ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer; ÖSYM nin yapacağı...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer; ÖSYM nin yapacağı sınavlarda 15 dakika kuralı kalktı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer sınavlarda geçen yıl uygulanmaya başlanan 15 dakika öncesi kapıların kapanması kuralının kalktığını söyledi. ÖSYM Başkanının konu hakkında açıklaması şöyle;

18 Ekim 2017 - 11:42

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yapılan yeni değişiklikler hakkında Hürriyet Gazetesine açıklamalarda bulundu. 

Hürriyet gazetesine yapmış olduğu açıklamada Prof. Dr. Özer, önümüzdeki dönemde üniversiteye giriş sınav başvurularının mart ayında, üniversiteye giriş sınavınında haziranda Ramazan Bayramı sonrasında yapılacağını söyledi. Özer ayrıca sınav süresinin, giriş ücretlerinin düşürülmesi konusunda çalışıldığını, soru sayısının daha az olacağı için bu konuda ölçme kabiliyetlerini daha da geliştirmeye çalıştıklarını, 15 dakika kala sınav yeri kapılarının 09:45 te kapatılma kuralının kaldırıldığını ve saat 10:00 da başlamış olacak sınav dakikasından itibaren sınava girişi sresinin sona ermiş olacağını ve önümüzdeki yılın üniversite tarihini 23-24 Haziran 2018 olarak duyurdu. 

Özer, ÖSYM'nin Türkiye'nin kurumlarının arasında önemli bir yere sahip olduğunu ve kendi alanında bir marka haline geldiğini söyledi.

ÖSYM olarak özellikle şikayette bulunulan konularda yeni iyileştirme düzenlemesi gerçekleştireceklerini, öğrencilerin lehine olup ÖSYM nin hakkaniyetli işleyişine sorun yaratmayacak şekilde düzenlemelerde bulunacaklarını belirtti. 

Sınavda kural ihlallerine dair esnekliklerde bulunacaklarını, öncelik olarak sağlıklı ve güvenlikli bir sınav gerçekleştirme düşüncesinde olduklarını söyledi. 

Mahmut Özer, YÖK tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınav sisteminin gerçekleştirilmesiyle ilgili her türlü hazırlığın tamam olduğunu ve konuşmasında belirttiği tarihlerin esas olduğunu, 1 ve 2 inci oturum sınavlarının süreleri hakkında çalışıldığını, zaman konusunda öğrencilerin hiç bir sıkıntı yaşamayacakları süreler olacağını, sınavlara bu yıldan itibaren sadece belirli merkezlerde değil, sınavların yapılacağı tüm yerleşkelerde engellilerin rahatlıkla girebilecekleri şekilde çalışıldığını, amaçlarının engellilerin önlerindeki engelleri kaldırmak olduğunu,  ÖSYM nin kendi kontrol mekanizmasını oluşturarak geçmiş 10 yıllık dönemdeki bütün sınavların inceleme çalışmalarında bulunacakları belirtti. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ