TRUMP’TAN YANLIŞ ORTADOĞU HAMLESİ

TRUMP'TAN YANLIŞ ORTADOĞU HAMLESİ

Sanders; Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını söyledi.

07 Aralık 2017 - 17:47 - Güncelleme: 09 Aralık 2017 - 19:48

 

  Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ; " Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını " ve " Başkan Trump'ın, Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması talimatını verdiğini " söyledi. 

3 Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, Trump'ın Kudüs açıklamasıyla ilgili basına telekonferans yoluyla değerlendirme açıklamalarında bulundu. İsrail, 37 yıl önce Kudüs'ü başkent olarak ilan etmişti, ancak o günden bu güne hiç bir ülke İsrailin bu kararını resmi olarak tanımamış ve kabul etmemişti.

ABD Başkanı Trump'ın kararını açıklaması itibariyle , ABD Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk devlet olmuş oldu. ABD Başkanı Trump'ın yapmış olduğu bu açıklama İsrail'de sevinçle karşılanırken; Türkiye, Fransa, İsveç, Suudi Arabistan, Fas, Irak, Tunus, Katar gibi ülkeler bu konuda alınmış olan BM kararlarını hiçe sayan ABD nin bu kararına karşı çıkıyor. Trump'a karşı çıkan uluslararası kuruluşlar ise İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği ve Avrupa Birliği (AB) de oldu. ABD yönetiminin, 1995'teki Kudüs Büyükelçilik Yasası gereğince, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyordu. Söz konusu bu yasa tam 22 yıl boyunca; Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir "ulusal güvenlik" gerekçesiyle ertelenmişti.  

 

Editör ; Meryem AKTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
ALİYEV, PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR
BAKINIZ ARAP BASINI BORDO BERELİLERİ NASIL GÖRÜYOR