Reklam
  • Reklam
Reklam
Pamukkale Turizm

GÖZLERİMİZİ TANIYALIM

 

 

İnsan gözü, insan beyninden sonra, vücudumuzun ikinci sırada en karmaşık organı gelir diyebiliriz. Herkes gözlerin bir kamera şeklinde çalıştığını bilir. Peki tam olarak insan gözü nasıl çalışır? Göz nasıl görür?

İnsan gözü müthiş bir organdır. Göz bebeği, bilinenin aksine göz küresinde siyah bir daire değil de – aslında bir deliktir! Burasının siyah olmasının gerçek nedeni gözde ışık olmamasındandır. Flaşlı fotoğraflarda göründüğü gibi göz bebeği kırmızı renkte görünür. Zira kameradan gelmiş olan ışık, göz bebeğinden geçerek gözün arkasından tekrar geri seker. Orası da kan damarlarıyla dolu olduğundan göz bebekleri kırmızı renkte parlamış olur!

 Peki korneada hiç kan damarı olmadığını biliyor muydunuz? Kornealar oksijeni doğrudan doğruya havadan elde eder, yani bu şu anlama geliyor demektir, gözleriniz bi şekilde nefes almış olur! Kornea süper diyebileceğimiz hassas sinirlerle doludur. Yabancı ve alışık olunmayan bir şey olduğunu hissetmiş olduklarında vücuttaki burada olan en hızlı kaslar hemen devreye girer. Gözlerin diyebiliriz ki, yaklaşık boyutu pinpon topu kadardır. Göz, ufak görünen bir organ olmakla beraber, fakat bu küçücük organın içinde, tam 2 milyondan fazla çalışan parça bulunmuş olur, ne müthiş!

 

 İyi izlemeler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir