Katalonya’daki uzlaşma çağrılarında derin çekinceler

Katalonya'daki uzlaşma çağrılarında derin çekinceler

Katalonya Bölgesel Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont'un bağımsızlık ilan etmesi beklenen Parlamento oturumunda yapmış olduğu konuşmada Madrid yönetimi ile diyalog çağrısında bulunmasını etkileri devam ediyor.

11 Ekim 2017 - 20:55

 

 
Bağımsızlık yanlıları arasında bulunan solcu ve anti kapitalist gruplar, Puigdemont'un bu tavrını 'şok' olarak değerlendirir iken bunu uzlaşma çabası olarak görenlerde mevcut.

Joan Mateo: "Bence bu çatışma düşüncesine artık bir son verip, uzlaşma arama çabası. Çünkü çatışma, ne Katalonya, ne İspanya, ne de Avrupa Birliği'nin çıkarına olur." değerlendirmesinde bulundu.

Victor: "Bu topraklarda uzun süreden beri yaşayan insanlar için bu son derece rezalet bir durum. Kararsızlık, inançsızlık, kafa karışıklığı. Bunu anlatacak başka bir kelime yok."

Laura Freixa: "Duygusal bir şok bu. Çünkü bağımsızlık ilanı bekleniyordu bu gün. Pek çok Katalan gibi biz de bir bağımsızlık deklarasyonu açıkçası bekliyorduk. Fakat, Puigdemont daha temkinli bir yol izlemeyi tercih etti. Ancak, İspanya'nın diyalog istediğini ben zannetmiyorum."

"Biraz karmaşık ama en akla yatkın olan bir durum bu. Bana herkesin kazançlı olacağı bir tablo ortaya çıkacak gibi görünüyor."

"Puigdemont ılımlı bir yaklaşımla bağımsızlığı ertelemeyi tercih etti ancak bu, bu seferde Katalonya belirsizlikle karşı karşıya kalmış oldu. Şimdi, bakalım göreceğiz, onun bu kararı, Parlamento'daki bağımsızlık yanlısı çoğunluğun tavrına nasıl yansımış olacak."

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR