Hub Bağlantı Raporu Açıklandı, Türkiye Liderliğe Uçuyor !

Hub Bağlantı Raporu Açıklandı, Türkiye Liderliğe Uçuyor !

Avrupa Havalimanları Konseyinin ( ACI ) Havaalanı Hub Bağlantı Raporu açıklandı. ACI Hub Bağlantı Raporuna göre Türkiye % 591 uçuş ağını artıran ülke olarak Avrupa’da birinci sırada, dünyada 7. sırada yer aldı.

04 Şubat 2018 - 06:33

 

  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı basın açıklamasıyla rapor sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Bakan Aslan açıklamasında raporun detaylarına da değindi. Atatürk Havalimanı ile ilgili rapor sonuçlarının altını çizdi.

Bakan Aslan’ın raporla ilgili açıklamalarının satırbaşları şöyle;

  • İstanbul Atatürk Havalimanı'nın küresel hub bağlantısında dünyanın en hızlı büyüyen 20 havalimanı içinde 7'nci sıraya yükseldi.

  • 2017 verilerine göre; Avrupa'da bağlantı sayısı en fazla 20 havalimanı sıralamasında İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 4'üncü sıraya yükselerek Avrupa’da büyüyen havalimanları arasında ilk 5’e girdi.

  • Avrupa’da ilk 5 Havalimanı; 1 - ) Frankfurt Havalimanı, 2 - ) Amsterdam Havalimanı, 3 - ) Paris Charles De Geulle Havalimanı, 4 - ) Atatürk Havalimanı, 5 - ) Heathrow Havalimanı,

  • Atatürk Havalimanı; % 591 ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen Hub'ı oldu.2007 yılında 13'üncü sırada bulunuyordu. 10 yılda 9 basamak yükseldi. Bakan Arslan, " Doğrudan bağlantılı uçuşlarda ise 2007 yılında Avrupa'da 20'nci sırada olan Atatürk Havalimanı, 2017'de 5'inci sıraya yükselirken, 10 yıllık süreçte yüzde 118'lik artışla Avrupa'da doğrudan uçuşlarını en fazla geliştiren havalimanı oldu " dedi.

  • Bakan Aslan; Atatürk Havalimanı'nın % 591 artışla ‘’  artış oranı ’’ bakımından Avrupa'da birinci ve dünya genelinde ilk 10'a giren tek Avrupa havalimanı olduğunu vurguladı.

  • Rapordaki sıralamada; Moskova12'nci, Lizbon 14'üncü, Brüksel 20'nci sırada bulunuyor.

  • Türk Hava Yolları; Avrupa'dan dünyanın diğer bölgelerine aktarmalı bağlantılarda 2007 yılında pazarda yüzde 0,6 pay sahibi olan THY 2017'de bu oranı yüzde 3,6'ya yükseltti.Avrupa'dan Asya'ya yapılan bağlantılı uçuşlarda ise THY, 10 yıl içinde pazardaki payını yüzde 1,1'den yüzde 4,6'ya yükseltti.

Bakan Aslan raporun detayları ile ilgili yaptığı açıklamalarında son olarak; Türkiye'nin Avrupa uçuş bağlantılarında 2017 yılında bir miktar azalma ( % 6 ) yaşandığına yer verildiğini aktardı. 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi, Türkiye'nin havacılıkta yakaladığı büyümeyi engellemek için yapılan saldırılar, dizüstü bilgisayar yasağı ve tüm korumacı politikalara rağmen Türkiye'nin sivil havacılıkta büyümesini sürdürdüğünü bildirdi. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME
TÜRK VE DÜNYA BİRLİĞİ PARTİSİNDE FLAŞH GELİŞME