ERBAKAN SİYASİ SAFLARI NE DERECE ETKİLER
Kibar TAVASAV - HABERE SES

Kibar TAVASAV - HABERE SES

 • Google Plus
 • Youtube
 • LinkedIn

ERBAKAN SİYASİ SAFLARI NE DERECE ETKİLER

25 Kasım 2018 - 18:03

 

 Maalesef gelinen noktada, ülkemizdeki seçmen yapısı özellikle dinsel değerler üzerinden 3 parçaya ayrıldı. % Yüzlük seçmenin yaklaşık % 20 lik dilimi mevcut hiç bir siyasi partiyi beğenmediği gibi bu kesimin yarıdan fazlası sandığa bile gitmiyor, bu kesimin sandığa gitme oranı % 5 ve neredeyse tamamı muhalefet tabanlı siyasi partilere oy kullanıyor bu % 5 lik kesimin, diğer % 15 i ise sandığa oy kullanmaya dahi gitmiyor.  

 Geri kalan % 80 lik seçmen ise bi ayırım yapmayalım ama iktidar yanlısı siyasi partiler ile muhalefet yanlısı siyasi partiler arasında denge % 8 lik iktidar tarafında ağırlık görülüyor % 44 küsura % 36 lar bandında, fakat her 2 tarafı da beğenmeyen tabandan muhalefet tarafına gelen % 5 lik seçmen oyu aradaki farkı % 3-4 ler seviyesine indiriyor.  

 Şimdi bu iktidar taraflı partiler seçmenlerinde ki bu % 44 lük bantta, yaklaşık olarak % 5 lik kesimi oy verdiği halde memnun değil, yani iktidar partili seçmen tabanın neti % 40 ın altına kadar iniyor brüt toplamda, fakat yüzde 5 lik kesim muhalefet tarafındaki siyasi partileri ise hiç oy verecek derecede beğenmiyor ve iktidar partileri tarafına bu % 5 mecbur oyu kullanıyor. 

 Muhalefet partileri tarafında ise zaten % 5 lik beğenmeden oy kullanan bi kitle haricinde ayrıca % 36 lık bölümden en az bir % 6 sı daha her seçimde mutlak oy kullanan ama kesinlikle iktidar partileri tarafına oy kullanmamakla beraber muhalefeti güçlü tutmak için bir çaba sarf ediyor muhalefet partilerine oy verip. 

 Türkiye'nin oy potansiyeli böyle, şimdi Erbakan burada dengeleri nasıl değiştirebilir, bide ona bakalım. Erbakan'ın muhalefet tarafından çekebileceği oy oranı % 1 i geçmez, iktidar tarafından ve özellikle iktidar partisinden % 5 lik bir kitleye hitap etmesi olasılığı mevcut ve o taban var orada, fakat genel bir seçimde barajı tek başına geçmeye yeterli görünmüyor bu % 5 civarı oy, Erbakan Saadet'in karşısında pozisyon da aldığına göre, pek muhalefet partileri tarafına da yanaşacak görünmüyor, tek başına kalsa geçemiyor, daha çok sular var ama, Erbakan MHP ile ittifak kurup baraj sorununu çözebilir gibi bir görüntü var bende ilk Genel Seçimde, AKP ile ittifak olabileceğini pek zannetmiyorum çünkü kendisine çektiği taban zaten oradan geliyor o zaman gelmez. Cumhurbaşkanlığında ise bana kesinlikle 2 inci tur görünüyor, fakat ittifaklar 2 inci turda nasıl oluşur, onu bilemem. 

 Benim yakın geçmişe ait siyasi sahneyi öngörüm bu şekilde. Fakat bu yelpazeyi değiştirebilecek bambaşka bir politika olasılığı da mevcut görünüyor bana 2023 te, eğer mevcutlardan hiç birisini beğenmeyen kitle % 20 ye hitap edebilirse, iktidar ve muhalefet merburcularını da bünyesinde toplama ihtimali mevcut. Genel görünüm bu şekilde.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İsmet Sayar
  1 yıl önce
  Babasının üzerine geçirdiği parti binasını boşalttırınca, sanırım kılıfına biraz uysun diye parti kurdu. Siyasi açıdan Hiç bir değeri olacağını sanmıyorum.
 • Kibar Tavasav
  1 yıl önce
  Takipteyiz bakalım abi, nolacak, AKP den 3 - 5 bişi alabilir görünütor, Saadet CHP ye yanaşınca AKP den uzaklaşamamışlardan

Son Yazılar