İLKER BAŞBUĞ TÜRKİYE’DE FETÖNÜN SİYASİ AYAĞI VAR DEDİ.

İLKER BAŞBUĞ TÜRKİYE'DE FETÖNÜN SİYASİ AYAĞI VAR DEDİ.

Emekli Orgeneral Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ paşa Türkiye’de kesinlikle fetönün siyasi ayağının var olduğunu belirtip. Bu konuda somut örnekler verdi.

30 Temmuz 2020 - 01:21 - Güncelleme: 30 Temmuz 2020 - 02:37

Gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulunan Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, fetö'nün siyasi ayağı var mı yok mu tartışmalarına ilişkili olarak " Somut bir olaydan örnek vermek isterim. 26 Haziran 2009 da bizim Genelkurmay'da medya ile bir toplantımız olacaktı. O günün gecesi yani 25 Haziran'ı 26 Haziran'a bağlayan gecenin yarısı bir yasa değişikliği torba yasalar kapsamında Meclis'in gündemine alındı. Bu yasa Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bir yasaydı. O Esnada yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bir kanun teklifi verebilmek için mutlaka bu konuda Milli Savunma Bakanlığının bilgisi, haberi olması lazım. Keza benim, yani Genelkurmay Başkanlığımızın bilgisi olması lazım ama ne Savunma Bakanlığının nede benim ve hiç kimsenin haberi olmadan bu yasa teklifi geçiyor. Biz bu yasadan 26 Haziran'daki yapmış olduğumuz basın toplantısı esnasında haberdar olmuş oluyoruz, " dedi.

O gün bizlerden habersizce yapmış oldukları o yasa teklifi ile 2 şey yasalaşmış oldu;

" İlki; Askeri şahıslar, askeri mahallerde işlemiş oldukları suçlarda dahil bütün suçlarda özel yetkili mahkemelerde yargılanmış olacaklar. Ki bu madde aynı zamanda Anayasa'ya da aykırı.

Peki bunu niye yaptılar? Dursun Çiçek'i yargılamak için.

İkincisi ise; Sivil şahıslar her durum ve her şartta askeri mahkemelerde değil, sadece özel yetkili mahkemelerde yargılanırlar, şeklinde yapmış oldukları düzenlemeydi ki, fetöcülerin askeri mahkemede yargılanmalarının önünü kesmiş oluyorlar.

Burada açıklıkla ifade edeyim; Kayseri'de Hava İkmal Bakım Komutanlığının bünyesinde biz fetö terör örgütünün inine girdik. Burada bir sürü astsubaylar yakalandı ve her şeyi de itiraf ta ettiler. Ayrıca buradaki astsubaylar burada hazırlamış oldukları bu belgeleri Kayseri'deki bazı sivillerle birlikte hazırlamış oluyorlar. Bu aslında müşterek bir suçtur. Astsubayları yargılıyoruz, sivillerinde aramaları var, yakalansalar askeri mahkemede tutuklayacağız.

Bu olayda ‘' Tamam ‘' dedik, sonunda fetöye dair ipuçlarını yakaladık ve bunun peşini bırakmadan üstüne gideceğiz. Fakat işte şu ikinci kanunu çıkardılar. Askerler ile birlikte ortak suç işleyen bu sivillerin yargılanmasını Askeri Mahkeme’den yani elimizden aldılar Özel Yetkili Mahkemelere, sivillere verdiler ve bu fetö suçlusu siviller ile ilgili işlem yapmamızın Askeri Mahkemelerde işlemiş oldukları suçların cezasını vermemizi ve dahası fetö terör örgütünün tutmuş olduğumuz bu ipucundan hareketle çökertmemizin önüne geçmiş oldular.

Eğer fetönün siyasi ayağı yoksa, bu kanun teklifini kim hazırladı? Araştırsınlar bunu. Bu kanun teklifi tamamıyle fetö terör örgütünün aklı ve direktifleriyle hazırlanmış olduğuna ben inanıyorum, " dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI