CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Kibar TAVASAV - HABERE SES

Kibar TAVASAV - HABERE SES

  • Google Plus
  • Youtube
  • LinkedIn

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

27 Aralık 2017 - 07:26 - Güncelleme: 27 Aralık 2017 - 07:45

 2019 Genel seçimlerinde her siyasi partili seçmen öyle görülüyor ki kendi gönül verdikleri siyasi partilere oylarını kullanacaklarda, ancak geçmiş seçimlere göre artık Türkiyeyi siyasi partiler değil, şahıslar ve atayarak kabine oluşturacakları yürütme denen yapının bu olacağı, yani Cumhurbaşkanı yönetmiş olacak. 

 Bu konudaki referandum sonuçları başa baş bir görüntü sergilemesi muhalefet görüşlü tabana bir umut olurken, ancak muhalefetin en çok oya sahip siyasi partisi olan CHP yönetiminin kendi düşüncelerine sahip ve o yönlü oylarını kullanan bütün seçmenleri ve düşüncelerini, taleplerini anlayamadıklarını gözlemliyorum, bu konuyu daha da açacağım. 

 Türkiyede şu anda Cumhurbaşkanlığına talip olup, kendi siyasi partisinden de fazla oy alabilecek 2 aday var ve 2 side zaten adaylıklarını açıkladılar. Birisi AKP nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğeri İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Bu 2 adayda kendi parti seçmenleri hariç diğer siyasi partilerden belki bi kısmı zorlama olabilir ama büyük çoğunluğu gönülle diğer siyasi parti seçmenlerinden oy alırlar. CHP ve MHP Genel Başkanları ise, kendi parti oylarından bile daha düşük oy alırlar. Yani partilerine oy verenlerin bi kısmı bu Genel Başkanların Cumhurbaşkanlığı adaylığına oy vermezler. Şimdi böyle bir gerçek var ve bu gerçek anketlerlede ortaya veri olarak çıkıyor. 

 Gelelim muhalefetin en çok oya sahip partisi olan CHP yönetiminin muhalefet bloğunun seçmenlerinin tamamını anlayamamaları konusuna. CHP yönetimi şunu bilmeli ki, eğer CHP beğenilseydi, İyi Parti doğmazdı, hatta Meral Akşener CHP de olurdu, İyi Parti ihtiyaçtan doğdu. CHP o ihtiyacı karşılayabilseydi zaten İyi parti şu andaki oy oranıyla % 10 ları geçiyor, bütün bu taban niye sıfırdan uğraşsın ki, hazır Atatürk'ün kurmuş olduğu, her tarafta teşkilatlarıda olan, iyi kötü bi finansı olan CHP ye kayardı ve İyi Parti doğmamış olurdu. Şimdi % 50 lik muhalefet oyunu ana muhalefetin oyu imiş gibi algılama anlayışında hata yapıyor CHP yönetimi, yani, AKP den ve Recep Tayyip Erdoğandan kurtulmak baskısı oluşturup % 50 nin tamamını CHP adayına oy verme beklentisinde olmak ters teper bu birinci yanlış bakışları. 

 İkinci hatalı öngörüleri ise karşı % 50, kime oy vereceklerini biliyor, net ve açık vede ortada. Oysa muhalefetin böyle % 50 nin oyunu gözü kapalı alabilecek bir adayı yok. Yani CHP yönetimi şöyle bakıyor olaya çorba içinde, ana yemeği içinde, pilav ve yahut makarnası içinde, salatası içinde, tatlısı içinde, kahvesi içinde ve bunların hepsi bir kapta, hadi bakalım Türkiye bunu yesin gibi bir anlayıştalar, bu yenir mi :), bu politika bu muhalefet seçmeninin tamamının oyunu alıp + karşıdan 1 - 2 % oy daha alır mı.  Mümkün mü bu. 

 CHP adayının her kim olursa olsun bütün muhalefetin oyunu alamayacağı ortada ki karşıdan 1 - 2 % oy alması lazım birde, alabilecek bir yeni yönetim geliştirme yolunada gitmediler.  

 Peki CHP yönetimi buradan yine bir doğru çıkarabilir mi, bana göre hala çıkarma umutları var. Öncelikle CHP yönetimi böyle karışık bir tabak yemek oluşturmaktan vazgeçecek eğer muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının 2019 da seçilmesini istiyorlarsa. Şöyle bir tabak menü olabilir mesela, bir et ve sebze kızartma, tabağın diğer köşesinde salata, öteki köşesinde bulgur, pirinç pilavından birisi veya makarna gibi, bakınız işte bu aynı tabakta yenir. Yani demem o ki, CHP yönetimi Türkiyedeki 80 milyonun oyuna talip olabilir, her parti olabilir, ancak kurumsal bazda terörü destekleyen siyasi kurumlardan uzak olmak mecburiyetindedir, bu gün gelinen süreçte bu sadece CHP yede değil, muhalefet grubunda olan diğer siyasi partilerede zarar verir. Yani bir muhalefet grubu oluştururken şeffaf hareket edip, terörü desteklemeyen siyasi kurumları bir araya getirmek zorundadır ana muhalefet partisi, terörü destekleyen siyasi kurumun muhalefet grubunun içinde yer alması muhalefet grubunun Cumhurbaşkanı adaylarına veya tek olursa eğer aday, adayına zarar verir, oylarını düşürür, muhalefete Cumhurbaşkanlığı seçiminde kaybettirir. O Siyasi kurumun seçmenleri oy verir mi bu muhalefet grubuna, vermez mi bilemem ama CHP yönetimi konuya bakarken ve muhalefet grubu siyasi partilerinin geri kalan % 90 nın oyunu almaya bakmalı ve o terörü destekleyen siyasi partinin seçmenleride bu muhalefet grubunun politikalarına pekala oy verebilirler dilerlerse, o terörü destekleyen siyasi partinin şart değil ki bu koalisyonun içinde olması oy vermesi için, sandık ortada sonuçta. 

 Kısacası muhalefet grubu % 100 seçmene kendileri hitap etmek zorundalar, terörü destekleyen siyasi kurumu muhalefet grubu koalisyonunun içine almadan. Diyelim ki o seçmen bu nedenle bu muhalefet grubuna oy vermedi, ki zaten karşıyada oy verecek bir görüntüde değiller, karşı tarafta terörü destekleyen o siyasi partiye yaklaşamıyor zaten, bu sefer onlarda kendi oylarından kaybedecek yaklaşırlarsa. Bu muhalefet koalisyonu geri kalan % 90 seçmenin % 46 sının oyuna almak zorundadır. Mevcut olan muhalefet oy bloğu % 50, diyelim ki o seçmen, terörü destekleyen siyasi kurumu muhalefet grubu kendi yanlarına dahil etmedikleri için tamamı oy vermiyor bu muhalefet grubuna, o zaman oy % 40 demektir, geriye sadece % 6 lık bir fark var demektir muhalefet adayının Cumhurbaşkanı seçilmesine, işte bu farkı kapatmaya çalışacak 1 - 2 yılda muhalefet grubu sadece. Eğer o terör destekçisi siyasi parti bu koalisyonun içinde yer alırsa CHP % 25 + HDP % 10 = % 35 oy haricinde olan diğer seçmenlere nasıl % 16 daha oy verdireceksinizde % 51 ile muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı seçilsin. 

 CHP yönetimi ya HDP den uzak olup gerekirse o seçmenin % 10 oyundan feragat edecek, yada onu dahil ederse bu sefer % 16 ihtiyaç olan kısımdan hatta belkide tamamının oyunun muhalefetten kaçmasına neden olacak.  

 Daha açık konuşayım CHP yönetimi ya HDP ile yada muhalaefetin diğer siyasi partileri ile hareket edecek, hepsiyle birden hareket edemez karışık bir yemek gibi, tut ki o siyasi partiler buna evet deseler bile, bu sandığa muhalefet Cumhurbaşkanı adayının % 51 i olarak yansımaz. 

 Muhalefet partilerinden karşı taraf seçmenlerinden de oy alabilecek 2 siyasi parti ve bunların adayları var, bunların bir tanesi İyi Parti, diğeri Saadet Partisi, HDP bu işin içine CHP yönetiminin hatalarıyla girerse İyi Partide, Saadet Partiside iktidar grubu partilerinden oy çekemez o zaman, kaldı ki kendi tabanları oyları bile etkilenir. 

 Kısacası CHP nin % 25 i var, HDP bu işin içinde olmazsa İyi Parti buraya en az % 21 oyu çeker, hele birde muhalefet partilerinin ortak adayı Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı ise bu oyu daha rahat çeker ve geri kalan % 90 oyunu % 46 sını alarak Meral Akşener Cumhurbaşkanı olmuş olur. HDP de bu koalisyonda olursa o zaman CHP + HDP = % 35 ine Akşener nasıl % 16 daha oy çekebilecek. Yani demem o ki HDP siz koalisyonda Akşener % 21 oy çekebilir ama, HDP de var ise işin içinde % 16 oy çekemez o zaman. Keza en somut örneği AKP + MHP oy toplamı % 62, bu seçmen bu referandumu doğru görseydi evet oyu % 62 çıkardı, zaten İyi Parti o zaman doğmazdı. Siyasette 2 + 2 = 4 etmez ama 2 + 1 = 4 eder. İşte HDP li ittifak ile HDP siz ittifak bu matematik hesabı gibidir. 

 CHP Yönetimi şimdiden bu konuda kararını vermeli ve bu konuda şeffaf hareket etmeli ki, muhalefetin adayı Cumhurbaşkanı seçilebilmiş olsun.  

 Ayrıca CHP yönetimi eğer muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının kazanmasını ve parlamenter sisteme dönülmesini istiyorsa Kılıçdaroğludur, başkasıdır, bence hiç aday aramamalılar. Anlamalılar ki İyi Parti seçmen tabanı zaten CHP de olurdu CHP ye veya adayına oy verecekse, yani CHP o taban tarafından beğenilse İyi Parti olmazdı. CHP iktidar görevini veya ülkeyi yönetecek görevi üstlenebilecek kıvamda değil, CHP bana göre bu gidişatın değişmesini istiyorsa ve Türkiyenin normalleşmesine katkı sunmak istiyorsa İyi Partiye destek olmalı, Türkiye normallaştikten sonra, tekrar rakibi durumuna geçebilir, ancak şu andaki süreçte bu normalleşmeyi İyi Partinin ve Cumhurbaşkanı Akşener'in sağlaması daha normal görünüyor bana. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar