Lovelywholesale WW
Norton [CPS] WW
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
Roselinlin WW
Tidebuy WW
  • Toyzz Shop TR
  • Reklam
  • Trainline WW
  • Whatwears WW
GÜVEM MEYVESİ VE FAYDALARI
Reklam
Pamukkale Turizm
Redmagic WW

GÜVEM MEYVESİ VE FAYDALARI

Gelin hep birlikte dünyada var olan ve sağlık açısından çok önemli çok faydalı bir bitkiyi, bir meyveyi hep birlikte tanıyalım. Bu meyveyi tanıdığınızda ve öğrendiğinizde bir daha hayatınızdan hiç çıkarmayacağınızı düşünüyoruz.

14 Nisan 2021 - 12:59 - Güncelleme: 14 Nisan 2021 - 13:36
Reklam
Holapick WW
TVC-mall WW
360TotalSecurity WW

Bazı bölgelerde adına Çakal Eriği’de denen Güvem yabani bir erik türü olup yaklaşık 1,5 yıllıkken siyah ve lacivert arası Mor ve duman renkli zeytin tanesinden biraz daha küçük tane olarak meyve vermeye başlar. Yabani bir orman bitkisidir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde ormanlık arazilerde mevcuttur. Aynı aileden gelen Aronya meyvesi ile çok karıştırılır. Güvem Trakya yöresinde daha çok bilinir ve tüketilir. Yapısı itibariyle Trakya ve Marmara yöresine daha fazla uygun bir yaban hayatı bitkisidir.

Güvem Eriği sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle şeker hastaları için iyi gelen yabani bir meyvedir. Son yıllarda tarımsal olarakta yetiştiriciliğine geçilmiştir.

 Güvem meyvesi, dikenli olup Gül ailesinden gelmektedir. Kışın soğuğa dayanıklıdır ve çok yıllık çalılık bir bitkidir. Güvem veya Gövem adları kullanılmaktadır. Çiçekleri krem beyaz olup çiçekleri yapraklardan önce ve Mayıs Haziranda açıp Eylül Ekim hasat zamanı olmuş oluyor. Bilim ve literatür adı Prunus Sipinosa’dır. Çiğ olarakta tüketimi mümkündür ve ekşimsi bir tada sahiptir. Bilim araştırmaları sonucunda antikanserojen maddeler oranıyla son derece yüksek bir meyvedir. Özellikle meme kanserine etkisinin çokluğu alternatif tıp dünyasında sıkça söz edilir ve ailenin genetik yapısında kanser yatkınlığı olan kişiler için mutlaka tüketilmesi önerilir.

Güvem bir sonbahar meyvesidir. Çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra Güvem aynı zamanda meyve suyu, marmelat ve reçel olarakta yapılıp tüketildiği gibi, kurutularak hoşaf ve taze olarak komposto ile çay olarakta tüketimi söz konusudur. Çay olarak tüketildiğinde kanda bulunan bütün yağları ve toksinleri yok eder. Sıfır yağ nedeniyle şeker hastaları için birebir uygun bir gıdadır.

 Eski zamanlarda Güvem meyvesinin dallarından baston yapılmış ve meyvenin kendisinden mürekkep elde edilmiş. Kaynatılıp elde edilen suyu ile aynı zamanda o çağlarda çamaşırlar yıkanmış.

Güvem adıyla bazı yörelerde Çakal Eriği olarak bilinen yabani meyvenin Çilek ve Eriğe oranla antioksidan Pigmentleri çok daha fazla olması nedeniyle vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi içindeki serbest dolaşan hücreleri daha fazla temizler ve hücrelerin mutasyona uğramasını engelleyip, hastalıklara karşı vücut direncini arttırarak kanserle savaşta güçlü bir kalkan oluşturur.

Güvem Çay olarak tüketildiğinde kandaki yağ ve toksinli hücreleri temizler ve kan basıncını dengeler. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür ve kalp damar tıkanıklığının oluşmasını önler.

Reklam
Edrawsoft WW

Güvem antimikrobiyal özelliği ile böbrek ve mesane üşütmelerine karşı da etkisi söz konusu bir meyvedir. Taş ve kum oluşmasını önler ve güçlü bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Sindirim sorunu olan iştahsızlık ve kabızlığa karşı kaynatılıp süzülerek tüketilir ve sindirim organlarının düzenli çalışmasını sağlar.

Güvem Basur tedavisinin de son derece doğal bir ürünüdür. Sürülerek ve içilerek iki yönden de faydalı bir şekilde uygulanabilir.

Vücut sıcaklığına etki etmeden ter bezlerini hızlı çalıştırır ve yağ yakılmasını destekler. Zayıflama konusunda da etkili olduğu alternatif tıp uzmanlarınca ortaya atılmıştır. Uzun süreli tok tutma ve abur cubur tüketimi kesme özelliği ile bu konu güçlü bir şekilde desteklenmiştir.

Güvem’e her yörede farklı farklı adlar kullanılmıştır. Sadece Güvem denmekle birlikte Güven Eriği, Çakal Eriği, Kuş Eriği, Yaban Eriği isimleri de kullanılmıştır.

Güvem’in tedavi maksatlı tüketiminde mutlaka önce konu hakkında doktora başvurulmalı ve bu konuda doktor tavsiyesi ve miktar önerisi ile tüketimi sağlanmalıdır.

Ayrıca güvem eriğinin çok tüketilmesi halinde solunum yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kalınabileceği bilinmelidir. Bu nedenle kronik rahatsızlığı olanlar tedavi amaçlı tüketimleri konusunda doktorundan bu konularda bilgiler edinmelidirler. Konu hakkında çok fazla tüketildiği ibareleri kullanmakla birlikte çokluk kelimesinde ne kadar miktar kastedildiği belirtilmemiştir. Bu nedenle doktor miktar önerisine mutlaka başvurulmalıdır.

Güvem C vitamini açısından çok zengindir. İshale iyi gelir. Mide ve bağırsak gazlarına karşı son derece etkilidir. Spazmı engeller. Terlemeyi arttırır. Ateş düşürücüdür. Sindirim Sistemini düzenler ve mide uyarıcıdır. Kalp hastalarına, astım, bronşit ve egzamaya iyi gelir. Yağ yakar ve zayıflamak için faydalıdır. Basur konusunda basur memelerini azaltır ve yenilerin oluşmasını engeller. İçerdeki ödemleri attırır. Güvem çiçekleri solunum yolu tedavilerinde ilaç olarak kullanılır. Solucan ve kurt düşürücü etkisi vardır. Ağız ve boğaz iltihaplarını düzeltir.

Boya ve mürekkep sanayi bitkisidir. Cilt bakımı ürünlerinde kullanılır. İlaç ve tıp sektörünün bir ürünüdür. Ayrıca fabrikasyonda Meyve Suyu, Reçel, Marmelat sanayinde kullanılmaktadır.

 

 

Kaynak; HDDOĞA Youtube Kanalı

Italojewerly WW
Tbdress WW

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Dresslily WW
IOScout WW
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
TURKUAZ IŞIK PANDEMİ KISITLAMALARI KALKMASI SONRASI PROPAGANDA ÇALIŞMALARINI ARTTIRDI
TURKUAZ IŞIK PANDEMİ KISITLAMALARI KALKMASI SONRASI PROPAGANDA...