Reklam
  • Reklam
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİYOGRAFİ
Reklam
Pamukkale Turizm

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİYOGRAFİ

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, vatan topraklarının istilasına son veren kahraman, Türk Ulusunun müreffeh bir yaşam sürmesi için son nefesine kadar çalışmış bir devlet adamı, büyük bir siyasetçi, eşine ender rastlanır bir lider.

02 Ağustos 2020 - 20:04 - Güncelleme: 02 Ağustos 2020 - 22:26

Mustafa Kemal Atatürk ( Selanik 1881 - 10 Kasım 1938, İstanbul ), Türk siyasetçi, devlet adamı, asker ve devlet kurucusu. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasına liderlik etmiş ve TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçilerek 29 Ekim 1923 ile 10 Kasım 1938 arasında gerçekleştirmiştir.

Osmanlı mirlivası ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin iki mareşalinden bir tanesidir. 1919 yılında başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı'nın liderliğini üstlenmiş, ve ardından modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları sırasıyla gerçekleştirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı Ordusu'nda subay olarak görev yapmıştır;

TBMM nin kendisine vermiş olduğu görev ve unvan ile Türk Ordularının Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarılarından ötürü 19 Eylül 1921 tarihinde, " Gazi " unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.

 Atatürk daha sonra, Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurmuş ve aynı zamanda bu partinin ilk Genel Başkanlığını yapmıştır. 10 Kasım 1938 yılındaki vefatına kadar olan sürede arka arkaya tam 4 kez Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten Cumhurbaşkanı olmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AMASYAYI TANIYALIM
AMASYAYI TANIYALIM
BÜLENT ERSOY ATA DEMİRER VE NEV’İ FIRÇALADI
BÜLENT ERSOY ATA DEMİRER VE NEV’İ FIRÇALADI