Reklam
  • Reklam
HATAY BARO BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI
Reklam
Pamukkale Turizm

HATAY BARO BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Restoranda ailesiyle birlikte yemekte olan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, kendisine kimliğini soran polislerden " yazılı gerekçe " talep istedi. Bu nedenle çıkan tartışmanın sonunda gözaltına alındı. Türkiye Barolar Birliği, Dönmez'in gözaltına alınmış olmasına sert tepki gösterdi. Emniyet açıklamasında, yapılmış olunan işlemlerin hukuki olduğu belirtildi.

31 Temmuz 2020 - 05:41

 

 

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez ailesinin yanında, polisle yaşamış olduğu kimlik sorgu usul tartışması sonucu gözaltına alınmış oldu. Emniyet yetkilileri, yapılan işlemin hukuki olduğunu, mevcut yasalarımıza göre polis’in belge göstermeye gerekçe duymadan böyle bir şeyi sorma hakkının mevcut olduğunu belirttiler ve buna karşı gelen, itiraz eden Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in bu itiraz ile gözaltına alındığını ve her vatandaşa uygulanmış olan hukuki prosüdürün, il baro başkanına uygulamasında da vatandaştan farklı bir ayırımın yapılmış, baro başkanına bu konuda iltimas geçilmiş olması halinde emniyetin esas işte o zaman görevinin dışına çıkmış olacağını ve anayasal görevine aykırı düşmüş olacağının altını çizdiler.

 Peki, Türkiye’de polis hangi durumlarda kimlik sorgusunda bulunup, arama gerçekleştirebilir? Polis’in mevcut yasalarımıza göre kimlik sorup arama yapabilmesi için bir karar göstermesi gerekli mi? Makul şüphe ne anlama gelir, arama hangi durumlar için geçerlidir?

Habertürk Manşet' programında Mehmet Akif Ersoy’un soruyor ve konukları;

 *Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Ümit Kocasakal ve,

 *TÜRKAD Başkan Yardımcısı / Avukat Cem Kaya,

 Bu sorulara cevap vererek, aynı zamanda gündem konusu Hatay’daki gözaltı tartışmasını değerlendiriyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AMASYAYI TANIYALIM
AMASYAYI TANIYALIM
BÜLENT ERSOY ATA DEMİRER VE NEV’İ FIRÇALADI
BÜLENT ERSOY ATA DEMİRER VE NEV’İ FIRÇALADI