Reklam
ENERJİ PİYASASI KRİZDE TEPETAKLAK
Kibar TAVASAV - HABERE SES

Kibar TAVASAV - HABERE SES

  • Google Plus
  • Youtube
  • LinkedIn

ENERJİ PİYASASI KRİZDE TEPETAKLAK

27 Eylül 2018 - 18:33

 

 Bir şey ya vardır, yada yoktur, var olan bir şey yok olamaz, yok olan bir şeyde var olamaz, varlığı gösteren somut objelerdir. 

 Mesela ekonomik kriz vardır dendiğinde, somut veriler lazım değil mi, ki varlığı ispatlanmış olsun. Bizde o somut verileri ortaya koyalım son 10 yıl içinde Türkiyenin Enerji ihtiyacının karşılanmasını özel sektöre de açtılar, müteşebbisler üretim ve satış konusunda tedarik sürecine geçtiler, hatta bi kısmı devletten veya bi başka özelden toptan alıp halka parakende arzıyla sundular, bu konuda devletin belirlemiş olduğu birim fiyatlarının altında indirimli enerji kampayaları düzenlediler kendilerine müşteri çekme adına, buraya kadar her şey bu piyasayı izahtan ibaretti, herşey normal seyrindeyken birden bir şey oldu, dolar bi acayipleşti, bu özel enerji firmaları bırakın indirimli elektrik vermeyi devletin birim fiyatı üzerinden verseler bile zarar etmeye başladılar ve müşteriler ile yaptıkları sözleşmelerde tabi firmalarının anlaşmaları bozma hakları mevcut ve hemen hemen bütün özel enerji şirketleri abonelerinin aboneliklerini fesh etmeye başladılar, hadi birisi, ikisi desek neyse, neredeyse hepsi. Peki bu olmasın diye ne istiyorlardı, devletin elektrik birim fiyatına zam yapmasını, devlette bunu yapmayınca, biz buna dayanamayız, bu zarara katlanamayız diyerek aboneleri ile sözleşmelerini iptal etmeye başladılar. 

 Şimdi ortadaki veriye göre, kar elde etseler bu şekilde aboneleriyle sözleşmelerini iptal ederler mi, bu şirketlere milyonlarca lira yatırım yaptırmışsın, güvenmişler devletlerine yapmışlar, şimdi bide o yatırımlarının hepsi çöpe gitmiş oluyor. Piyasa düzelse bile artık hiç kimse özel enerji firmalarına güvenmez, güven kayboldu bi kere. Kısacası Türkiyenin milyarlarca değerindeki enerji yatırımları çöp oldu.  

 Kriz yoksa bu enerji firmaları para mı kazanmak istemiyorlar o zaman. Ortadaki zararı özel sektöre yıkmaya çalışmak akıl karı değil. Onlarda bu zarardan kurtulmanın yolunu tabi böyle aboneleri ile sözleşmelerini iptal ederek buluyorlar, devlet bunun ortasını bulması lazımdı, bulmadı, şimdi olanı söyleyeyim, devlette bu enerjiyi dağıtırken sonuçta zarar ediyor, bu zarar toplanan vergilerden karşılanacak, ya peki bu özel sektörün zarar etmeyeceği oranda bi zam yapılsaydı devlet tarafından, o zaman hiç olmazsa bu özel sektördeki abonelerin yaratacağı zarar olmayacaktı. Şimdi ise bu özel sektörden gelen aboneler devlete ilave bi zarar getirmiş olacaklar. Yada bu işten birileri bizim bilmediğimiz bir şey mi kazanıyor diye düşünmüyorda değilim. 

 Ancak gerçek şu ki, Türkiyenin enerji yatırımları çok büyük darbe aldı, özellikle özel sektör enerji üzerine yeni yatırımlara kalkışır mı, veya vatandaş bu durumu görüp yaşadıktan sonra kampanyalarda düzenleseler özel sektör firmalarına tekrar abone olurlar mı. 

 Kriz devleti yönetenlerin dibinde geziniyor ama, galiba haberleri yok yada vatandaşın haberinin olmamasına çalışıyorlar, ki bu konu ettiğimiz gerçekler hiç bir haber kanalında yer bulmuyor, inanılacak gibi değil, ... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar