Ebadi: Askeri Müdahaleye Hazırız

Ebadi: Askeri Müdahaleye Hazırız

Irak Kürt Bölgesel Yönetmi'nin (IKBY) merkezi hükümetten ayrılmak için 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumu Irak'ta ve bölgede tansiyonu yükseltti. Euronews.com, 17 Eylül 2017 Pazar

17 Eylül 2017 - 20:52

Irak Kürt Bölgesel Yönetmi'nin (IKBY) merkezi hükümetten ayrılmak için 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumu Irak'ta ve bölgede tansiyonu yükseltti.

Kararın IKBY parlamentosunda da onaylanmasının ardından konuşan Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, referandum sonucunda şiddet ortamının doğması halinde askeri müdahalede bulunmaya hazır olduklarını açıkladı:

"Türkler bu konuda çok öfkeliler çünkü Türkiye içerisinde oldukça geniş bir Kürt toplumu var. ve ulusal güvenliklerinin tehdit altında olduğunu hissediyorlar. Bu onlar için çok büyük bir problem oluşturuyor. ve elbette İranlılar da aynı çizgideler. Bu referandumun zamanlaması yanlış ve çok tehlikeli."

Irak içinde ve komşu ülkelerde ipler gerildi ancak Iraklı Kürtler'in lideri Mesud Barzani referandumu 25 Eylül'de yapmakta kararlı olduklarını dile getirdi.

Bu arada Türk Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akın ile ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılan NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı sırasında bir araya geldi. Hulusi Akın, Amerika'nın Suriye'de IŞİD ile çatışan YPG güçlerine silah vermesinden ve Kürt referandumundan Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı doğrudan ilettiği kaydedildi.

Auteur: euronews-tr

Tags: Irak Referandum Beyaz Saray Kürt Gepost: 17 september 2017

Euronews.com   Kaynak ; haberler.com  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR