İran Nükleer Enerji Anlaşmasını yeniden konuşmayı ret ediyor

İran Nükleer Enerji Anlaşmasını yeniden konuşmayı ret ediyor

ABD Başkanı Trump'ın İran'ı hedef alan nükleer enerji anlaşması ile ilgili açıklaması gündemdeki yerini hala koruyor.

16 Ekim 2017 - 23:50 - Güncelleme: 17 Ekim 2017 - 08:39

 

 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın BM deki konuşmasında İrana ve İran ile yapılmış olan nükleer enerji anlaşmasına değinmesinin ardından hala gündemini koruyor. Trump'ın bu politikası, İranda " ABD nin İrana yönelik yeni İran stratejisi" olarak öngörüldü. ABD Başkanının " Uluslararası anlaşmayı iptal" sözlerinin yanısıra aynı zamanda ifade etmiş olduğu İran Devrim Muhafızlarına yönelik yaptırım kararı alması da gündemdeki yerini koruyor. İran Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Alireza Rahimi ye göre Trumpın bu sözlerinin suni bir gündem olduğu düşüncesinde:

" İrana karşı iddia edilen tüm tehditlere rağmen ABD Başkanının konuşmasında özellikle açık bir şekilde ifade edilen bir yaptırım her hangi bir yaptırım söz konusu değil. bYine de dünyanın dikkati ABD'deki terör olayları ve insan hakları ihlallerinin örtülmesi maksadı güdülerek olumsuz bir atmosfer oluşturup İran'ın üzerine yöneltilmeye çalışılıyor.

İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ise uluslararası nükleer enerji anlaşmasının tartışılmasının doğru olmayacağı görüşüne sahip. Ruhani Trump'ın İran'ın füze çalışmalarını eleştirmesine de değinerek bu silahların saldırı değil, bir savunma amaçlı olduğunun altını çizdi ve " İran'ı hiç kimse bu yönden kısıtlayamaz " açıklamasında bulundu.

ABD Başkanının söz konusu tahmin edileceği gibi İran kamuoyunda hoş görülmedi. İranlıların çok büyük bir bölümü kendilerinin terörist olarak gösterildiğini ve bundan çok rahatsız olduklarını açıkça söylüyorlar:

 İranlılar, "Bizim ABD ile çok az bir ilişkimiz söz konusu. Eğer onlar bu anlaşmaya zarar vermek ya da anlaşmadan çıkmakları halinde bunun Avrupa ile olan İran ilişkilerine zarar vereceğini '' söylüyorlar ve ekliyorlar; 

" ABD Başkanı Trump böyle konuşmakta çok hatalı davrandı. Ayrıca hiçbir ülkede bizim çabalarımızı önemsemiyor." şeklinde konuşuyorlar.

" İranlı yöneticiler  ise; Eğer bu anlaşma bir gün bozulacaksa bunu ilk bozan biz olmayacağız'. Ancak bununla birlikte savunma amaçlı olarak çalıştıkları ve açıklamış oldukları füze projelerini tekrar tartışmaya gerek görmüyorlar. Cumhuriyet Muhafızları konusununda bir yaptırım konusu olmasına karşılar."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR