Türkiye’deki Döviz Fiyatlarındaki Yükseliş Dünya Basınında!

Türkiye'deki Döviz Fiyatlarındaki Yükseliş Dünya Basınında!

Türkiye ve ABD arasında yaşanan politik anlaşmazlık sonucunda meydana gelen döviz fiyatlarındaki yükseliş dünya basınında manşetlere taşındı.

11 Ağustos 2018 - 23:23

 

 

ABD ile Türkiye arasında meydana gelen kriz sonunda dünya basınında gündem oturdu. Rahip Brunson meselesi ile tırmanmış olan politik gerginliğin ardından ekonomiye yansıması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye uygulanan çelik ve alüminyum gümrük vergilerini yükseltmesi, Türk lirasının ABD doları karşısında hızla değer kaybetmesine neden oldu. İki ülke arasında yaşanan bu ekonomik ve politik gerginlik dünya basınında geniş bir şekilde yer aldı.

Rusya merkezli devlet desteği ile uluslararası yayın yapan Russia Today yayın kuruluşu bu krizi ; '' Dow (Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi) 200'e düştü, Gelişmekte olan pazarlar çöktü. '' menşeti ile duyurdu. ABD borsasının Türkiye ve ABD arasındaki krizden etkilendiğini belirten kutuluş ;  '' Wall Street kıyım yapıyor. Yatırımcılar dünya üzerindeki belirsizlik sebebi ile oldukça endişeli.'' ibarelerini kullandı.

Birleşik Krallık'ta kraliyet beratı altında ve devletin finansal desteğiyle yayın yapan BBC ise ABD - Türkiye krizi konusu hakkında ;  '' Türk lirasının rekor değer kaybı '' başlığı ile dünyaya duyurdı. Türkiye'nin beş yıl önce yatırımcıların dikkatini çektiğini belirten BBC, TL'nin bu olumsuz son durumunun gerçekleşmesinin ardından yabancı yatırımcıların artık bölgeye olumlu bakmadığını belirtti.

Katar merkezli yayın kuruluşu Aljazeera haber kanalından ise, ABD-Türkiye arasında yükselen bu ekonomik gerginliği ; '' Erdoğan, Türkiye ekonomisinin Trump'ın vergi saldırısı altında olduğunu söyledi. '' başlığı ile okuyucularına duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile Türk ekonomisinin bu içerisinde olduğu savaşı yeneceği yönündeki telkinlerine geniş oranda yer veren Aljazeera ; '' Hükümetin açıkladığı verilere göre, Türkiye 7,4 ekonomik büyüme ile geçen yıl dünyanın en çok gelişen ülkelerinden birisi oldu. '' bilgileri ile yayınladı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
ŞEHİTKAMİL İLÇE BAŞKANI DEVECİ MAZBATASINI ALDI
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ
BERAT ZİNCİRİN PATRONU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ