Didem Engin İstanbul’un Küresel Finans Merkezleri...

Didem Engin İstanbul'un Küresel Finans Merkezleri Sıralamasındaki Düşüşünü Meclis Gündemine Taşıdı

Didem Engin konu hakkında ; '' Hayaller 27 inci sıra, gerçekler 78 inci sıra '' diyerek durumu özetleyerek, Bu sonuç, bir ülkeye yatırımda en önemli kriterlerden olan yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesinin akp iktidarınca yok edilmesinin uluslararası finans dünyasınca açık bir tespitidir, dedi.

13 Eylül 2017 - 20:53

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, 2007 yılından bu yana düzenli olarak hazırlanan ve 11 Eylül’de 22.si dünya kamuoyu ile paylaşılan Global Finans Merkezleri Endeksi’ne (GFCI) göre İstanbul’un finans merkezleri sıralamasında yaşadığı düşüşü Başbakan Binali YILDIRIM’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

Global Finans Merkezleri Endeksi’ne (GFCI) göre İstanbul’un, Mart ayında yayınlanan sıralamaya kıyasla 12 sıra kaybederek 92 kent içerisinde 66. sıradan 78. sıraya gerilediğini belirten Didem ENGİN, "Listenin neredeyse son sıralarında yer alan İstanbul, uluslararası finans merkezi olma hedefinden sapmış, birçok AB ve OECD üyesi ülke kentinin gerisinde kalan bir konuma düşmüştür. Listenin ilk 5 sırasında Londra, New York, Hong Kong, Singapur ve Tokyo yer almaktadır" dedi.

İSTANBUL 3 YILDA 36 SIRA GERİLEMİŞ!

Didem ENGİN, dünyadaki finans merkezlerini çeşitli kriterlere göre değerlendirip sıralayarak finans piyasalarının küresel gelişimini analiz eden endekse göre İstanbul’un sıralamada son 3 yıldır ciddi bir gerileme içerisinde olduğunu vurgulayarak "Örneğin 22 Eylül 2014 tarihinde dünya kamuoyu ile paylaşılan GFCI 16 Raporu’na göre İstanbul 655 puanla 42. sırada yer alırken, aradan geçen 3 yılda İstanbul 617 puan ile 78. sıraya düşmüş, yani 2014 yılından bugüne 36 sıra gerilemiştir" dedi.

Uluslararası analizler ve sıralamalara göre AKP’nin İstanbul’u uluslararası finans merkezi yapma hedefinin hayale dönüştüğünü söyleyen Didem ENGİN, "AKP Hükümetleri tarafından bu başarısızlığın sebeplerinin tespit edilmesine yönelik yapılmış herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmaların sonuçları kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?" diye sordu.

BU BAŞARISIZLIĞIN GEREKÇESİ NEDİR?

2 Ekim 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Strateji Belgesi’nde yer alan ve 10 başlık altında sıralanan 23 öncelik ve 71 eylem hedefini hatırlatan Didem ENGİN, bu öncelik ve hedeflerden bugüne dek tam olarak yerine getirilenleri sorarak "Strateji Belgesi’ne rağmen hayata geçirilemeyen öncelik ve hedeflerin hayata geçirilmeme gerekçesi nedir?" sorusunu yöneltti.

HAYALLER 27. SIRA, GERÇEKLER 78. SIRA! İŞTE AKP’NİN ALKIŞLANACAK “BAŞARISI”!

2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda “Öncelikli Dönüşüm Programları” arasında yer alan İFM Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı’na göre İstanbul’un dünyada ilk 25 küresel finans merkezi içerisinde yer alması, Türkiye’nin finansal gelişmişlik açısından ilk 30 ülke içerisinde yer alması ve finansal hizmetler sektörünün GSYH içindeki payının yüzde 6’ya yükselmesi hedeflerinde tamamen bir başarısızlık yaşandığını belirten Didem ENGİN, "İlgili Eylem Planı’na göre 2017 yılı GFCI sıralaması hedefi 27 iken İstanbul ne yazık ki 78. sırada yer almıştır. Bu da AKP’nin hedef koyarken gerçeklerden ne kadar uzak hedefler belirlediğinin, koyduğu hedefleri sahiplenmediğinin, bu hedefleri gerçekleştirmek için yeterli ve gerekli çabayı sarf etmek yerine hayal satarak, reklam ve propaganda ile halkımızın kandırılması temelinde yürüttüğü tüm çalışmaların bir göstergesi ve ekonomi politikalarının iflasının tescilidir. Konulan hedeflerin gerçeklikten kopuk ve içi boş hedeflere dönüşmesinin, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli ve yeterli çabanın sarf edilmemesinin sorumlusu kim ya da kimlerdir?" diye sordu.  

FİNANS DÜNYASI AKP’NİN YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE HUKUK DEVLETİ İLKESİNİ YOK ETTİĞİNİ AÇIKÇA TESPİT ETTİ

"Bu sonuç, bir ülkeye yatırımda en önemli kriterlerden olan yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesinin AKP iktidarınca yok edilmesinin uluslararası finans dünyasınca açık bir tespitidir" diyen Didem ENGİN, "Bu durumda, hukuk devletinin yeniden ve uluslararası yatırımcılara güven sağlayıcı nitelikte işlerliğe kavuşturulması için belirlenmiş bir politikanız var mı? Bunu bugünkü Anayasa çerçevesinde nasıl gerçekleştireceksiniz?" sorularını yöneltti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA GELİNCİK BALIK AVI
AKÇAKOCA GELİNCİK BALIK AVI
 ZAMAN DURUR MU?
ZAMAN DURUR MU?