Türkiye’nin Sınır Dışı Ettiği Fransız Gazeteci Loup Bureau...

Türkiye'nin Sınır Dışı Ettiği Fransız Gazeteci Loup Bureau Paris'te

Türkiye'de 'silahlı terör örgütü üyesi' olduğu iddiasıyla 51 gün tutuklu kaldıktan sonra, Cumartesi günü sınır dışı edilen Fransız gazeteci Loup Bureau, ülkesi Fransa'ya döndü. Euronews.com, 17 Eylül 2017 Pazar

17 Eylül 2017 - 20:52

Türkiye'de 'silahlı terör örgütü üyesi' olduğu iddiasıyla 51 gün tutuklu kaldıktan sonra, Cumartesi günü sınır dışı edilen Fransız gazeteci Loup Bureau, ülkesi Fransa'ya döndü. Pazar sabahı Paris Charles de Gaulle Havaalanı'na ulaşan genç gazetecinin ilk sözü, "Çok yorgun ama inanılmaz mutluyum" oldu.

Très fatigué, Loup Bureau est arrivé en France mais n'en a pas fini avec la justice turque (VIDEO) https: //t.co/bCC3vYzx9l pic.twitter.com/10MzAX4O5z— Philosophe (@Le___Philosophe) September 17, 2017

Loup Bureau'yu Paris'te, Charles de Gaulle Havaalanı'nda ailesinin yanısıra, hükümet adına Kültür Bakanı Françoise Nyssen, Sınır Tanımayan Gazeteciler Birliği Başkanı Christophe Deloire ve avukatı Martin Pradel karşıladı. Gazetecinin serbest bırakılması için şahsen devreye giren Cumhurbaşkanı Macron da, Loup Bureau uçaktan iner inmez telefonla aradı.

Yorgun olduğu gözlenen Loup Bureau, meslektaşlarının sorularını kısaca yanıtladı. Duyguları sorulan Bureau'nun ilk sözleri, "Geldiğim için çok mutluyum, inanılmaz rahatladım. Özgür olmak büyük bir sürprizdi. Çünkü bırakılacağımı gösteren tekbir ipucu yoktu. Cumhurbaşkanı Macron'a gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü onun telefonundan sonra benim bir terörist olmadığım anlaşıldı. Gardiyanın bana karşı tutumu değişti. Fiziki olarak değil ama psikolojik olarak zor günler geçirdim. İlk hafta özellikle çok zordu" diye konuştu.

Les premiers mots de #LoupBureau après 50 jours ds 1 prison turque, juste pour avoir fait son boulot de journaliste pic.twitter.com/abA0D7ExcQ— Emmanuel Foulon (@efoulon1) September 17, 2017

Cezaevi koşullarına ilişkin bir soruya da "kötü muamele görmediğini ve koşulların normal olduğu" yanıtını veren Fransız gazeteci, "Serbest bırakılacağımı söylediler. Ama nasıl olacak tek bir bilgi yoktu. Bu sabah uçağa binene kadar geleceğimden emin değildim" diye konuştu.

Gazetecinin babası Loic Bureau da, "Oğlum tutukluluğu boyunca Kürt bir tutuklu gibi muamele gördü. Ama Cumhurbaşkanı Macron'un araması, yönetimin ve gardiyanların tavrını değiştirdi. Olayın medyatik hale gelmesi, dayanışma komitesi, politik olarak verilen destek, kamuoyunun sahip çıkması oğlumu kurtardı" dedi.

Şırnak'ta 26 Temmuz'da gözaltına alınan 27 yaşındaki Loup Bureau, üzerinde PYD'li militanlarla fotoğrafı bulunduğu için gözaltına alınmış, bir haftalık gözaltı süresinin ardından "silahlı terör örgüte üyelik" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konmuştu.

Gazetecinin serbest bırakılması için Fransa'da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü RSF başkanlığında bir kampanya başlatılmış, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da şahsen devreye girerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iki kez telefonda görüşmüştü.

Loup Bureau : Je n'ai pas été maltraité physiquement, mais il y a eu des menaces, des intimidations. J'ai été en garde à vue pendant 6 jours pic.twitter.com/CORcts01pr— Sébastien GOMA (@SebGO_) September 17, 2017

Fransız gazeteci, Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian'ın 14-15 Eylül Ankara gezisinin hemen ardından geçtiğimiz Cuma günü serbest bırakılmıştı.

Auteur: euronews-tr

Tags: Fransa Türkiye Gazeteci Rehine Kürt Gepost: 17 september 2017

Euronews.com   Kaynak ; haberler.com  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR