Karamollaoğlu; 80 Milyon 1 Kişiden Büyüktür

Karamollaoğlu; 80 Milyon 1 Kişiden Büyüktür

Genel Başkan Temel Karamollaoğlu haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Karamollaoğlu, konuşmasına ABD’nin Las Vegas eyaletinde ve aynı gün Suriye’nin başkenti Şam’da gerçekleşen terör saldırılarını lanetleyerek başladı.

12 Ekim 2017 - 04:17

 

 

 Las Vegas’taki saldırı sonrasında Amerikalıların şaşkın olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, “Çünkü saldırıyı Müslümanlar gerçekleştirmedi. Onun için Amerikalılar buna terör diyemediler ve saldırı dediler. Amerika için bir hadisenin terör olabilmesi için ya Müslümanların ya da başka bir ırktan birinin gerçekleştirmesi gerekiyor. Hayat hakkı en kutsal haktır. İster camiyi, ister kiliseyi, ister Şam’ı, ister Vegas’ı hedef alsın, terörün hiç bir haklı gerekçesi söz konusu olamaz. Bizim inancımıza göre ‘masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş’ gibidir” ifadesinde bulundu. 

Dünya genelinde 2016 yılı içerisinde 13 bin 400 terör saldırısının gerçekleşmiş olduğuna değinen Karamollaoğlu:  “Bu saldırılarda 34 bin kişi hayatını kaybetmiş.  2016 yılında teröre hedef olan ülke sayısı ise104!Bu vahim tablo şunu gösteriyor: Artık terörün kimi, nerede, nasıl hedef alacağı belli değil. Terör bütün insanlığın ortak problemidir. Dünyanın bir bölgesi kaos içindeyken diğer bölgesi güvenlik içinde olamaz. Terörü islamla özdeşleştirme çabalarından vazgeçilmelidir. İslam barış dinidir. Bir takım karanlık örgütlerin bu tür insanlık dışı saldırıları üstlenmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Bütün devletler teröre karşı ortak bir duruş ortaya koymalı, bu duruşunda samimi olmalıdır. Gerçekten terör önlenmek isteniyorsa, ortadoğu’da yürütülen vesayetler savaşına son verilmeli,   ‘benim teröristim iyidir, o yüzden desteklenmelidir’ anlayışından vazgeçilmelidir.” dedi.

Fransa’nın Mulhouse şehrinde çıkan yangında üçü Türk olmak üzere beş kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “1 Ekim, Dünya Çocuk Günüydü. Maalesef  ölenlerden 4’ü de çocuktu. Savaşlar, çatışmalar, kin ve nefret ortamı yüzünden dünyada her gün 16 bin çocuk hayatını kaybediyor. 2014 yılında aynı şehirde yine yangın çıkmış, üç kişilik Türk bir aile hayatını kaybetmişti. 

1993 yılında 8 Türk vatandaşının yanarak hayatını kaybettiği Solingen faciası hala hafızalarımızda.  Fransa’daki bu son saldırıda Avrupa’nın yeni Solingeni olmuştur.  Avrupa’da son dönemde hızla yükselen faşizm’in, ırkçılığın, İslam düşmanlığı’ İslama fobinin bir sonucudur. Maalesef terör bahanesi üzerinden Avrupa’da ırkçılık çok hızlı bir şekilde yükseliyor. 2011-2016 yıllarında Avrupa’da yaşayan Türkler, 755 ırkçı saldırıya maruz kaldılar. Sadece Almanya’da bu yılın ilk üç ayında Müslümanlara karşı gerçekleşmiş olan saldırı sayısı 208 ve son bir yıl içinde Almanya’da ırkçı saldırılara maruz kalan cami sayısı 42 olmuştur.  Bu yüzden biz kaygılıyız. Müslümanlara demokrasi, insan hakları dersi vermeye kalkan Avrupa önce kendi utancıyla yüzleşmek zorundedır.”  şeklinde konuştu.  

TBMM’nin yeni dönemiyle ilgili de açıklamalarına devam eden Karamollaoğlu, “TBMM millet iradesinin yegane tecelligahıdır. Demokrasilerde çözümün nihai  adresidir. Meclis ne kadar güçlü olursa, Türkiye o kadar daha güçlenir. Milletin beklentilerine cevap verdiği, milletin lehine kanunlar çıkardığı ölçüde daha fazla itibar kazanır ya da bunu yapamıyorsa itibar kaybeder. Biz TBMM’den bu yeni dönemde bu beklentilere uygun bir çalışma bekliyor ve istiyoruz. Deniyor ki, ‘Efendim Meclis yeni dönemde çok hızlı çalışacak’ Niye? İç tüzük değiştirildi. Milletvekilleri artık öyle istedikleri zaman konuşamayacak. Konuşma hakkı alsalar bile 5 dakikadan fazla uzatamayacak. İyi de Türkiye’nin asıl gerçek problemi zaten konuşamamak.  Gazeteci konuşamıyor, akademisyen konuşamıyor, işçi konuşamıyor, işveren konuşamıyor. Artık milletvekilleri de konuşamayacak. Biz, Meclis’in hızlı çalışmasını değil, biz meclisin düzgün çalışmasını istiyoruz. Çünkü bu ülke geçmişte üzerinde yeterince düşünülmeden, konuşulmadan, alelacele çıkarılmış düzenlemelerden çok çekti, işte biz artık böyle olmamasını istiyoruz”  dedi. 

TBMM’nin uyum yasaları ile ilgili önemli bir sınav vereceğini konuşmasında vurgulayan Karamollaoğlu şunları söyledi: “Biz şimdiden uyarıyoruz; Uyum yasalarında ‘güç bende, yeterli çoğunluğum var, istediğimi yaparım’ mantığı ile hareket edilmemeli. Nasıl ki dünya 5’ten büyükse, Türkiye’de 1’den büyüktür. Meclis 1 kişinin, 2 kişinin değil 80 milyonun temsilidir. Hiç bir kişi, kurum veya makamın vesayeti altına sokulmamalıdır. Bu yüzden Ak Parti’nin değil, Türkiye’nin geleceği düşünülerek hareket edilmelidir. Milleti kutuplaştırıcı değil, kucaklaştırıcı bir tutum sergilenir. Gücün hukukunu değil hukukun gücünü koruyan yasalar hayata geçirilmelidir.” dedi. 

Türkiye’de gündemden düşmeyen Motorlu Taşıt Vergisi tartışmalarına da vurgu yapan Karamollaoğlu, İktidarın algı operasyonlarında çok başarılı olduklarını kaydederek, “Algı operasyonlarında çok başarılılar, çünkü içine düştükleri her hezimeti bir zafer edasıyla sunabiliyorlar. Vergi operasyonlarında da çok başarılılar;  kendi başarısızlıklarını, kendi iflaslarını, millete yükleyip bunu da vatanseverlik diye yutturmaya kalkıyorlar. Kimse bu millete fedakarlık dersi vermeye kalkmasın. Milletten fedakarlık bekleyenler önce kamu kaynaklarını har vurup harman savurmayı bırakmalılar. Önce kendi israf ve şatafatlarından vazgeçmeliler. Yüzde 40 MTV vergisi maliyenin iflasının açık bir itirafıdır. Bir devlet vergi ile büyümez. Üretim ile büyür, ihracat ile büyür, sanayi ile büyür, teknoloji ile büyür, tarım ile büyür. Eğer Türkiye’nin gerçekten kalkınmasını istiyorsanız, milletten fedakarlık bekleyerek değil israfı, yolsuzluğu ve yanlış yatırımları önleyerek ancak yapabilirsiniz”  ifadelerinde bulundu.

Genel  Kurmay Başkanı Akar’ın İran temaslarına değinen Karamollaoğlu şunları dedi: “Bu, 1979 İran İslam devriminden bu yana, bu ziyaret Genel Kurmay Başkanı seviyesinde, ilk ziyaretti. Biz bu temasları çok olumlu ve önemli buluyoruz. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu temaslar bizi sevindiriyor. Çünkü Mesele bizim meselemizdir. Çözümde başkalarının telkinleriyle değil bizim irademizle gerçekleşmelidir. Binlerce km ötedeki Washington, Brüksel, Londra, Paris’de değil, Ankara’da, Tahran’da, Bağdat’da, Erbil’de bir araya gelerek çözülmelidir.” şeklinde konuşmasını tamamladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
 KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI
KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI