İspanya, Katalonya’nın Özerklik Haklarını Donduruyor

İspanya, Katalonya'nın Özerklik Haklarını Donduruyor

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, gerçekleştirdikleri olağanüstü toplantıdan sonra Katalonya'nın özerklik haklarının dondurulması için gerekenin yapılmaya başlandığını açıkladı.

11 Ekim 2017 - 21:37

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya yerel yönetiminin özerklik haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngören anayasanın 155. maddesinin uygulanabilmesi için harekete geçildiğini açıkladı.

Bakanlar Kurulunun Katalonya krizi gündemiyle gerçekleştirmiş olduğu olağanüstü toplantının ardından açıklama yapan Rajoy, " 155. maddenin uygulanmasına ilişkin hükümetin atacağı adımlardan önce Katalonya yerel yönetiminden bağımsızlık ilan edip etmediğine açıklık getirmesini istediklerini " belirtti..

Başbakan Mariano Rajoy, ayın başında merkezi Madrid yönetiminden ayrılarak bağımsızlık ilan etmek için referanduma giden Katalonya Özerk Yönetimi'nden salı günü Anayasa mahkemesinin yasağına rağmen toplanmış oldukları mecliste bağımsızlık ilan edip etmediklerini netleştirmelerini istedi.

Rajoy İspanya hükümetinin bir önleme gerek duymadan önce bu sorunun yanıtını net olarak bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ile diğer bölgesel liderler salı günü Katalonya Parlamentosu'nda bir "bağımsızlık bildirgesi" imzalamış, ancak, "bağımsızlık ilanı"nı ise ertelemişlerdi.

Başbakan Rajoy, "Katalonya yönetiminin genel kurulda yaratmış oldukları karmaşıklığın ardından İspanyol hükümeti olarak biz vatandaşlarımız için güven ve sükunet sağlamak istiyoruz." dedi. 

İspanya'nın 1978 yılında kabul etmiş olduğu ve halen yürürlükte olmuş olan anayasasının 155. maddesi, ulusal tehdit ve egemenlikle ilgili konularda gerek görüldüğünde özerk yönetimlerin bütün haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngörüyor.

Şimdiye kadar hiç bir zaman uygulanmamış olan 155. maddenin yürürlüğe girebilmesi için Senatoda mutlak çoğunluğun onayı olması gerekiyor. Ana muhalefet Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve liberal görüşlü Ciudadanos'un, iktidardaki sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) 155. maddeye ilişkin atacağı adımlara destek verdiğini açıklamalarından dolayı önümüzdeki günlerde söz konusu kararın oylanması halinde Senatoda mutlak kabul edilmesinin kesin olduğu görüşü hakim.

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont dün yapılmış olan yerel parlamento oturumunda "askıya alınan bir bağımsızlık ilanı" yapmış ve ardından da Katalan parlamentosundaki ayrılıkçı 72 milletvekili de bu askıya alınan bağımsızlık ilanının altına imza atmışlardı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, AB Komisyonu üyelerinin haftalık toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Katalonya krizini kısa olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

İspanya'daki durumu yakından takip ettiklerini söyleyen Dombrovskis, "Komisyon, İspanya'daki anayasal düzene tam saygı gösterilmesi çağrısını bir kere daha yineliyor." şeklinde beyanda bulundu.

İspanyol kurumlarına ve Başbakan Mariano Rajoy'a da güvendiklerini ifade eden Dombrovskis, "Bölünmenin ve dağılmanın üstesinden gelmek, birliği ve İspanyol Anayasası'na saygıyı temin etmek için ortaya konulmuş olan bütün çabaları biz destekliyoruz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR