Matilda Travel’ın sahibi Burak Bilgit’le Tailer Made’i...

Matilda Travel'ın sahibi Burak Bilgit'le Tailer Made'i konuştuk

Editörlerimizden Meryem Aktaş Matilda Travel'ın sahibi Burak Bilgit'le Tailer Made'i ile ilgili ve turizm ağırlıklı keyifli bir röportaj yaptı.

03 Ekim 2017 - 19:54 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 21:43

 

 

 Meryem Aktaş ;  Burak Bey sorularımı yanıtladığınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sorular güzel hazırlanmış yanıtlarken sıkılmanın aksine keyif aldım.

 

**   Meryem Aktaş ;  Turizmci olmaya nasıl karar verdiniz ? Rol -  model aldığınız Kişi/Kişiler var mı ? TR yada Dünya'da. 

Keşfetme merakı diyebilirim. Çocukluğumda komşu mahalleleri dahi merak eder gezmeye gözlemlemeye çalışırdım. Evimizdeki siyah kaplı büyük coğrafya ansiklopedisini de merakla ne kadar karıştırmışımdır sayısını dahi hatırlamıyorum. Model alınması gereken pek çok kişi var aslında. Evliya Çelebi’den Marco Polo’ya kadar uzanan geniş bir yelpaze var.  Jules Verne mesela. Hepimiz onu özellikle bilim kurgu romanları ile tanırız ancak zengin hayal gücü ve güçlü kaleminin yanında iyi bir gezgindir. Hatta yaşadığı dönemde seyahat etmesi mümkün olmayan yolculukları dahi hayal ederek kaleme almıştır. Osmanlı döneminin İstanbulunu anlattığı İnatçı Keraban romanı mesala buna güzel bir örnek. Ancak tüm bunlar sanki çocuk romanlarıymış gibi algılanıyor ülkemizde. Bu da ilginç. Bunun dışında İbni Batuta gibi ortaçağın şark gezginlerini de hep daha mistik ve heyacanlı bulmuşumdur.     

 

**   Meryem Aktaş ;   Kültür Turizmi ağırlıklı bir konsepti var şirketinizin , iç pazar ve dış pazarda yeterince anlaşılabiliyor mu Sizce bu kavram , gereken önem veriliyor mu ?

Dünya Turizm Örgütü’nün son raporlarına göre kültür turizmi toplam talebin ancak %40’ını karşılayabiliyor ve sadece %15-20 civarında bir artışla kendini gösterebiliyor. Bu istatistikten de anlaşılacağı üzere sadece ülkemizde değil ulusal arası platformda da ne yazık ki yeterince anlaşılabilen bir durumda değil. Hala gezginlerin büyük bir çoğunluğu deniz, kum ve güneş ağırlıklı kitle turizmini tercih ederken bir başka büyük kitle de ekonomik fiyatlarla hazırlanan yüzeysel paket programlara yöneliyor. Bunu kültür turizmi ağırlıklı faaliyet gösteren yeterli tur operatörünün bulunmaması, ürün çeşitliğinin olmaması ve mevcut paket turların yüksek satış fiyatları gibi nedenler de elbette etkiliyor ancak son zamanlarda daha makul fiyatlarla hazırlanan paket turlar ve ürün çeşitliliğiyle ülkemizde de kültür turizmi anlayışının kendi içinde yapılanmaya başladığını ve uluslarası boyutta kültürel miraslar üzerine eğilim gösteren hareketlerin arttığını görüyoruz. 

 

**  Meryem Aktaş ;  Tur Operatörü olarak Turizm Bakanlığı ve Meslek Odalarından yeterli desteği alabiliyor musunuz ? 

Turizm Bakanlığı ve meslek odaları genel itibariyle ve tabi olarak önce ulusal ülke turizminin gelişmesi ve sorunlarının çözümü üzerine hareket ediyor. Bu çok normal ancak bizler gibi Türk gezginlere yurt içinde seyahat paketleri sunan ve beraberinde yurtdışı tur paketleri üreten firmalar için de vize kolaylıkları, tanıtım desteği gibi konularda daha fazla yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. 

 

**  Meryem Aktaş ;  İç ve Dış Pazar'da rekabet konusunu sormak istiyorum ; TR'daki sektörün aktörler diğer Ülkelerdeki meslektaşlarıyla rekabet edebiliyorlar mı ? Bakanlık bu konuda destekliyor mu yada Meslek Odaları Sizleri ? Önerileriniz ..

Biz ağırlıklı olarak Türkiye pazarına yurt dışı ve yurt içi kültür turları düzenliyoruz. Dolayısıyla diğer ülkelerde kendi pazarlarına outgoing turlar düzenleyen tur operatörleri ve meslektaşlarımız ile kendi durumumuzu elbette karşılaştırıyor ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bizleri en çok etkileyen faktörlerin başında ekonomik durum, siyasi ve sosyal etmenler ve vatandaşların yurtdışı seyahat süreçleri yer alıyor. Turizm her ne kadar bir bacasız sanayi de olsa en kırılgan sektörlerden biri. Ekonomik sıkıntıların ya da siyasi krizlerin ortaya çıktığı durumlarda en fazla etkilenen bir sektör. Sadece bu da değil. Turistik seyahat genel hatlarıyla eğlence ve dinlence temelli bir hareket olduğundan toplumsal sorunlar ekonomik durumu tatile elverişli bir gezgini dahi olumsuz etkiliyor. Bununla beraber özellikle yurtdışı turlarında ABD, İngiltere ve Schengen ülkelerine vize ile seyahat edebiliyorsunuz. Bunun ekstra bir maliyeti olduğu gibi detaylı ve sıkı bir süreci de oluyor. Bu da TC. pasaportlu gezginlerin yurt dışı seyahat planlarını etkiliyor. Siyasi sorunların yoğun yaşanmadığı, toplumsal refahın üstte olduğu ve vatandaşlarının pasaportuyla vize konusunda daha rahat hareket edebilen ülkelerdeki outgoing tur operatörleri elbette bizlere göre daha şanslı. 

 

**  Meryem Aktaş ;  İç Pazarda'ki sektör temsilcilerinin , kurumsal rekabetleri hakkındaki düşünceleriniz , önerileriniz . 

Bu konudalarda her iki Pazar'da da nelerin yapılması yada yapılmaması gerekmekte .. önerileriniz..

Ülkedeki çoğu sektörde olduğu gibi Türkiye turizm pazarında da sıkı bir rekabet var. Ben bu rekabetin önümüzdeki dönemlerde tahmin edilenden çok daha fazla artacağını düşünüyorum zira dış pazarlardan gelen turist sayısındaki ciddi ve önlenemeyen düşüş incoming acentelerini nerdeyse çalışamaz duruma getirdi. Bu seyahat acentelerinin önümüzdeki dönemlerde stratejilerini değiştirip iç pazara ve bulundukları şehirlerdeki yine yerli gezginler için yurt dışı tur paketlerine yöneleceklerini düşünüyorum. Diğer tarafta özellikle internet üzerinden birçok fırsat sitesinin ortaya çıkması ve satın alma faaliyetlerinin gelenekçi düzeyden artan bir hızla sanal ortama taşınarak bu yapıların önüne açması sektör temsilcilerinin birbiriyle olan rekabetini daha da artıran nedenler arasında olacak. Rekabet kötü birşey değil. Yeter ki adil bir ortamda ve etik bir şekilde olsun. Sadece uçak bileti fiyatına tur düzenlendiğini duyurup birçok gezgini sayısız sorunla baş başa bırakan, küçük maliyetlerden dahi kaçarak tüketicinin seyahatini güvence altına almayan, üretmek yerine kopyalayan ve taklit eden anlayışların artık bir kenara koyulması gerekiyor. Tur operatörünün seyahat acentası gibi hareket ettiği seyahat acentesinin de bir tur operatörü gibi hareket etmeye çalıştığı bir ortamda denetim mekanizmaların daha efektif çalışması ve rekabet ortamını da bu koşullarda şekillendirmesi gerekiyor. 

 

**   Meryem Aktaş ;  Sektörde son 5 yıl nasıl geçti , önümüzdeki 5 yıl için için öngörüleriniz .. Tour Operatörleri ve Acentalar olarak kendi öz eleşrimizi yapacak olsak neler söylemek istersiniz , sektör temsilcilerine ..

En sıkıntılı dönemlerini geçiriyor diyebilirim. Özellikle 2016’da yaşanan terör saldırları ve siyasi krizler Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi kayıplar yaşatırken yerli turistlerin de seyahat planlarını olumsuz etkiledi. Uluslararası siyasi arenada yaşanan bazı diplomatik krizler ve alınan kararlar da gösteriyor ki önümüzdeki yıllar için de turizmdeki bu kaybın telafisi zor olacak. Yeniden ciddi bir huzur ve güven ortamının oluşturulması ve zedelenen dış siyasetin iyileştirilmesi gerekiyor. Bu hamleler Türkiye’nin turizmde özlediği ve hakettiği o günleri geri getirecektir diye düşünüyorum. Bizlerin de bu anlamda üzerine düşen görev sabırla çalışmalara devam etmek ve disiplinden kopmamak olsa gerek. Öz eleştiri noktasında da söylenecekler var tabi. Bence en büyük eksikliğin başında üretim geliyor. Türk gezginlerin ilgisini çekmez, istemez, beğenmez gibi düşünerek sürekli tekrarcı programlar üzerinden gitmek yeni yerler keşfetme merakı olan her gezgini törpülüyor. Aynı gezi rotalarının sadece başlangıç ve bitiş yerlerini ya da konaklama sayılarını değiştirerek planlanan bir anlayış bir zaman sonra bir fabrika misali aynı ürünü yüzlerce adet basan bir yapıya dönüşüyor. Halbuki dünyanın ve ülkemizin somut olan ve olmayan tüm kültürel mirası hala keşfedilmeyi bekleyen değerleriyle bizleri bekliyor. 

 

**   Meryem Aktaş ;  TR'da Turizm'de kalite kavramı oluşturulabildi mi , görüşleriniz .. 

Türkiye turizmde cok ciddi bir yol katetti bence. Önceleri sadece gazetelerde resimleri olan plajda güneşlenen yabancı turist imajından bugün dünyanın en popüler golf oyuncularını ağrırlayan tesislere, köy ve kasabalarında doğa yürüyüşçülerini konaklatan aile pansiyonlarına, tam donanımlı kongre, seminer ve şehir otellerine, aradığı tüm hizmetleri bulabileceği lüks kıyı otellerine varıncaya kadar çok çeşitli bir yapıya kavuştu. Bunu akademik çalışmalar da destekliyor ancak tüm bu gelinen noktaya rağmen tam olarak kalite kavramının oturduğunu söyleyemeyiz. Hala bir çok turizm işletmesinin kapısı buna konaklama tesisleri ve seyahat acenteleri de dahil ulusal ve uluslarası kalite denetimcilerine kapalı. Bugün dünyadaki kurumsal firmaların pek çoğu kalite standartlarını bu tip profesyonel denetimciler aracılığıyla sağlıyor. Biz de bunu uluslararası bir şirket aracılığıyla gerçekleştiriyoruz

 

**    Meryem Aktaş ;  Son dönemlerde '' son tüketici davranışlarının grafiğine '' bakacak olsak nasıl değerlendiriyorsunuz .. Seyahat tercihlerinde neler tavsiye edersiniz ..

Ünlü Alman filozof Goethe’nin meşhur bir sözü vardır: “Gezginler bir yere varmak için değil keşfetmek için seyahat ederler” der. Son dönem gezginlerin davranışlarını tam da böyle görüyorum artık keşfetmeye meraklı ciddi bir kitle var ülkemizde. Yeni rotaların, sıra dışı turların, deneyimlerin ve kültürlerin izini sürmek isteyen gezginler var. Son zamanlarda televizyon kanallarında sayısı artan yerli belgesel kanalları da bunun bir sonucu. Çünkü talep var ve ilgi görüyor. Yerli gezginler için seyahat tercihlerinde öncelikle ilgi alanlarını ve beklentilerini doğru tespit etmelerini öneririm. Turizm çok yönlü bir hareket ve tatil planınız iş hayatınızda ve/veya özel hayatınızda geçirdiğiniz birkaç ayın yada yılın durumuyla doğrudan alakalı. Aynı şekilde sürekli içinde bulunduğunuz coğrafyayla da ilintili. Yani sürekli soğuk ve karlı bir tabiatta yaşayan biri için tatil eğiliminin daha sıcak destinasyonlara olması normaldir yada sıcaktan soğuğa geçiş gibi. Kimi zaman güneş ve denizin keyfini sürmek isterken kimi zaman da sakin bir köyde huzuru arayabilir ya da ihtişamlı mimariler arasında kaybolmak isteyebiliriz. Ya da hırçın nehirlerde rafting yapmak, dağ tırmanışları ve vadi yürüyüşleri gibi doğanın keyfini sürmek isterken başka bir zaman müze ve sanat galerini keşfetmeyi arzulayabiliriz. Hatta tüm bunların dışında uzun süreli tren yolcuklarına çıkabilir yada vahşi yaşam safarilerine katılmak isteyebiliriz. İşte bu noktada tüketicinin iyi bir seyahat danışmanıyla görüşmesinde fayda olacaktır.   

 

**   Meryem Aktaş ;  Firmanız hangi Bölgelere ve hangi Konseptlerde Hizmet veriyor ? 

Rotamız kültür turizmi. Alaska’nın vahşi doğasından İtalya dağ köylerine çok geniş ve çok farklı bir konsepte uçak biletleri de dâhil olmak üzere bir çok hizmeti içeren yurtdışı tur paketleri düzenliyoruz. Bunu Sibirya steplerinden Afrika savanlarına uzanan destansı tren yolculukları, Egzotik adalarda macera gezileri ve balayı organizasyonları, okyanus aşırı gemi yolculukları, tayga ormanlarından soluk kesici dağ zirvelerine doğa ve yürüyüş turları takip ediyor. Yedi kıtada hayal edilen sıra dışı rotaları gezginlerimizle buluştururken antik kentleri, hanları, sarayları ve binlerce yıllık öyküsüyle Anadolu kültür coğrafyamızın da izini sürüyoruz. Günübirlik gerçekleştirdiğimiz Köşe Bucak İstanbul gezilerimizle de İstanbul’da Bizans’tan Osmanlı’ya sokaklara gizlenmiş saklı bir geçmişin perdesini aralıyor ve nostaljik keşiflere imza atıyoruz. Tüm bu seyahat paketlerinde alışılagelmişin dışında bir konsept izlemeye gayret ediyoruz. Tur ücretlerimize özel seyahat sağlık sigortası, yurt dışı çıkış harcı, özel seyahat güvence poliçesi, müze ve ören yeri girişleri ve tüm turlar dahil. Gizli hiçbir ücret yok ekstra gezi yok. Turlarımızda bahşiş dahi toplanmıyor. Rehber ve sürücülerimizin bahşişlerini biz peşinen ödüyoruz. Mücbir sebeplerle doğabilecek her türlü gezi iptalini turun hareket edeceği son güne hatta saate kadar tanıyor ve fiyatlarımıza dâhil olan poliçe kapsamında tur ücretini iade ediyoruz. Rehber kadromuz ihtisasını arkeolojiden sanat tarihine müzikten edebiyata birçok farklı alanda tamamlamış uzmanlardan oluşuyor.  

 

**  Meryem Aktaş ;  Firmanız; Kuruluş aşamasındaki hedeflerine ulaşabildi mi ? , Kısa , Orta ve Uzun vadede İç ve Dış Pazar hedefleri neler ? 

Hedeflerine hızla yaklaşıyor diyebilirim. Aslında en büyük hedefi hep yeni hedefler koyabilmek bunun için de durmak yok. Ülkemizin özellikle son iki yıldır geçirmiş olduğu sıkıntılı süreçte daha ekonomik ve kısa süreli gezi programlarına yoğunlaştık. 2017 ve 2018 sezonu programlarımız ise kısa seyahatlerin yanında haftalık ve daha uzun süreli gezileri de içeriyor. Renkli festivaller, sanat etkinlikleri, klasik müzik konserleri ve opera festivalleri gibi programlarımız da devam edecek. Önümüzdeki aylarda yeni gurme turlarımız da satışa sunulmuş olacak. Şimdilik bu kadar diyelim gerisi kültür turu gezginlerimize sürpriz olsun..   

 

**  Meryem Aktaş ;  "Tailor Made"    kavramı Sektörde bir ilk , bu kavramdan ne anlamanı gerekiyor okuyucularımızın ,detaylarıyla anlatır mısınız ; bu düşünce nasıl oluştu ve hayata geçiriliyor ?

Evet Türkçe "Terzi Dikim" diyebileceğimiz "Tailor Made" turlar düzenliyoruz. Aslında bu tanım bugüne kadar "Kişiye Özel" ifadesiyle sektörde kullanıldı ama bu haliyle bu kadar ön plana çıkarılması ve süreçlerimizin tamamının bu şekilde yürütülmesi anlamında Türkiye'de bir ilk diyebiliriz. Öyle ki ürünlerimizin tamamını misafirlerimize özel hazırlıyoruz. Bunların çoğunluğunu bugüne değin hiç gerçekleştirilmemiş ve Türkiye'den ilk kez yapılacak geziler oluşturuyor. Seyahat edilecek ülkenin olmazsa olmaz değerlerinin ve mekanlarının yanında saklı kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen tüm zenginliklerinin izini sürmeye gayret ediyoruz. Yurtdışı ve Yurtiçi turları; kültür, arkeoloji, tarih, mimari, sanat, müzik, edebiyat, gurme, doğa ve yürüyüş gibi tamamen özel ilgi alanlarına göre sınıflayan ve bunu sistematik bir biçimde gerek web tabanlı gerekse yazılı ve görsel dökümanlarla kurumsal olarak gezginleriyle paylaşan Türkiye'de ki ilk tur operatörüyüz. Bu gezileri yıl boyu belli bir dönem ve tarihleri içeren bir şekilde gerçekleştirdiğimiz gibi tamamen bir terzi mantığıyla misafirlerimizin talep ve istekleri doğrultusunda tek kişiye dahi özel olarak düzenleyebiliyoruz. Bunun yanında yine Türkiye'de ilk kez yurt dışı turlarda özel izinlerle gerçekleştirilen etkinlikler ayrıcalığını gezginlerimize sunabilmenin mutluluğunu ve gururunu duyuyoruz. Uzakdoğunun imparatorluk saraylarındaki yasak bahçeleri özel izinlerle ziyaret edebilmek ve Avrupanın en ünlü müzelerinde büyüleyici bir atmosfer içerisinde özel olarak sabah kahvaltımızı yapmak bunlardan birkaçı. Bu tip etkinliklerle beraber özenle hazırlanmış tur programlarımızı sıradışı otel konaklamarıyla da süslüyoruz. Gerçek bir yel değermeninde kalmak yada bir dük sarayında konaklamak veya Orta Asya steplerinde keçeden Türk çadırları olan yurt kamplarında bir gece geçirmek bunların arasında. Kısaca seçtiğimiz her rotada bütün ayrıntılara dikkat ediyor ve merak uyandıran her aktivitenin peşine düşüyoruz. Önemli olan hayal edilenin ötesine geçebilmek. Uçsuz bucaksız bir çöl düşünün ve kum deryasında yol alan gerçek bir kervan. Buna hayatınızda bir kez dahi olsa deneyimlemek istemez miydiniz? Keşfetme merakıyla dolu hiç bir gezginin buna hayır diyeceğini düşünmüyorum. Gobi Çölü'nü jiplerle geçmekten değil Büyük Sahra'yı gerçek bir kervanla deve sırtında katetmekten bahsediyorum. İşte yaptığımız terzilik bu. 

 

**  Meryem Aktaş ;  Çok fazla ve uzun süreli seyahatleriniz oluyor , zaman yönetiminizi nasıl yapıyorsunuz , Turizmci olmak isteyenlere önerileriniz var mı ? 

Önceden bir takım işlerin takibi zor oluyordu ancak nerdeyse artık tüm dünyayı küçücük bir telefonun içine sığdırdılar. Dünyanın neresinde olursanız olsun gerek ülkenizdeki gerekse diğer ülkelerdeki haberleri anında takip edebiliyor ve rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz tabi hala bunun gerçekleştirilemediği yerler var o zaman sizin de planlamanızı buna göre yapmanız gerekiyor. Sektör değiştirmek isteyenler için şuan turizmi doğru adres olarak görmüyorum. Zamana ihtiyaç var ancak turizmci olmak isteyen genç arkadaşlara önce sabırlı olmalarını tavsiye ederim. Çünkü müşteri beklentisinin her zaman çok yüksek olduğu bir sektör turizm ve çalışanlarının gerek ofis içerisinde gerekse sahada görev aldığı bir yapı. Pek çok farklı bölüm ve iş pozisyonu bulunuyor. Hatta uçak bileti, konaklama, tur ve seyahat gibi alanlar kendi içerisinde farklı bir sektör olarak ayrılıyor. Turizmci olmak isteyen arkadaşların önce hangi alanda görev almak istediklerine karar vermesi ve bu alanda kariyer hedefleri için emek vermeleri gerekiyor. Bunun içinde sabırlı ve disiplinli olmak gerek. 

 

**   Meryem Aktaş ;  Dünyanın her yerine Operasyon gerçekleştirebiliyrsunuz , Sizin Kişisel olarak en çok beğendiğiniz , sevdiğiniz Ülke , Bölge neresi ? Burayı görmeden ölmeyin dediğiniz bir lokasyon var mı ? 

Çok zor bir soru bu benim için. Anadolu’dan başlayarak dünyanın her köşesini seviyor ve ayrı tatlar buluyorum. İnanın dünyada çirkin bir coğrafya yok sadece insanın kendi eliyle yok ettiği güzellikler ve kirlettiği, yıktığı alanlar var. Elbette benim de gezmekten ayrı bir keyif aldığım yerler bulunuyor. Göçebe kervanla deve sırtında Büyük Sahra yolculuğu, Çin’den Özbekistan’a kadar uzanan İpek Yolu kentleri, Afrika’da Kenya ve Etiyopya,  Trans-Sibirya, Alaska’da vahşi yaşam safarileri, Güney Hindistan, Peru Amazonları ve Kutsal Vadi, İtalya dağ köyleri, Laponya ve Kuzey Norveç kıyıları bunların başında geliyor. Buraya görmeden ölmeyin denilebilecek aslında çok yer var o yüzden kısaca bunu etkinlik nezdinde sınıflayabilirim. Afrika’nın milli parklarında vahşi yaşam safarileri, Orta Asya steplerinden İskoçya şatolarına uzanan destansı tren yolculukları, Arktik yaşamın izinde kültür ve doğa gezileri, Avrupa’da mimari, sanat ve gurme, Latin Amerika’nın eğlence dolu dünyası, Uzakdoğunun mistik tapınaklarında ayinler, Everest eteklerinde kamp ve kısa zirve tırmanışları, Antartika’ya gemi ile açılmak listede olmalı.    

 

**   Meryem Aktaş ;  Profesyonel iş yaşamınızda ve/veya Operasyonlarınızda hiç unutamadığınız anınız var mı ? 

Çok var :) Hatta yakın arkadaşlarla otursak buradan bir kitap dahi çıkartabiliriz. Aslından bunların çoğunluğunu mizahi taraf oluşturuyor öyle ya sıkıntılı süreçleri değil güldüren anları hatırlamak istiyor insan daha çok. Şuan aklıma gelen; Güney Afrika’da bir safaride iç hat bir uçuşa yetişmek üzere kamptan yola çıkmıştık. Kısa bir süre sonra zaten tek aracın yol alabildiği toprak yolun devrilen bir ağaçla kapandığını gördük. Sürücü rehber panik yapmamamızı bunu bir filin yapmış olabileceğini söyledi ! :) Ardından araçtan inerek ağacı çekmeye çalıştı ama kendi başına yapamadı zor durumda olduğunu görence hemen araçtan inerek yanına yardıma gittim bana panik yapmamamı şuan etrafta sadece aslanların olabileceğini söyledi ! Ben de çok rahatladım :) Ağacı çekip araca bindikten sonra kendisine çok soğukkanlı biri olduğunu ve ne tür durumlarda paniklediğini sorduğumda "kayınvalidemin geleceğini öğrendiğimde” deyince kahkahaya boğulmuştuk. 

 

**  Meryem Aktaş ;  Son olarak olarak söylemek istedikleriniz . Okurlarımıza , Meslektaşlarınıza .. 

Özellikle geçtiğimiz 2016 yılında ülke olarak çok zor günler geçirdik. Başta İstanbul olmak üzere tüm Anadolu’ya aşık biri olarak öncelikle artık sıkıntılı günlerin geride kalmasını ve ülke olarak huzurlu günlere kavuşabilmeyi temenni ediyorum. Bu huzur ve güven ortamı beraberinde turizm hareketinin de gelişmesine yön veriyor. Yani kişisel olarak önce mutlu ve huzurlu bir yaşam ve çalışma hayatı ümit ediyorum gerek kendim gerekse ülkemiz adına. 2017 sezonu kötü başlamadı ancak 2018 sezonunu daha ümit verici görüyorum şimdiden. Bu anlamda Matilda Travel da çalışmalarını çoktan tamamladı ve yeni rotaların peşine düştü bile. Hep söylüyoruz bizler iz bırakmaya hazırız yeter ki gezginler düşlerini ertelemesin.. Seyahat Sanattır !

 

 

 Editör ;  Meryem Aktaş  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ