Karamollaoğlu; Sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz, batıya...

Karamollaoğlu; Sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz, batıya bırakmamalıyız

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi genel merkezinde düzenlemiş olduğu haftalık olağan basın toplantısında Kuzey Irak referandumu sonrası ile ilgili gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

12 Ekim 2017 - 02:58

 

 Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Kuzey Irak’ta ki yeni oluşum bizi de endişelendiriyor. Ancak bu durum üzerinden bir savaş çığırtkanlığı çıkartarak orada yaşayan insanları ABD’nin ve Siyonizm’in kucağına atmamalıyız. Bu yüzden bir araya gelip ne yapılması gerektiğini aklıselim bir şekilde konuşmalıyız. Çünkü artık bölgede bir kardeşlik altyapısının kurulmasından başka bir yol yok.” dedi.                 

O coğrafyanın tarım ve hayvancılıkta büyük bir potansiyeli olduğunu fakat uygulanmış olan yanlış politikalar sonucunda bu potansiyelin yok olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Bu bölge sadece Türkiye’yi değil, eğer gerekli altyapı tamamlanırsa Irak, Suriye, Suudi Arabistan´ı dâhil herkesi besleyecek imkâna sahiptir. Ama ekonomik politikalar bunu dikkate almıyor. 

Çiftçinin sorunları görmezden geliniyor. Yüksek girdilerin altında çiftçinin beli bükülüyor. Yatlara vergisiz mazot verilirken çiftçiye böyle bir uygulama yok. Hasat zamanı geldiğinde ürününü elinden çıkaramayan çiftçi hiç fiyatlarına ürününü elinden çıkarmak zorunda kalıyor. Çiftçi neden böyle zor durumda peki? Çünkü çiftçiyi sahiplenen kurumlarımızın hepsini elimizden çıkardık. Yine buradan söylüyoruz artık bu dönemde çiftçinin kara gün dostu kalmadı.” şeklinde belirtti.

Coğrafyanın tarım ve hayvancılık alanında ilerlemesiyle işsizliğin de büyük önemde azalacağına belirten Karamollaoğlu, konu ile ilgili şöyle dedi: “Çiftçinin en ucuz girdilerle üretim yapması sağlanmalı. Elektrik ve mazotta vergiler kaldırılmalı. Çiftçiyi koruyacaksın. Gübresinden vergi almayacaksın. Ekim zamanı tohumunu bulamamışsa devlet onu uygun şartlar ile temin edecek. Hasat zamanı geldiğinde ise eldeki ürünü değerinde satın alacaksın.” şeklinde konuştu.

Bölgenin en önemli gündem başlığı olan Kuzey Irak’ta yapılan referandumada değinen Saadet Partisi Genel Başkanı, bu bölgeye dönük yapılmış olan dış müdahalelerin hiç birisinin bu topraklara ve bölgenin insanlarına huzur getirmeyeceğini belirtti. 

Bu bölgede ülkelerinin bir araya gelerek yaşanan bu sorunları diyalog ile çözmeleri gerektiğine değinen Karamollaoğlu, “Türkiye, İran, Irak ve Suriye olarak bu dört ülke bir araya gelip ülkelerinde yaşayan Kürt vatandaşların sorununu oturup çözmeli. Eğer bunu biz kendi elimiz ile yaparsak huzur ve barışa kavuşuruz. Diğer türlü sorunun çözümü dışarıya bırakılırsa sorunlar daha da büyür.” şeklinde söyledi.

Yapılmış olan referanduma karşı uygulanmış olacak politikalar konusunda uyarılarda bulunan Karamollaoğlu: “ Kuzey Irak’ta ki yeni oluşum bizi de endişelendiriyor. Ancak bu durum üzerinden bir savaş çığırtkanlığı çıkartarak orada yaşayan insanları ABD’nin ve Siyonizm’in kucağına atmamalıyız. Bu yüzden bir araya gelip ne yapılması gerektiğini aklı selim bir şekilde konuşmalıyız. Çünkü artık bölgede bir kardeşlik altyapısının kurulmasından başka bir yol yok.” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile ilgili önemli açıklamalar yapan Karamollaoğlu: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘ben bu işe gidişata tahammül edemiyorum’ diyerek istifa etti. Meclis’e getirilen ve kendisinin daha önce veto ettiği 5 imar değişikliği için ‘ben bunun hesabını veremem’ dedi. Bir Büyükşehir Belediye Başkanı bunu diyor ve Meclis’te bunu geçiriyorsa oradan pis kokular gelir. '' dedi.

İstanbul rantın göbeğinde. Kavgalar zaten bu nedenle çıkıyor. Topbaş’ın imzalamadığı bu tasarılardan kimler rant kazanıyor diye bakmak gerekli. Biz bu yüzden Kadir Topbaş’ın bu istifasını önemsiyoruz. Cumhurbaşkanı metal yorgunluğundan bahsetmişti. Bu istifa da gösterdi ki yorgunluk tabanda değil, oluşmuş olan metal yorgunluğu asıl tavanda ve politikalarda mevcut. AK Parti artık bu politikalarını değiştirmek zorundadır. Böyle bir yere varılaması mümkün değil.” şeklinde belirterek konuşmasını tamamladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
 KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI
KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI