Lovelywholesale WW
Norton [CPS] WW
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
Roselinlin WW
Tidebuy WW
  • Toyzz Shop TR
  • Reklam
  • Trainline WW
  • Whatwears WW
Reklam
Pamukkale Turizm
Redmagic WW

HİT NEDİR?

Hit nedir, Günlük – Haftalık – Aylık – Yıllık – Organik hit nedir, İnternet Reklamcılığı nedir, İnternet Reklamcılığının püf noktaları nelerdir?

18 Ağustos 2020 - 07:06 - Güncelleme: 18 Ağustos 2020 - 09:43
Reklam
Holapick WW
TVC-mall WW
360TotalSecurity WW

 

 Hayatımıza özellikle son çeyrek asırdır girmeye başlamış terimler,

Hit;

Siteyi ziyaret etmiş ziyaretçi sayısı anlamına gelmektedir. ‘’ Hit ‘’ kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olup, Türkçeye girmiştir.

Günlük Hit; Siteyi 24 saatlik zaman dilimi boyunca ziyaret etmiş kişiler demektir.

Haftalık Hit; Siteyi 1 haftanın 7 günü boyunca ziyaret etmiş kişiler demektir.

Aylık Hit; Bir internet sitesini o ayın toplam günleri boyunca ziyaret etmişleri ifade eder.

Reklam
Edrawsoft WW

Yıllık Hit; İnternet sitesini bir yılın toplam günleri boyunca ziyaret etmiş kitleyi ifade etmiş olur.

Tekil Hit; Bir internet sitesini sorgulanan süre içerisinde kaç defa olursa olsun ziyaret etmiş kişileri ifade eder. Bir kişi o sürede 3 – 5 kere de ziyaret etmiş olsa 1 kişi olarak değerlendirilmesi demektir.

 İngilizcesi; Unique Visitors,

Çoğul Hit; Bir internet sitesini kimisi 1 defa, kimisi 3 – 5 defa veya daha fazla ziyaret etmiş olabilir. İşte bu toplamların bütününe Çoğul Hit kavramı kullanılmaktadır.

 İngilizcesi; Number of Visits

Organik Hit; Ziyaretçilerin bir internet sitesine doğal yollarla ve kendi istek ve iradeleri ile girmesine bir diğer adla doğal hit yani Organik Hit terimi kullanılmaktadır.  

 Site Web Sayfası Görüntü Sayısı; Sorgulanan süre içerisinde siteyi ziyaret etmiş olanların bu süre içinde sitenin toplamda kaç sayfasını ziyaret etmiş olduğunu gösterir.

 İngilizcesi; Pages

Site Ziyaretçi Trafiği; Sorgulanan sürede siteyi ziyaret eden tekil ve çoğul şahısları ifade eder.

İnternet Reklamcılığı; Web sitelerinin site ziyaretçi sayılarına göre bir bedel belirleyip, firmalarını, şirketlerini veya ürünlerini tanıtmak isteyenlere hizmet olarak tanıtma işlemi gerçekleştirme işlemidir. Web siteleri bu konuda profesyonel bir reklam şirketi ile de anlaşabilirler. Örneğin aslında google böyle bir şirkettir. Yada kendileri de müşteriler ile doğrudan anlaşabilirler.

 Aslında Hit kavramı çok karıştırılan ve bu karıştırma ile bazı art niyetli kişilerce art niyetlice kullanılabilen bir kavramdır.

Yani sitenin ziyaretçi trafiği bir aldatmaca ile yada bireysel reklam verenlerin konu hakkında bilgisizlikleri sonucu aslında olmadığı bir trafik değeri gösterilebiliyor. Yukarıda size sitenin trafiğini esas teşkil eden, oluşturan ve nasıl oluşturmuş olduklarını da bu paydaşların çerçevesinde hepsini ayrıntılı açıkladık.

Şimdi karıştırılan veya aldatılan, daha doğrusu gerçekte olmayan ama sanki öyle imiş gibi gösterilen site ziyaretçi trafiğini anlatalım;

Bir internet sitesine girdiğinizi ve bir sayfasına gittiğinizi düşünün, bu internet sayfasında 1adet HTML dosyası bulunur. Bu gitmiş olduğunuz internet sayfasında diyelim ki, 5 adet resim var, 3 adet CSS dosyası ve 2 adette Javascript Dosyası olsun. Bu sayfayı sadece siz ve Tekil ziyaretçi olarak 1 defa ziyaret ettiniz. Normalde bu sitenin ziyaretçi sayısı yani gerçek Hiti 1 dir. Fakat sunucu bu sayfada olan HTML dosyası 1 + resim 5 + CSS dosyası 3 + Javascript Dosyası 2 = 11 Hit olarak kaydeder. Bakınız gerçek hit 1 ama sunucunun kaydetmiş olduğu Hit değeri 11, ki bu sadece sizin ziyaret etmiş olduğunuz 1 internet sayfası örneği için idi. Bunu ziyaret edilen her internet sayfasının kendi iç değerleri ile topladığınızda gerçek Hit ile bunun arasında devasa bir fark oluşmuş olduğu görülecektir.

Art niyetli olarak kastettiğimiz kişiler, kendilerine reklam veren müşterilerinin bu teknik terimleri içeren gerçekleri bilmemelerinden faydalanarak aslında almadıkları bir trafiği art niyetlice sanki alıyorlarmış gibi göstermiş ve müşterilerini kandırmış, reklam hizmetlerini yüksek değerden haksızca gerçekleştirmiş oluyorlar.

 Bu olayı, daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle anlatalım. Örneğin reklam alan 2 internet sitesi düşünelim, her 2 sinin de Tekil Ziyaretçi sayıları sorgulanan süreler içerisinde aynı ve birbirlerine yakın olmuş olsun. Örneğin aylık her ikisi de ortalama 50 bin civarı Tekil Ziyaretçiye sahip olsunlar. Bunlardan bir tanesinin dürüst olduğunu düşünelim ve sitelerinin trafiğini müşterilerine tam ve doğru yansıttıklarını kabul edelim, yani 50 bin Tekil Ziyaretçi olarak. Ötekisinin ise art niyetlice bu 50 bin kişinin ziyaret etmiş olduğu sayfaların sunucu değerleri toplamını müşterilerine sunumlarında ziyaretçi sayıları imiş gibi yansıttıklarını düşünelim ki bütün ziyaret edilmiş sayfaların hepsinin sunucu değerlerini 1 Tekil Ziyaretçinin 10 katı düşünelim, buda 50 bin x 10 = 500 bin demektir.

Dürüst olan site sahibi doğru ve gerçek değer ile diyelim ki 1 reklam için 10 lira talep ederken, art niyetli olan ise sunucudaki gerçek olmayan değeri müşterilerine göstermek ile 10 katı yani 100 lira reklam bedeli haksızca talep edebilmektedir.  

 Kısacası İnternet Reklamcılığı alanı maalesef yerine ve rayına bilgi eksikliğinden dolayı çok oturmuş değil henüz.

 Kibar İnternet Haber Gazetesi olarak müşterilerimize daima dürüstçe hizmet etmeyi kendimize ilke edindik. 2016 Ekim ayından beri bu piyasanın çok önemli, ilkeli ve dürüst bir paydaşıyız ve bu özelliğimizi koruyoruz ve daima koruyacağız.

  Kibar İnternet Haber Gazetesi olarak ticarette ilkelerimiz dürüstlük, kalite ve saygınlık olurken, yayıncılıkta ilkelerimiz eşitlik, tarafsızlık ve doğruluk olmakta, siyasette ise İnsanlık, adalet ve Türk Ulusunun mutluluğudur diyebiliriz.

Kısacası ticarette, yayıncılıkta ve siyasette bizim en çok önemsediğimiz ve değer verdiğimiz ortak kriterimiz GÜVEN dir.

Italojewerly WW
Tbdress WW

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Dresslily WW
IOScout WW
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
BEŞİKTAŞ'TA BÜYÜK TRANSFER ÇALIŞMALARI
AZERBAYCAN BAKÜ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN AYŞE BEGÜM ONBAŞI MEMLEKETİ AKHİSAR’DA COŞKUYLA KARŞILANDI
AZERBAYCAN BAKÜ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU OLAN AYŞE BEGÜM ONBAŞI...