Muharrem Coşkuner kan bağışının önemine dikkat çekti

Muharrem Coşkuner kan bağışının önemine dikkat çekti

Kan bağışı, son yıllarda sosyal sorumluluk projeleri ile gerçekleştirilen kampanyalar ile arttırılmaya çalışılıyor.

01 Ekim 2017 - 20:52

 

 Kan bağışı, son zamanlarda sosyal sorumluluk projeleri kampanyaları ile arttırılmaya çalışılıyor. Sinop Kan Alma Birimi Sorumlusu Hekimi Muharrem Coşkuner, "Bağış olmadan kan ihtiyacını gideremiyoruz. Dolayısıyla kan bağışı sosyal bir paylaşımdır, bir sosyal sorumluluktur" dedi.

2005'de yapılmış olan bir protokol ile Sağlık Bakanlığı adına dağıtımı yapılan kurum olan Kızılay bu konuda yoğun çalışıyor. Kan bağışının önemine dikkat çeken Sinop Kan Alma Birimi Sorumlu Hekimi Muharrem Coşkuner, "Kan yapay olarak üretilmeyen ve sadece insanda bulunan bir ürün ve kan ihtiyacı ancak bağışçılar ile giderilebiliyor. Maalesef bağışta olmadan kan ihtiyacı sorununu çözeremiyoruz. Sonuç itibariyle kan bağışı sosyal bir paylaşım ve sosyal bir sorumluluk halindedir. Devlet hastanesi ya da herhangi bir hastanede kan ihtiyacı olduğunda bağışçılar vasitasıyla bu ancak karşılanıyor. Türkiye'de üniversite hastaneleri haricinde bütün kan ihtiyaçlarını Sağlık Bakanlığı adına Kızılay yürütmektedir. İnternet üzerinden programla kan ihtiyacını duyuruyorlar. Kızılay'da soğuk zincirle ve kendi araçlarıyla hastaneye kanın sevkini gerçekleştiriyor, bu zincir böyle devam ediyor" şeklinde ifade etti.

Kan bağışı yapılmasının sadece başkaları için olmadığını dillendiren Coşkuner, "Kan bağışını sadece başkaları için değil aynı zamanda yarın öbür gün kendimiz için de yapıyoruz. Yani bu döngüyü sürdürmüş olarak ve stokları diri tutarak yarın bir gün kendimize, annemize, babamıza, kardeşimize, yakınlarımıza gelebilecek bir hastalık, kaza, bela sonucuna karşı kan ihtiyacınıda karşılamış oluyoruz. Bunlar herkesin başına gelebilir, bunu göz önünde tutmak zorundayız. Burası turistik bir kent. Yaz aylarında dışarıdan yerli, yabancı bir çok turist rağbet etmiş oluyor. Biz de şehrimizin belli noktalarına mobil kan araçlarımızı programlıyoruz. Bu araçlar ile kan bağışının da epeyce artmış olduğunu görüyoruz. El broşürleri ilanlar dağıtılıyor. Aynı zamanda üniversiteden 25-30 kişilik bir öğrenci grubu bu konuda gönüllü olarakta çalışıyor. Bu çalışmalarla kan bağışı önemli miktarda artıyor" diye açıkladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ