İspanya Katalonya’da referandum gerilimi

İspanya Katalonya'da referandum gerilimi

İspanya Katalonya özerk bölgesi yönetiminin 1 ekimde bağımsızlık referandumuna gideceğini kararlaştırmasının ardından başlayan gerilim artarak devam ediyor.

21 Eylül 2017 - 08:22

 

 1 Ekimde referanduma kararlı olan Katalonya özerk yönetimine uygulanan baskılar kınandı. Polisin referanduma karşı düzenlemiş olduğu operasyonları kınayan binlerce katalon bağımsızlık yanlısı katalonya partisinin merkezine yürüyüş düzenledi. 

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan yöneticileri yasaları çiğnemekle suçladı ve şöyle dedi ,  

"Kamu görevlisinin yasaya baş kaldırması demokrasiye terstir. Bu hayallerinin gerçekleşmesi imkansız. Katalan toplumunda yol açtıklar bölünmeyi daha da derinleştirmelerine izin vermeyeceğiz."

Referandumla ilgili broşürlere el konulması ve bazı Katalan yetkililerin gözaltına alınması İspanyanın Madrid dahil bir çok kentinde de protesto edildi. Bağımsızlığı desteklemeyen birçok kişi de merkezi hükümetin bu tavrını doğru bulmadıklarını belirtiyor: 

Referandumla iglili belgelere el koyan İspanya polisi, Katalan hükümetine bağlı bazı bakanlık binalarına baskın düzenleyerek çok sayıda yetkiliyi gözaltına almıştı.
 

Kaynak: Euronews.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR