayrı ayrı bakacaktır. Örneğin sofrada salatalık vardır çocuk bunu hatırlayacak tat çağrışımı yapacak. Havucu, yoğurdu her birinin tadını hatırlayarak, isteyerek ve aklına getirerek yiyecek. Dolayısıyla tat gelişimi desteklenecek. Bizim istediğimiz 6-12 ayda tat gelişiminin desteklenmesi. Eğer bu şekilde yaparsak çocuğumuz sofraya oturduğu zaman neyi ne kadar yemesi gerektiğini kendi sınırlarıyla belirleyecektir" ifadelerini kullandı.

Çocukların yürüme döneminde geç yürüme nedenlerini aktaran Bozkurt, "Özellikle çocukların 12-18 ay dönemi yürüme evresidir. Bu evrede çocuklarda merak dönemi başlar. Yürümenin gecikmesinin birçok nedenleri vardır. Örneğin yürütecin uzun süre kullanımıyla birlikte hep parmak ucuna basması sebep olabilir. Çocuğun temkinli yapısından dolayı olabilir. Sürekli kucakta taşınan çocuklar da kaslarını gelişimine fırsat verilmediği için geç yürüme olabilir. Dolayısıyla bu dönemde çocuğumuzun yürümesinde gecikme oluyor. Yürümenin gecikmesi demek etrafı incelemenin o merak evresi 12-18 ayında ötelenmesi demektir. Bu dönemde çocuk özgürce keşfedecek ve kurcalayacaktır. Farkındalık da artacak. Yürüme eğer bu sebeplerle gecikmeye uğrarsa merak evresi de gecikecek ve dolayısıyla çocuğun algılarında da ileriye doğru kayma gözükecektir" şeklinde ifade ederek.

Çocukların 4 aydan sonra dil gelişiminin yavaş yavaş geliştiğini belirten Bozkurt, "Çocukların dil gelişim dönemi 4 ay itibariyle başlıyor. 8 ay civarında çocuklarda aynı hecenin tekrarı başlar. Baba, gaga diye. Siz baba deyince durup sizi dinler. Her zaman alıcı dil dediğimiz yani sizin söylediğinizi anlama becerisi çocuklarda erken gelişir. İfade edici dil yani konuşma dili geç gelişecektir. 12 ay civarında çocukta artık özgür olarak anne baba kelimesi ortaya çıkar. Yani babayı gördüğünde baba, anneyi gördüğünde anne, ablayı gördüğünde abla demesi gibi. 18 ayda artık bizim beklediğimiz kelime sayısı 4 ile 10 arasındadır. 2 yaşına geldiği zaman ise çocuk artık isim ve fiilleri birleştirerek bir cümle oluşturabilir. İki kelimelik cümle bizim için yeterli. Üç yaşa gelip hala iki kelime kuramıyorsa o zaman bir uzmanla görüşmekte fayda var. Annelere tavsiyemiz etraftaki nesneleri çocuğa tek tek göstermeyin. Örneğin bak kedi, bak bu da köpek gibi ifadeler kullanmayın. Çocuğun beynini tek tek kelimeye alıştırmayın. İletişime geçerken cümleler kurun. Arka arkaya elmayı öğreteceksek elmayla ilgili 5 tane cümle kurun" ifade ederek sözlerini tamamladı.
Seminerin sonunda, seminere katılmış olan anne ve anne adaylarına çekilen kura ile çeşitli hediyeler taktim edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ