Lovelywholesale WW
Norton [CPS] WW
Reklam
Logitech Many Geos
PeersTV WW
Glasseslit WW
Kaspersky Many GEOs
Roselinlin WW
Tidebuy WW
  • Toyzz Shop TR
  • Reklam
  • Trainline WW
  • Whatwears WW
YAHUDİ KAFASI
Reklam
Pamukkale Turizm
İsmet SAYAR - YAŞADIKÇA

İsmet SAYAR - YAŞADIKÇA

YAHUDİ KAFASI

20 Temmuz 2020 - 11:46
Часы Молния Many GEOs
Reklam
Reklam
Sunsky-online WW
Reklam

 

 

Papazın biri, uzun süredir arkadaşlık ettiği Haham'a;

"Bana Tevrat'ı öğretmenizi istiyorum" der,...

Haham; " Olmaz! Sen Yahudi doğmadın, kafan bir Yahudi gibi çalışmaz. Senin Tevrat’ın kelamını bir Yahudi olmadan anlaman mümkün değil,..." der.

Papaz bunun üzerine çok ısrarcı davranır. Haham en sonunda öğretmeye razı olur ama öğretmek için bir şartı da vardır; " Soracağım soruya eğer doğru yanıt verebilirsen, ancak sana o zaman Tevrat’ı öğretirim" der,...

Papaz, bunun üzerine " Kabul, hadi sor bakalım! "  

Haham;

" 2 Adam bir bacanın içine düşerler ve bacadan birisi kirli, ötekisi temiz çıkar. Peki bunların hangisi yıkanır? " der.

Papaz bilgiç bir şekilde; " Kirlenen yıkanır, temiz kalan yıkanmaz! " diye cevap verir.

Haham iç geçirir ve " Sana Tevrat'ın kelamını asla anlayamayacağını ben söylemiştim! Bu sorunun doğru cevabı ise bunun tam tersi. Temiz kalan, ötekinin kirlendiğini görünce, kendisinin de kirlendiğini zannederek yıkanır. Kirlenen adam ise, karşısındakini temiz göreceği için kendisini de temiz zannederek yıkanmaya gerek duymaz. " der.

Papazın kafası karışmış; " Bak bu benim aklıma gelmemişti. Peki bir soru daha sorar mısın? " der.

Haham yine aynı soruyu papaza tekrar sorar; " İki adam bir bacanın içine düşerler ve bacadan bir tanesi kirli, ötekisi ise temiz çıkar. Peki bunların hangisi yıkanır? " der.

Papaz, önceki konuşmadan kendince doğru yanıtı artık bildiğinden emin bir şekilde, " Temiz kalmış olan ötekisinin kirliliğini görünce kendisinin de kirlendiğini zannederek, yıkanır. Kirlenmiş olan ise, ötekinin temiz kalmış olduğunu gördüğünden kendisinin de temiz olduğunu zannedip yıkanmaz! " der, ve,…

Haham, yine başını sallayarak; " Yine yanılmış oldun! Sana söylemiştim, senin Tevrat’ı asla anlayamayacağını. Temiz kalan adam aynaya bakar ve aynada temiz olduğunu görür ve yıkanmaz. Kirlenen adam ise aynaya bakıp kirlendiğini görmüş olunca, yıkanır. " der.

Papaz buna itiraz eder; " Tamam da şimdi bu aynada nereden çıktı? Sen bana bu soruda bir ayna da var demedin ki,..."

Haham; " Ben seni uyardım, sen bir Yahudi olmadan bu kafayla Tevrat'ın kelamını asla anlayamazsın. Tevrat'ı anlamak için her şeyi geniş bir yelpaze de düşünmek zorundasın."

" Tamam " der Papaz, ve;  " Ben bir kez daha şansımı deneyeyim. Bir başka soru sor, bakalım! "

 Haham; " Son bir kere daha soruyorum" der,

Haham; " İki adam, bir bacadan içeri düşmüş olurlar. Birisi temiz, ötekisi kirli çıkar bacadan ve bunların hangisi yıkanır? "

Papaz; " Her olasılığı biliyorum" artık diyerek, cevabı sıralar; " Eğer konuda bir ayna yoksa, temiz kalan ötekisini kirli göreceği için, kendisinin de kirli olduğunu zannederek yıkanır. Kirlenmiş olan ise temiz olana bakıp kendisinin de temiz olduğunu zannederek, yıkanmaz. Eğer konu içinde bir ayna var ise, temiz kalan aynaya bakıp temiz olduğunu görür ve yıkanmaz. Kirlenen ise aynaya baktığında kirlendiğini görüp yıkanır! "

Haham başını tekrar sallar ve;

" Hayır, hayır ben sana söyledim, senin kafan Yahudi kafası değil, Tevrat'ı asla anlayamaz! Söyler misin bakalım bana, aynı bacanın içine düşmüş olan 2 adamdan bir tanesinin kirlenmesi ama ötekisinin kirlenmeden bacadan temiz olarak çıkması mümkün müdür? ‘’ der.

 

Aviasales Europe (ex JetRadar)
Cigabuy WW

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Bellewholesale WW

Son Yazılar