Türkiye Unesco Yürütme Kurulu Üyeliğine Seçildi

Türkiye Unesco Yürütme Kurulu Üyeliğine Seçildi

Geçtiğimiz günlerde Unesco 39. Genel Konferansı Paris’te gerçekleştirildi. Konferansta Unesco 2017-2021 yılları arasında 4 yıl boyunca Yürütme Kurulu’nda yer alacak Yürütme Kurulu Üyeleri belirlendi.

08 Aralık 2017 - 11:03 - Güncelleme: 15 Aralık 2017 - 04:34

UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Organizasyon yapısı içinde, en üst düzey icra organı olan Yürütme Kurulu’na Türkiye de seçildi. Türkiye, Unesco Yürütme Kurulu’nda, 4 yıl süre ile 2017-2021 yılları arasında görev alacak. Yürütme Kurulu’nda 58 üye devlet bulunuyor.

TC Dışişleri Bakanlığı’nca önceki günlerde kamuoyuna 343 numaralı ; Unesco Yürütme Kurulu Üyeliğine Seçilmemiz Hk. Başlığı ile duyuran bildiride konuyla ilgili detaylara yer verildi :

Ülkemizin kurucu üyelerinden olduğu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) halen devam eden 39. Genel Konferansı esnasında bugün (8 Kasım 2017) Paris’te yapılan seçimlerde Türkiye, UNESCO’nun en üst düzey icra organı olan 58 üyeli Yürütme Kurulu’na dört yıl süre ile 134 oyla seçilmiş bulunmaktadır.

 Ülkemizin mensubu olduğu I. Gruptaki seçimlere ülkemizin yanı sıra; Almanya, Finlandiya ve Portekiz katılmış olup, ülkemizle birlikte Finlandiya ve Portekiz de Yürütme Kurulu’na seçilmiştir. Böylelikle ülkemiz, 2005 yılından bu yana temsil edilmediği Yürütme Kurulu’nun 2017-2021 döneminde görev yapmaya hak kazanmıştır.

UNESCO ideallerine inanarak, Örgütün tüm alt komitelerinde aktif çalışmalarını sürdüren ülkemiz bundan böyle Yürütme Kurulu üyesi sıfatıyla UNESCO’nun çalışmalarına katkı vermeye devam edecektir.

Seçim kampanyamız Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının değerli destekleri ile yürütülmüştür. Bu vesileyle her iki Bakanlığımıza da teşekkür ederiz. 

 

Editör ;  Meryem Aktaş  

 

 

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZAY KARANLIK BİR SÜPER SIVIDAN OLUŞUYOR
UZAY KARANLIK BİR SÜPER SIVIDAN OLUŞUYOR
AKÇAKOCA GELİNCİK BALIK AVI
AKÇAKOCA GELİNCİK BALIK AVI