Muallim; ABD Desteğinin Kürtleri Sarhoş Ettiğini Görüyoruz

Muallim; ABD Desteğinin Kürtleri Sarhoş Ettiğini Görüyoruz

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, petrol alanlarının kontrolü konusunda kürt grupların Suriye ordusu ile mücadele içinde olduğunu ancak böyle bir şeye izin vermeyeceklerini açıkladı.

11 Ekim 2017 - 22:06

 

 Rusya Soçi'de mevkidaşı Sergei Lavrov ile bir görüşme yapan sonrasında da düzenlenmiş olan ortak basın toplantısında konuşan Muallim, " ( Kürtlerin), Suriye'nin hiçbir koşul altında egemenliğini ihlal etmelerine izin vermeyeceğini çok iyi bilir" şeklinde beyanda bulundu.

Velid el Muallim ayrıca, "ABD'nin kürtlere vermiş olduğu destek ve yardımların onları sarhoş ettiğini. Ancak bu desteğin de sonsuza dek sürmeyeceğini kendilerinin mutlaka anlamaları lazım" dedi.

' 2010 yılı itibariyle, Suriye'de 2,5 milyar varillik petrol rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Savaş öncesinde Suriyenin toplam gelirlerinin yüzde 25'i petrolden geliyordu. '' diyen Muallim.

Suriye'nin petrol sahalarının çok önemli bir kısmının ülkenin kuzeydoğusunda bulunduğunu. Bu bölgenin kontrolünün ise şu anda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Kürtler ve Suriye devleti arasında bölünmüş durumda olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR