Erdoğan; “Sancak’ta Türk Yatırımlarının Artırılması...

Erdoğan; “Sancak'ta Türk Yatırımlarının Artırılması İçin Çalışıyoruz”

Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi oturumunda bir konuşma gerçekleştirmiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan konsey üyelerine, “Bulunduğunuz ülkelerde toplumsal hayata katılım sağlamanız, siyasi ve ekonomik bakımdan da güçlü olmanız en büyük temennimizdir" dedi.

11 Ekim 2017 - 23:57

 

 

Sırbistan’da temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistanın Sancak bölgesinde, Novi Pazarda Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi’ne (BNV) bir ziyarette bulundu.

Ülkedeki Boşnak halkını temsil eden önemli merkezlerden birisi olan BNV binasına gelişinde, ellerinde Türk bayrakları ile Novi Pazarlı halkın sevgi gösterileri ile karşılanmış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada BNV Başkanı ve aynı zamanda Sancak Demokratik Eylem Partisi (SDA Sancak) Genel Başkanı Süleyman Ugljanin’i kabul etti ve ardından ziyareti vesilesiyle konsey tarafından onuruna düzenlenmiş olan oturuma da katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumda konsey üyelerine hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşması, aynı zamanda konsey binasının dışında kurulan dev ekrandan Novi Pazarlılar tarafından da takip edildi. Erdoğan, Sancak sakinlerini ve Sırbistan'daki Boşnak azınlığı sadece yakın akraba olarak görmediklerini belirtti.

Boşnak azınlığın hakları konusunda, Avrupa ülkeleri arasında en gelişmiş mevzuatlardan birine sahip olan Sırbistan'ın yasaları ve anayasası çerçevesinde arayabileceğini düşündüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, BNV Başkanı Ugljanin'ın bu konudaki çabalarını da takdir ettiğini ifade belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hakların aranması esnasında yapıcı ve birleştirici bir dil kullanmanın herkesin yararına olacağına işaret ederek, aksi durumda uç çevrelerin ekmeğine yağ sürmüş olunacağının uyarısında bulundu.

Konsey üyelerine hitaben, “Bulunduğunuz ülkelerde toplumsal hayata katılım sağlamanız, siyasi ve ekonomik bakımdan da güçlü olmanız bizim en büyük temennimizdir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki istihdam sorununa da değinerek, Türk yatırımlarının Sancak'ta arttırılması için çalışıldığını ve aynı zamanda bunu teşvik ettiklerinide aktardılar.

Sağlık, eğitim, altyapı gibi pek çok alanda iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğinede değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TİKA'nın ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığımızın Sırbistan genelinde sağlık, tarihî eserlerin restorasyonu, eğitimde kapasite artırımı ve altyapı gibi alanlarda hayata geçirdiği projelerin büyük önem taşıdığını düşünüyorum” şeklinde konuşmasına devam etti.

Belgrad’da Sırbistan yönetimiyle yapmış oldukları anlaşmalar kapsamında Sırbistan'dan Türkiye’ye 5 bin ton et ithaline yönelik bir adım atmış olduklarını ve ithal edilecek ürünün belli bir kısmının özellikle Novi Pazar'a tahsisini istediklerini de aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede mobilya üretim tesislerinin kurularak istihdamın daha da artırılabileceğini ve ürünlerin Avrupa ve Türkiye’ye ihracını teşvik edebileceklerini de görüştüklerini açıkladı.

Belgrad-Saraybosna otoban konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje ile ilgili Türkiye ve Sırbistan'ın ilgili bakanlıklarının beraber çalışacağını  belirterek, ziyaretinde bazı iş birliği projelerine dair protokoller imzaladıklarına işaret edip, tüm bu kalkınma ve kültürel projelerin Sancak'a ve Novi Pazar'a hayırlı olmasını dililiyorum dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaklıların esenliği için Sırbistan makamlarıyla birlikte çalışma kararlılığını bir kez daha ifade etmek istediğini vurguladı ve şöyle devam etti: “Benim tek ricam, tek isteğim, tek arzum var o da şu: Novi Pazar bir olsun, iri olsun, diri olsun, kardeş olsun hep birlikte Novi Pazar olsun. Çünkü ayrılıkta zafiyet var, birlikte kuvvet var. İnşallah bu ayrılıkları bir kenara koyacağız, bir ve beraber olacağız. Allah'ın izniyle ondan sonra da gücün, kuvvetin burada olduğunu bulacağız, göreceğiz. Özellikle bu işin önünde olan kardeşlerimden bunu hassasiyeten rica ediyorum ve böylece de istiyorum ki Novi Pazar'dan çok daha farklı sesler duyalım ve Novi Pazar'ın geleceği çok daha güçlü olmuş olsun." dedi.

BNV Başkanı Ugljani de yapmış olduğu konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sancak bölgesini ziyaretinin bölge halkını ve Sırbistan Boşnaklarını onurlandırdığını ifade etti. Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde son derece gelişmiş ve demokratik bir ülke hâline geldiğini belirten Ugljanin, özellikle son dönemde Sırbistan ile Türkiye arasındaki başarılı siyasi ilişkilerin daha da arttığına dikkat çekti ve Türkiye'deki Sancak kökenli iş adamlarını bölgelerine yatırım yapmaya, bölgelerindeki kalkınma projelerini desteklemeye davet etti.

Bu programla Sırbistan’daki temaslarını tamamlayarak Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından törenle uğurlandı. Törende, Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

Uğurlamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisine Sırbistan ziyaretinde refakat eden eşi Emine Erdoğan; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da aralarında olduğu heyetle birlikte Türkiye’ye dönmek üzere Sırbistandan ayrıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
 KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI
KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI