DP GİK Üyesi Ali Akar; “ Fındık üreticisi perişan ”

DP GİK Üyesi Ali Akar; “ Fındık üreticisi perişan ”

DP GİK Üyesi Ali Akar, fındık fiyatları ve fındık üreticilerinin sorunları hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Akar, “ Bu işlerin müsebbibi fındık üreten illerin vekilleridir ” diyerek soruna sessiz kalan milletvekillerini eleştirdi. Ali Akar, fındık fiyatları ve fındık üreticilerinin sorunları hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

27 Eylül 2017 - 09:25

 

 

“Fındık üreticisini perişan ettiler”

“AKP iktidara geldiğinden bu yana bütün çiftçileri mağdur ettiği gibi ayrıca fındık üreticisini de perişan etmiştir.

2004 yılından sonra Fiskobirlik’te destekleme alımları sonlandırılmış, ondan sonra fındık üreticisinin dünyası kararmıştır. 2006 yılında Fiskobirlik 7 TL civarından fındık alımı yapmış fakat AKP iktidarı destekleme yapmadığı için üreticiler, fındık bedellerini alamamıştı. Zaman içinde bu bedel; gıda, fındık yağı, gübre, makine ve teçhizat olarak üreticiye alacağı karşılığında verilmiştir. Üreticimiz böylece iki kez mağdur edilmiştir.

2006 yılında günün vekillerinden Asım Aykan başta olmak üzere hepsi, “Bütün sorun Salih Erdem’dedir” dediler. “Salih Erdem yönetimden gitsin, para hazır” dediler. Erdem gitti, Yaşar Pamuk geldi. O da hükümetten yana değildi, yine sorun çözülmedi.

                                       “Fiskobirlik’i tasfiye ettiler”

Arkasından üretici bir çare ararken AKP Akçakoca İlçe Başkanı “Bu sorunu ben çözerim, hükümetin adamıyım” dedi. Çaresiz kalan delege de bu adamı başkan seçti. Para ödemeyi bırakın, bu kurul sanki Fiskobirlik’i tasfiyeye gelmiştir. Daha ilk toplantıda niyetlerini anladım, karşılarında oldum. Neticede mahkemelere verdim. Üreticiyi, delegeyi, yöneticileri uyarmama rağmen bu şebeke hep yönetimde kaldı.

Bu işlerin müsebbibi fındık üreten illerin vekilleridir. Çiftçiye sahip çıkmamışlardır. Zapsu’yu ve de Şaban Dişli’yi aşamamışlardır. Recep Tayyip Erdoğan da hep Zapsu’nun dediğini yapmıştır. Çiftçi mağdur olmuştur.

                          “Fakir babası sandık, Şam babası çıktı”

Bugün ise Tarım Bakanı “Ben bu sorunu çözerim” dedi, maalesef yine duvara tosladı. “Üreticinin yüzde 80’i bu fiyattan memnun” diyor. AKP parti binasında anket yapsa inanın daha az oranda memnun insan bulurdu. Yine devrede yabancılar ve yabancıların içerideki işbirlikçileri çıkıyor karşımıza. Bakan da bunları aşamadı. Fakir babası sandık, Şam babası çıktı.

Aklını tatile yollayanlar, fındığın maliyetini bilmeden konuşuyorlar. İçişleri Bakanı da “Dönüm parası alıyorsunuz ya, yetmiyor mu?” diyormuş. Yazık, bir Trabzon’lu Bakan böyle diyorsa vay ülkenin haline! Kendisi ne çiftçiliği bilir ne hayvancılığı. Bol parayı bilir, onu da AKP’de yakaladı.

                                     “Trabzon göç vermeye başladı”

Trabzon 2002 yılında 975 bin nüfusa sahipti. Fındığa sahip çıkılmadıkça ne yazık ki göç vermeye başladı. 2013 yılında 730 bin nüfusa düştü Trabzon’un nüfusu. 2014 yılında nasıl olmuşsa 763 bin nüfusla Bütünşehir olduk. Ey İçişleri Bakanı, bu Trabzon’umuzun nüfus artışı ile nüfusunun şu anda 1 milyon 250 bin olması gerekiyordu. 500 bin nüfusumuz ne oldu?

8 vekilden 6 ya düştük. Meclis’te 600 vekile çıktık bizim vekil sayımız yine 6’da kaldı. Halbuki 10 vekilimiz olması gerekirdi. Konuşmak için önce bu hesabı vermeniz gerek.

Ziraat Odalarının belirlediği fındık maliyeti Giresun ve Ordu’da 9,5 Lira, Trabzon’da 11,30 liradır. Alana verilen 1,70 lirayı da çıktığımızda maliyet 9,60 liradır. Fındık bu fiyatlara mal edilip maliyeti altındaki fiyata satılıyorsa bu, hem ülkeye hem de üreticiye ihanettir.15 liranın altında bu insanları aç bırakırsınız, göç ettirirsiniz.

Atatürk “Köylü milletin efendisidir.”dedi. AKP iktidarı ise köylüyü kölesi yaptı. İtalya’da fındık 37 lira, bizden 8 liraya alıyorlar, Avrupa’ya 37 liraya satıyorlar. Aradaki farkı kim yiyor? 1997 yılında 22 ekmek alan fındık, şimdi 5 ekmek alıyor.17 ekmeği AKP hükümeti yemiştir. Kursaklarında kalsın!

Demokrat Parti iktidarları dar gelirlinin dostudur. Biz iktidara geldiğimizde kilo bazlı destekleme yapıp üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. Milletimiz müsterih olsun.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME