Reklam
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
APOCA market
Pizza-allo
  • Reklam
  • Trainline WW
NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?
Reklam
Pamukkale Turizm

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Naim Süleymanoğlu Doğumu - 23 Ocak 1967 Kırcaali - Bulgaristan, O Birçok spor otoritesince dünyada tüm spor tarihi boyunca gelmiş geçmiş dünyanın en iyi ve en başarılı haltercisi olmakla salt kalmamış aynı zamanda o dünyanın bütün spor tarihi boyunca ve bütün spor dallarının dünyada gelmiş geçmiş en iyi ve en başarılı sporcusu olarak kabul edilmektedir. O Bir dünya efsanesidir, onu tanıyalım,…

17 Ocak 2021 - 18:27
Reklam
Holapick WW

 

 

 Süleymanoğlu henüz 15 yaşındayken Brezilya'daki Dünya Gençler Halter Şampiyonasında 52 kiloda 2 altın madalya birden kazanarak şampiyon olmuş oldu. Yine o dönemlerde silkme dalında vücut ağırlığının tam 3 katını kaldırabilen tarihe 2’inci halterci olarak geçti. 16 Yaşında iken bu sefer rekor kırarak şampiyon oldu. Bu rekoruyla dünya halter tarihine en genç dünya rekortmeni unvanını almış olarak geçti.

 Naim 1983 yılında Viyana'da yapılmış olan turnuvada, 56 kiloda dünya rekorlarını koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda 295 kilo kaldırarak param parça etti. Daha sonra kendisinin kırmış olduğu bu olağan üstü rekorlarını yine kendisi kırarak param parça etti. 1986 Yılında dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisinde toplamdaki rekorunu yükseltip bir kere daha kırarak 335 kiloya çıkarıp dünya şampiyonluğuna ulaştı. 1988 Seul Olimpiyatlarında 60 kiloda bir kere daha rekorlara ulaştı. (Toplamda 342,5 kg. ) Süleymanoğlu'nun Seul'daki bu muhteşem başarısı ile Türkiye tarihinde olimpiyatlarda ata sporumuz güreşin dışında başka bir spor dalında ilk altın madalyasını elde etmiş ve Naim’de bunu ilk elde eden sporcumuz olmuş oldu. O Yıllar öyle yıllardı, başarı kıttı ve Türk ulusu sporda başarıya açtı.

 Süleyman oğlu tam 3 yıl arka arkaya 1984 - 1985 – 1986 yıllarında dünyada, yılın haltercisi olarak seçildi. 1984 yılındaki Los Angles Olimpiyatları'na, Bulgaristan'ın da Sovyetler Birliği'nin gibi boykota katılması nedeniyle Naim katılamadı. Süleymanoğlu, Bulgaristan’da Türklere uygulanmaya başlanan aşırı baskılardan kurtulmak ve orada yaşayan Türk azınlığının seslerini bütün dünyaya ve uluslar arası kamuoyuna duyurmak için, 1986’da Avusturalya’nın Melbourne şehrinde düzenlenmiş olan Dünya Halter Şampiyonası'nda bir süre ortadan kayboldu. Naim 11 Aralık'ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği'ne sığınmış ve Türkiye’den Türkiye'de yaşama, ve Türk Halter Milli Takımının sporcusu olma talebinde bulunmuş ve Türkiye’nin Naim’in bu talebini büyük bir gurur ve onurla kabul etmesiyle Naim Süleymanoğlu bu adla Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmuştur.

 Naim 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda, başarısını sürdürüp derecelerini geliştirerek rakiplerini geçmiş ve Türkiye’ye altın madalya ile dönmüş olan Süleymanoğlu, 1992 yılında da Uluslararası Halter Basın Komisyonunca " Dünyanın En İyi Sporcusu " olarak ve 4’üncü defa seçilmiş oldu. Yine 1993 Dünya Şampiyonasında, Naim 3 altın madalya kazandı ve aynı zamanda ikide dünya rekoru kırdı. 1994 yılında Bulgaristan'da yapılmış olan, Avrupa Halter Şampiyonası'nda, sadece 3 kaldırışla ve her kaldırışı rekor olarak tam 3 dünya rekoru kırmış oldu.

Çin'de yapılmış olan dünya şampiyonasında Naim’in sakatlığı sürüyordu, buna rağmen burada da 3 altın madalya yine kendisinindi. Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu'nun 2000 yılının Atina'da gerçekleştirilmiş olan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

 Bu arada tarihe de bir not düşelim Naim Süleymanoğlu Türkiye Cumhuriyeti Devletinde tam 8 ay Türk askeri olarak büyük bir gururla askerlik yaptı. Yani ne bedelliye sığındı nede askerlikten kaçtı. Onun bir dünya hatta Avrupa altın madalyası bile 18 ay askerlik demektir. Ki o buna rağmen büyük bir gururla hakkına düşen 8 ay vatani vazifesini gerçekleştiren bir vatan sever, ulus sever, Türkiye ve devlet severdir.

Reklam

 Naim Süleymanoğlu Türk ulusuna tarihi başarıları hediye edebilmek için dünyanın en zor sporunda tonlarca ağırlıkların altına girince bu fiziki bünyesine zarar verdi. Çeşitli sağlık sorunlarını çok genç yaşta yaşamaya başladı. Hastanedeki tedavi sürecinde 18 Kasım 2017 de 50 yaşında İstanbul’da özel bir hastanede dünyaya gözlerini kapadı.

 BAŞARILARI:


 *** İlk dünya rekorunu 15 yaşında kırdı.

 *** 1984 - 1985 - 1986 yıllarında 3 kez dünya yılın haltercisi olarak seçildi.
 *** 1988 Seul - 1992 Barcelona - 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere tam 3 kez arka arkaya olimpiyat şampiyonu oldu. 1984 teki Los Angles Olimpiyatlarında ülkesi Bulgaristan’ın boykot kararıyla katılamaması nedeniyle gençliğinin ve formunun zirvesinde daha geçen yıl 1983 tarihinde rekorları parçalayan Naim bu boykotla bir Olimpiyat Şampiyonluğundan 4’üncü defa Olimpiyat Şampiyonu olma fırsatından mahrum kalmış oldu.
 *** Naim tam 8 Kez dünya şampiyonu oldu ve toplamda tam 46 kez dünya rekoru kırdı.
 *** Kendi kilosunun 3 katından da fazlasını kaldırmış olarak idolleşti.
 *** Uluslar arası spor otoritelerince tüm zamanların en iyi haltercisi olarak değerlendirildi.
 *** 1988’de Time Dergisinin kapağında yer aldı.
 *** 60 kiloda koparmada tam 200 kiloyu kaldırarak dünya rekoru kırdı.
 *** 1988’de Seul olimpiyatlarında tam 9 dünya ve 6 Olimpiyat rekoruna imzanın altında onun imzası vardı.

 *** Türkiye’ye Olimpiyatlarda ata sporumuz güreş harici ilk altın madalyayı halterle kazandıran ilk sporcumuz olmuştur.
 *** 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından Naim " Dünyanın En İyi Sporcusu " seçilmiştir.

 

 O Türk ulusunun büyük gurur, o Türk ulusunun çelikleşmiş bir gücü, o efsane Türk Naim Süleymanoğlu! Ruhun şad olsun. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ  ( RUMLARIN KIBRIS'TA YAPTIĞI TÜRK SOYKIRIMI )
1950 YILINDAN 2000 YILINA KIBRIS'IN ACI VE GERÇEK TARİHİ (...
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ REÇBER RÖPORTAJI
NİHAT KAHVECİ’NİN EFSANE MİLLİ TAKIM KALECİMİZ RÜŞTÜ...