MELİH KİBAR’IN BİYOGRAFİSİ

MELİH KİBAR'IN BİYOGRAFİSİ

Melih Kibar kimdir? Melih Kibar Nerelidir? Melih Kibar’ın bestelediği şarkılar hangileri? Melih Kibar’ı tanıyalım.

25 Ağustos 2020 - 12:24 - Güncelleme: 25 Ağustos 2020 - 12:52

Melih Kibar - ( 6 Eylül 1951 İstanbul - 7 Nisan 2005 İstanbul ),

 Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli ve en değerli bestekâr ve söz yazarından bir tanesidir Melih Kibar.

 Babası İzmir eski Belediye Başkanlarından Osman Kibar’dır. İstanbul'da doğdu ve henüz 8 yaşında iken İstanbul Belediyesi Konservatuarına yarı zamanlı olarak piyano bölümüne başlar Melih Kibar. Lise yıllarını Alman Lisesi'nde geçirir. 1970 yılında okulun orkestrası ile birlikte Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması'na katılırlar. Melih Kibar orkestranın içinde Org çalar ve orkestra ile birlikte en iyi beste ödülünü almış olurlar.

Grup daha sonra profesyonel müzik kariyerine ‘’ Dönüşüm Orkestrası ‘’ olarak devam eder.  Kibar ise bu dönemden sonra Timur Selçuk’la birlikte çalışmalara başlar. Öbür yandan Kibar, Robert Kolej’inin Kimya Mühendisliğinden mezun olur.

 Kibar, 1974 yılında Timur Selçuk'un kendi adını taşıyan orkestrasının albümünde org çalar. Melih Kibar’ın ilk besteleri de bu albümün içinde yer alır. Bu bestelerin içinde olan " Panayır Günü " bestesi sonraki yıllarda birçok Yeşilçam filminde de kullanılır.

 MELİH KİBAR’IN ‘’ ÇOBAN YILDIZI ‘’

 Kibar, 1975 yılında inanılmaz bir beste yapar. O Yıl TRT, Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk kez katılmış olacak Türkiye için, elemeler esnasında sürekli olarak kullanılacak bir sinyal müziği bestelenmesini planlar. TRT’nin bu isteği üzerine işte Kibar, " Çoban Yıldızı "eserini böylece bestelemiş oldu. Bestenin düzenlemesi Timur Selçuk’a ait ve parçanın seslendirmesi ise İstanbul Gelişim Orkestrasından. Beste o kadar çok benimsendi ki, yarışma dışı bir eser olmasına rağmen, yarışmadaki eserlerin önüne geçti. 1975 Türkiye elemelerinde halktan en çok oy alan eserlerden bir tanesi oldu. O Günden bu güne " Çoban Yıldızı " bestesi Türkiye’nin her yıl ki Eurovision Şarkı Yarışmalarında kullanıldı ve büyük beğeni topladı.

 MELİK KİBAR – ÇİĞDEM TALU

 Kibar " Çoban Yıldızı "yla büyük bir başarıya ulaşırken 45'lik plağın arka yüzünde ise " Ferahnak " eseri yer alır ve bu eserin söz yazarı Çiğdem Talu olmuştur. Talu bu eserden çok etkilenmiş ve o esere söz yazmıştır. Çiğdem Talu ile Melih Kibar, Timur Selçuk vasıtasıyla 25 Mayıs 1975'te tanıştılar. İkisi birlikte önce " İşte Öyle Bir Şey " şarkısını besteleyip söz yazmış oldular. Bu müthiş eser, Erol Evgin tarafından 1976 yılında 45'lik plak olarak çıktı. Bu plağın arka yüzünde de Kibar - Talu beste ve sözleriyle " Sevda Olmasa " yer aldı. Plak, müthiş bir çıkış yaptı. Kibar, Çiğdem Talu aşkı, Türk pop müziğine Talu'nun yazmış olduğu, Kibar'ın bestelemiş olduğu sayısız şarkılar getirdi. Bu şarkılardan bazıları şöyle; " Bunlar da Geçer ", " Bir de Bana Sor ", " Söyle Canım ", " İçimdeki Fırtına " ve " Hep Böyle Kal " diyebiliriz.  Bu eserler, Nil Burak, Zerrin Özer, Füsun Önal ve Erol Evgin gibi bir çok önemli şarkıcılara yapılarak onlar tarafından söylenmişlerdir. Talu ve Kibar, Çiğdem Talu’nun 28 Mayıs 1983 yılında yaşamını yitirmesine kadar birlikte çalıştılar.

 Melih Kibar 1983'te İlhan İrem ile çalışmaya başladı ve İrem’in ‘’ Pencere ‘’ albümünün müzikal direktörlüğünü gerçekleştirdi. 1986 yılında İrem'in sözlerini yazmış ve Kibar tarafından bestelenmiş olan " Halley '' eseri, '' Klips ve Onlar Grubu '' tarafından söylendi. ‘’ Halley ‘’ şarkısı Türkiye’de Eurovision Türkiye birincisi oldu ve Norveç’teki finalde Avrupa 9. olma başarısını gösterdi. Bu Eurovision 9. luğu Türkiye'nin Eurovision'da o ana kadar elde etmiş olduğu en büyük başarı olmuş oldu. 1993 yılında da Arzu Ece'nin söylemiş olduğu ve sözleri Çiğdem Talu'nun kızı Zeynep Talu'ya ait Melih Kibar’ın bestelemiş olduğu " Sev " eseri Türkiye'yi Eurovision'da temsil etti.

 Melih Kibar 2001 yılında Yadigar albümünü çıkardı. Albümün ilk kısmında Yaşar, Demet Sağıroğlu, Candan Erçetin Melih Kibar’ın bestelerini seslendirirken, ikinci kısmında ise Kibar’ın besteleri kendi adını taşıyan orkestrasıyla kaydedilmiştir.

Kibar, sanat yaşamında pek çok film ile oyun müzikleri de besteledi. Bazıları, 1975 yılında yayınlanmaya başlanan Hababam Sınıfı en başta geleni. Hababam Sınıfının müziği ile Kibar, Altın Portakal Film Müziği ödülüne ulaştı. 1980 yılında yayınlanmış olan Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalinin besteleri de Kibar’a aittir. 2000 yılında ‘’ Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ‘’ isimli tiyatro oyununun müzikleri ile sanatçı Atife Tiyatro Ödüllerinde " En İyi Besteci " ödülüne kavuştu.

 Melih Kibar yaşamının son dönemlerinde uzunca süre kanser tedavisi gördü ve 7 Nisan 2005 tarihinde kanser nedeniyle İstanbul'da yaşamını kaybetti. Kibar – Ethel ikilisinin Merve adlı bir kızı vardır. Kibar’ın cenazesi, Bebek Camii’nde öğleyin kılınan namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedildi. Bebek Camii’ndeki cenaze törenine, Kibar’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra iş ve sanat dünyası ile devlet erkanından pek çok isim katıldı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİYEV'DEN YUNAN'A KARŞI TÜRKİYE'YE ŞARTSIZ KOŞULSUZ TAM DESTEK / TÜRKİYE'NİN DAİMA YANINDAYIZ
ALİYEV'DEN YUNAN'A KARŞI TÜRKİYE'YE ŞARTSIZ KOŞULSUZ TAM DESTEK...
İŞTE TÜRKİYE'DE İLLERİN KOVİD-19 DURUMU
İŞTE TÜRKİYE'DE İLLERİN KOVİD-19 DURUMU