Türkiye’nin tepki gösterdiği ABD Büyükelçisi kimdir

Türkiye'nin tepki gösterdiği ABD Büyükelçisi kimdir

Türkiye'nin tepki gösterip, öte yandan ABD'nin Büyükelçisine sahip çıktığı Büyükelçi John Bass Kimdir? ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, gelişmelerden sonra Türkiye'den ayrılıyor.

11 Ekim 2017 - 20:24

 

 Türkiye ile ABD Türkiye Büyükelçiliği arasında meydana gelen gelişmelerden sonra Büyükelçi John Bass Türkiyeden ayrılıyor. Büyükelçi John Bass'ı tanıyalım. 

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, görev süresinin dolmasının ardından Türkiye'den ayrılıyor.

Haftasonunda Türkiye'den ayrılacağını söyleyen John Bass'ın bir sonraki görev yerinin, ABD için stratejik açıdan en önemli dış temsilciliklerden birisi olan Afganistan'ın başkenti Kabil olmuş olacak.

ABD diplomasisinin son yıllarda yükselen yıldızlardan birisi olarak görülen John Bass'ın Türkiye'deki son günlerinde meydana gelen vize krizi ayrılışından daha fazla gündeme oturdu.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarından Metin Topuz'un Fethullah Gülen yapılanmasıyla ilgili yürütülmekte olan kovuşturma kapsamında tutuklanmasından sonra  Ankara Büyükelçiliği bir açıklamada bulunarak, Türkiye'deki temsilciliklerinde
göçmen olmayan vize hizmetlerinin ileri bir tarihe kadar askıya alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu gelişmenin ardından John Bass'ı ağır bir şekilde eleştirerek, eğer bu vize kararı kendisi tarafından alındıysa, görevinden azledilmesi gerektiğini ve bu Büyükelçi'yi ABD'nin Türkiye'deki bir temsilcisi olarak görmediklerini açıkladı.

Ayrıca Türk hükümet yetkilileri vize krizinin başlamasından sonra aynı zamanda John Bass'a veda ziyaretleri için talep edilen randevuları ret ediyor.

Ancak, Türkiye'nin bu sert eleştirilerine rağmen ABD yönetimi Büyükelçileri Bass'a sahip çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışileri Bakanlığı sözcüsü vasıtasıyla, alınmış olan vize kararının kendileriyle ve Beyaz Saray ile birlikte koordinasyon içinde alınmış olduğunu duyurdu. 

John Bass hakkında, 53 yaşında, babasının adını taşıyan diplomat olduğu ve Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, John Bass'ın ABD'nin sahip olduğu " en iyi diplomatlardan birisi " olarak görüldüğünü dile getirdi.

ABD nin Türkiye ile yaşanan krizde sahip çıktığı diplomat, aynı zamanda birbirinden kritik görevlere atanmış olan genç bir diplomat. Bass,  53 yaşında ve buna rağmen birçok kritik göreve getirildi.

John Bass'ın babası, ABD Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak Vietnam Savaşı'nda da yer almış, ve John Bass daha doğmadan meydana gelen bir uçak kazasında hayatını kaybetmiş. Bunun üzerine annesi, John Bass doğunca,  John Bass'a babasının adını vermiş.

John Bass, Syracuse Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olmuş ve öğrencilik yıllarında okul gazetesinde çalışmış.

Mezuniyetinden sonraki kariyerine ilk olarak basında başlayan Bass. New York eyaletindeki Canaan kentinde yerel bir gazetede editörlük. Bir dönem, Maryland'den Senato'ya adaylığını da koymuş olan bir siyasetçinin kampanya danışmanlığını ve ardından, Washington'da ve dışarıda kritik görevlerde bulunmuş.

1988 yılında kariyerini diplomat olarak sürdürmek için Dışişleri Bakanlığı'na giren Bass ilk görev yeri Çad, daha sonra ise Belçika. Burada Antwerp'te ve Brüksel'de görev yaptıktan sonra 1993 yılında Washington'a dönmüş.

ABD de Dışişleri Bakanlığı bünyesinde istihbarat analisti olarak çalışan Bass. Öte yandan Belçika ve Hollanda ile NATO masalarında da görevlerde bulunmuş.

1990'lı yılların sonunda Kosova'daki müzakere heyetinin içinde yer alan Bass, Rusya ile yapılmış olan silah azaltma anlaşmalarını uygulanması koordinesinde bulunarak daha sonra Roma'ya atanmış.

2004 yılında, dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu özel danışmanlığı görevini yerine getiren Bass. Ardından Dışişleri Bakanlığı'nın iletişim ve kriz yönetim merkezi olan Operasyon Merkezi'nin direktörlüğü görevinde bulumuş.

Bu görevi yürütüğü esnada, 1000'den fazla kişinin hayatını kaybetmiş olduğu Katrina Kasırgası için yapılan dış yardımların koordinasyon çalışmalarını yürütmüş.

John Bass, 2008 yılında Bağdat'ta konuşlu olan bölgesel yeniden yapılandırma ekibinin başına atanmış. Bir yıl sonra buradan Başkan Barack Obama tarafından Tiflis Büyükelçiliği görevine önerilmiş.

Burada görev yaptığı dönemlerde hakkında özellikle Gürcistan muhalefetinin sert eleştirilerine maruz kalmış. Gürcistan muhalefeti, 2011 yılındaki protestolar sırasında hükümeti göstericilere sert müdahalede bulunmaya teşvik ettiği gerekçesiyle Bass'ı "Gürcistan'ın içişlerine müdahale etmekle" suçlamış.

Bass, 2012 yılında Washington'a dönerek, Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Konseyi ve diğer kurumlar arasında koordinasyonun başında görev almış.

Obama tarafından 2014 yılında Francis Ricciardone'nin yerine John Bass Ankara Büyükelçiliği görevine önerilmiş.

Senato oturumunda Erdoğan'ı eleştirmek istemedi, ve Bass'ın Senato'daki onay süreci diğer seleflerine göre epey sıkıntılı geçmiş.

Oturum sırasında Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı adımlar attığını belirterek, Bass'ın bu konudaki görüşlerini sormuş.

Tutanaklara göre, McCain, soruya açık bir yanıt vermemesi üzerine Bass'ın daha da üzerine gitmiş. McCain, "Çok basit ve net bir soru. Erdoğan'ın sosyal medya üzerinde durduğu baskı ve anayasayı değiştirerek daha güçlü bir başkanlık sistemine geçme arzusu otoriterliğe doğru bir gidişin işareti midir" sorusunu tekrar yöneltmiş.

John Bass, soruya doğrudan yanıt vermekten kaçınca. Bunun üzerine McCain, Bass'ın onay sürecini askıya alma tehdidinde bulunmuş. Bass, 3 dakika 25 saniye boyunca konuyla ilgili düşüncelerini açıkladıktan sonra " Evet, bunlar dediğiniz yönde bir gidişin işaretidir " yanıtını vermiş. Bunu üzerine McCain, onay sürecinin tamamlanmasının önünü açtığı iddiası ileri sürülüyor.

Bass, Eylül 2014'te Ankara'ya atandı ve Ekim 2014'te Türkiye'ye gelerek yeni görevine başladı. Türkiye'deki görevinde yaşanan tartışmalar da Bass, Türkiye'ye atandığı anda açtığı "amerikanbuyukelcisi" adlı Instagram hesabını görev süresi boyunca aktif olarak kullandı.

Bass, hesabından ilk, dönemin Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara'ya atama belgelerini imzalarken çektirdiği fotoğrafı " Diplomatik kariyerimin en harika anlarından biri " olarak paylaştı.

Daha sonra Türk hükümet yetkilileriyle görüşmelerinden ve Türkiye'ye gelen ABD yönetiminden isimlerin temaslarından,  Cadılar Bayramı veya Şükran Günü etkinliklerinden çektiği fotoğrafları hesabından sürekli yayınladı.

Bass, 2015 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf'a "aptal sarışın" şeklinde açıklamada bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e tepkisinide hesabından gösterdi.

ABD Büyükelçisi, "ABD'li diplomatlar: Hepimiz sarışınız" notuyla saçlarını sarıya boyattığı bir fotoğraf sayfasından paylaştı.

Bass, Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında ABD güvenlik personeli tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yakın koruma ekibine yönelik "saldırgan davranışlar" nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak ABD ye hem sözlü, hem de yazılı nota verildi.

Bass, Türkiye'de ilk mülakatını Sabah gazetesine verdi. Bass, mülakatta Türkiye ile ABD'nin " üzerinde hali hazırda çalıştığı son derece önemli konular, zorluklar ve fırsatlara ilişkin faaliyetlerini sürdürürken, ilişkileri daha da büyük ölçüde geliştirecek ve derinleştirecek önemli fırsatların varlığını" öngördüğünü açıklamıştı.

Bass'ın bir grup gazeteciyle bir araya geldiği dünkü son basın açıklamasının gündemi vize kriziydi.

Bass, yaptığı açıklamada konsolosluk çalışanının neden tutuklandığına dair kendilerine resmi bir açıklamada bulunulmadığını ve vize kararıyla da Türkiye ile ABD arasında uzun yıllara varacak bir ilişkilerin kalıcı olarak bozulmasının amaçlanmadığını belirtti.

John Bass son olarak Instagram hesabında Nemrut'tan günbatımı fotoğrafı paylaştı. John Bass haftasonu üç yıldır görev yaptığı Türkiye'den ayrılıyor.

Bass'ın yerine kimin atanacağı konu ise şimdilik netlik kazanmadı. Başkan Donald Trump'ın Türkiye için kariyerli diplomatı değil de, daha çok siyasi bir atama yapmayı tercih edebileceği öngörülüyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEİS’TE NELER OLUYOR
MEİS’TE NELER OLUYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR
KOVİD-19 VAKA SAYILARI NEDEN ARTIYOR