SAFRANBOLU SAKLI CENNET

SAFRANBOLU SAKLI CENNET

Bu hafta sizlere Safranbolu Saklı Cennet'i tanıtmak isterim. Hadi hep birlikte Saklı Cennet, Taş Değirmene doğru bir yolculuk yapalım.

16 Temmuz 2020 - 22:25

 

 Her şeyin bir sonu var olduğu gibi, her şeyin de elbette bir başlangıcı da var. 

  

Bu gezimizin romansı sonların rahatlatıcı bir tatili olması gerektiğine inanarak, yolumu sizler için ağlayan kayaların olmuş olduğu saklı ve gizli kalmış bir bahçeye doğru gitmeye çevirdim. Sizler için güzelde bir yolculukta gerçekleştirerek, gittim, gördüm ve araştırarak kaleme almış oldum. 

 

Bu tatil programımda sizlere bir katkısı olacağını düşündüğüm gezi raporumdaki görgülerimi, keşiflerimi sizlerle paylaşmış olacağım;

 

Karabük ilimizin Safranbolu ilçesi, 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine , Türkiye’deki diğer tarihi eserlerin arasına girmiş güzel ve şirin bir yöremiz ve benim aynı zamanda memleketimdir. Ben burada doğdum.  Eminim Safranbolu’ya gidenlerinizin içinde, Safranbolu’ya gitmeden önce acaba nereleri gezebilirim diye mutlaka bakmışsınızdır. Bende böyle bir deneme yaparak internet arama motorlarında Safranbolu’da nereleri gezebilirim diye küçük bir araştırma yaptığımda, karşıma aslında  Safranbolu’nun popüler yerlerden birisi olan Saklı Cennetin çıkmasını beklerken, çıkmadığını görüp fark ettim. Oysa burasını doğal ortamı ve konumu aslında muhteşem, fakat Safranbolu popüler yerler sıralamasında çok gerilerde kalmış maalesef çıkmış oldu sonuç olarak.  Burası öyle güzel bir yer ki insanı hayretler içinde bırakıyor. Gündüzleri değirmenin arkasına doğru gezintiye çıkmak bir  şahane,... 

 

Bu arada sizinle Safranboluluların bildiği çok eski ve kaliteli bir içeceği de paylaşmak isterim, Safranbolu’ya has olan, Bağlar Gazozundan yudumlamadan kesinlikle bu güzel köşeye gelipte ayrılmayınız. 

 

Saklı Cennete giriş küçük bir ücrete tabidir. Kişi başı olarak 2 Türk Lirasına giriş yapabiliyorsunuz. Sonrasında ister asansör ile veya isterseniz 200 metre yürüyerek kanyona iniş yapabiliyorsunuz. Asansör kısmı aynı zamanda bir teras özelliğine sahip olduğu için mutlaka fotoğraf çekilmenizi öneririm. Burada farklı aleme, bir başka zaman boyutuna adeta geçiyor gibi hissediyorsunuz. Bu muhteşem projeyi  gerçekleştirenleri ve emek verenleri kutluyorum. Ortaya çıkmış olan manzaranın eşsizliği ile yerin adı adeta özdeşleşmiş vaziyette, gerçekten ismine açıkça layık olmuş. Ağlayan kayaların arasına saklanmış gizli bir cennet burası,… Sizde mutlaka ve mutlaka Safranbolu’ya geldi iseniz, burayı da ziyaret etmeden buradan ayrılmayın derim, kesinlikle tavsiyemdir. 

 

 

Editör; Ayşegül FURUNCU   

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
AKDENİZ’DE SULAR ISINIYOR
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI
GALATASARAY’IN TRANSFER BOMBALARI