MEHMET IŞIK BÜYÜK TÜRKİYE PARTİSİNİN GENEL BAŞKAN...

MEHMET IŞIK BÜYÜK TÜRKİYE PARTİSİNİN GENEL BAŞKAN KOLTUĞUNDA

Aylardır kamuoyunca zaten bilinen ve beklenen gerçekleşti. Büyük Türkiye Partisinin Kurultayında Mehmet Işık sunmuş olduğu listesiyle beraber % 90 ın üzerinde oyla birlikte Büyük Türkiye Partisinin Genel Başkanı oldu.

16 Ocak 2018 - 18:23 - Güncelleme: 17 Ocak 2018 - 06:29

Büyük Türkiye Partisi 13-14 Ocak 2018 tarihlerinde düzenlemiş olacakları Olağanüstü Kurultaylarını daha önce duyurmuştu ve Büyük Türkiye Partisi hafta sonunda duyurmuş olduğu kongresini yaptı.  

 

 

 Açılışı partiyi Kurultaya taşıyan Genel Başkan Vekili yaptı ve ardından Divan Başkanlığı seçimine geçildi. Tek adaylı yapılan işaret oylamasında Kurultayın Divan Başkanı Kibar Tavasav, II. Başkanı Şevket Tozan ve Katibe Selvinaz Akın Bölünmez seçildiler. 

Divan Heyetinin seçilmesinden sonra Şehitlere saygı duruşu ve İstaklal Marşı okundu ve ardından Divan Başkanı Genel Başkan Vekili Selim Dinçel'e söz hakkı verdi. Genel Başkan Vekili Partilerinin gündeminde olan konuların değerlendirmesinde bulundu.

Bazı Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri, Kurultayda bazı Kurucu Olmayan Üyelerin oy kullanamayacağı eleştirisi ve kullanmamaları gerektiği talebinde bulundular. Divan Başkanı bu eleştiri ve taleplere Siyasi Partiler Kanununa göre partinin Genel Başkanlığı tarafından Yargıtay Siyasi Partiler Bürosuna partiye sonradan üye olan bazı üyelerinde Delege olarak sunmuş olduğu için, seçimi yapacak olan  Seçim Kurulunun elinde olan ve onlarında bu listeyi Yargıtayın Siyasi Partiler Bürosundan talep ettiklerini ve o talep doğrultusunda Delege statüsü kazanmış üyelerinde o listede olduğunu, dolayısıyle Divan Başkanlığının bu konuda zaten yapabileceği bir şey olmadığını Seçim Kurulu o listeye göre o listede kimler var ise onlara oy kullandırmış olacağını açıkladı.  

Ardından Genel Başkan adaylarının konuşmasına geçildi, o esnada Yönetim Kurulu Üyelerinden bir başkasının kendisininde aday olduğunu belirterek Divan Başkanlığına bir liste sunmaya kalkıştı. Divan Başkanlığı listeyi incelediğinde 60 kişilik listede, yaklaşık 55 kişinin üzerinde partinin üyesi olmayan kişilerin olduğunu görüp, parti üyesi olmayanların partinin yönetim kadrolarına girmesinin ve görev almasının Siyasi Partiler Kanunu gereği mümkün olmadığını açıklayarak ret etti. 

Parti Kurucu Üyelerinden bir başkası partinin karar defterinin akibetini sordu. Genel Başkan Vekili Selim Dinçel gerekli açıklamayı yaptı. Tatmin olmayan Kurucu Üye Divan Başkanlığından bu konuda bir tutanak talebinde bulundu. Divan Başkanı Kibar Tavasav Kurultayın bir gündemi olduğunu, Divan Başkanlığının görevinin Kurultayı gerçekleştirmek olduğunu ve Divan Başkanlığını Partinin Disiplin Kuruluymuş gibi, yada Disiplin Kurul İşlemi yapıyormuş gibi ve hatta bir Savcılık makamı ile bir mahkeme imiş gibi  algılanmamasını, algılatılmamasını, Genel Başkan Vekilinin açıklamasının ortada olduğunu. Bu konuda bu açıklamadan tatmin olmayıp aksi bir düşünce var ise ilgili mercilere müracaatlarının mümkün olduğunu belirtti.  

Divan Başkanı ardından partinin Genel Başkan Adayı Mehmet Işık'a söz hakkı verdi. Mehmet Işık konuşmasında partinin geleceğine ait politikalarını ve projelerine değinerek sözlerini tamamladı. 

Ardından Tüzük ile ilgili değişikler gündeme taşındı. Partinin yeni bir logoya ihtiyacı olduğu vurgulanarak hazırlanmış olan yeni logo Divan Başkanı tarafından Kurultay delegelerine sunuldu ve değişiklik yapılması konusunda yazılı ve imzalı olarak oylaması gerçekleştirildi ve yeni logo katılmış olan çoğunluğun imzalı kararıyla kabul edildi.  

Kurultayın son evresi olan oy kullanma işlemine geçildi. Seçim Kurulu yetkilileri tek tek Yargıtaydan kendilerine verilmiş olan listede olan delegeleri çağırarak imzalarını alıp, oy kullanma kabinlerinde tercihlerini gerçekleştiren delegeler oy kullanma sandığında oylarını kullandılar.  

Oy kullanma işlemi sona erdikten sonra Seçim Kurulu görevlileri sandıkları delegelerin ve Divan Başkanlığının önünde açarak oyları saydı. 

Oy sayımında çıkan sonuç Genel Başkan adayı Mehmet Işık ve sunmuş olduğu Yönetim Kurulu listesi kullanılmış olan oyların % 90 dan fazlasını alarak, Mehmet Işık Büyük Türkiye Partisinin Genel Başkanı, sunmuş olduğu listede partinin Yönetim Kurulu olmuş oldular.  

 

 

Büyük Türkiye Partisinin Yönetim Kurulunda Genel Başkan Mehmet Işık'la beraber, Kibar Tavasav, Selim Dinçel, Şevket Tozan, Selvinaz Akın Bölünmez, Berin Pehlivan, Lütfiye Tuhan, Ajda Ayşe Nayman ve pek çok sayıda başka değerli isimlerde bulunuyor. 

Genel Başkan Mehmet Işık yapmış olduğu kısa konuşmasında kendisine oy veren, destekleyen ve desteklemeyen herkese teşekkür ederek, partilerinin yapılması gereken çok işi olduğunu ve bir an önce kesin sonuçların ardından hızla o işlerin yapılmasına başlanacağını ve partiyi önümüzdeki seçimlere hazır hale getireceklerini söyledi.  

 

 

Editör; Meryem Aktaş

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
 KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI
KİBAR İLAN VER AL SAT MERKEZİ PLATFORMU AÇILDI