HAFTA SONU KURULTAYI OLACAK CHP Yİ KONUŞALIM
Kibar TAVASAV - HABERE SES

Kibar TAVASAV - HABERE SES

  • Google Plus
  • Youtube
  • LinkedIn

HAFTA SONU KURULTAYI OLACAK CHP Yİ KONUŞALIM

01 Şubat 2018 - 09:51 - Güncelleme: 01 Şubat 2018 - 10:47

 

 Bildiğimiz gibi hafta sonu CHP nin kurultayı var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun yanı sıra, Kocasakal, Muharrem İnce ve Ömer Faruk Eminağaoğlu bilinen ve deklarelerini yapmış olan adaylar. 

Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun adaylığını yorumlarsak, yargıdan gelmiş olması iyi bir intibadır ancak, diğer adayların karşısında şansı en zayıf olanlardan diyebiliriz. 

Kocasakal'a gelince, deklare ettiği adaylığını gerçekleştirmek için yeterli sayıda delege bulabilmesi epey zor görünüyor. Ancak bulabilirse 3 turlu seçimde, ilk 2 turu 2 inci olarak geçerse, son turda, ben son 2 adayın çekilerek mevcut Genel Başkanı zaten beğenmeyen 2 adayında desteği ile epey zorlar olarak düşünüyorum. 

 Tabi Kılıçdaroğlu'nun en büyük rakibi, Muharrem İnce, bu konuda çokta ciddi hazırlandığı görülüyor İnce'nin. Eğer İnce'de tıpkı Kocasakal'ın olduğu gibi 3 üncü tura ilk 2 de girerse, aynı şekilde son 2 adayın desteğini onlar çekilerek alabilir son turda. 

 Kılıçdaroğlu'na gelirsek, Kılıçdaroğlu bu konuda banko aday aslında, rakipleri ilk 2 turda oyları bölerek salt çoğunluğu aldırmayıp, son tura kalırsa muhtemelen rakipleri bu son turda birleşme ihtimalleri gözüküyor, buda işi biraz zorlaştırır. 

 Ancak asıl mesele şu, CHP ne istiyor, mevcut Genel Başkanla ve Yönetim kuruluyla, bunların uygulamış olduğu politikalar ile, CHP Türkiyede % 25 i, yani 4 te 1 oyu geçemiyor. Şu anki mevcut başkan ve yönetim kazanırsa muhtemelende politikaları aynı olacak. Muhtemelende bu şimdiki yönetimin tekrar seçilmesi ile ve bu politikalar ile CHP nin oyu en fazla yine aynı olacak. CHP mevcut yönetim ile, diğer müttefik veya ortak hareket eden siyasi partilerin getireceği oylar ile geçme politikasında, yani Kılıçdaroğlu'nun AKP yi geçme hedefi bu, ancak Kılıçdaroğlu'nun düşünmesi gereken şudur, mevcut AKP seçmeni Ekmeleddin beye bile dokularına uyarken oy vermediler. Peki şu CHP nin adayına onların ve MHP seçmenlerinin vermeyeceği kesinde, müttefik ve ortak harekette olduğu partilerin tabanları verecekler mi CHP adayına, buda meçhul, kaldı ki 16 nisan referandum sonuçları Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve Belediye seçimlerinde aynı sonuçları vermez. % 50 ve % 50 çıkan referandum sonucunda, hayırın % 50 sinde, akp, mhp ve bbp seçmenlerininde oyları mevcut. Bunlar mevcut yönetim sistemini beğenmiş olanlar. Ancak seçimlerde kendi partilerine ve adaylarına yine oy verirler, ki en azından bir kısmı, ki MHP seçmenleri radikal seçmenlerdir, tutucudurlar, buna rağmen hayır oyu epey kullananları oldu partilerinin evet oyu vermelerini işaret etmelerine rağmen, ki bir kısmıda hatta partide değiştirdi İyi Partiye geçerek, yani Genel Başkanlarını dinlemediler ve sonuç itibariyle İyi Partiye geçtiler. Olası İyi Parti adayı ilk turda ilk 2 ye giremezse Cumhurbaşkanlığı seçiminde, parti her ne kadar 2 inci olan CHP adayını desteklenmesi tavsiyesinde bulunsada, taban tıpkı MHP de olduğu gibi buna direnç gösterebilir, bunda da en büyük pay CHP nin HDP ye karşı takınacağı yakın bir tavır ile bunun olumsuz netleşmesine sebep olur.  

 Kısacası CHP bu formülle, AKP adayını geçerek 1 inciliği alması zor görünüyor. 

 Diğer 3 adayda değişim rüzgarları görünüyor politikalarında, Kocasakal CHP nin kuruluş ayarlarını savunuyor, MHP ve İyi Parti tabanlarına hatta bi miktar AKP tabanınada hitap etme olasılığı görünüyor, HDP den bu durumda oy alınması zor görünüyor ama, zaten HDP siz bir % 40 a yakın var yaklaşık olarak, Kocasakal MHP den ek oy çekme ihtimali olduğu gibi, bazı akp tabanından da ilave oylar çekebilir.  

 Muharrem İnceninde Akşener gibi, göçmen seçmenlerinden ki Cumhurbaşkanlığına oynuyor oda, epey oy çekebilir, hatta Marmara, Ege, Akdeniz Bölgelerinin göçmen AKP tabanlarından oy çekme olasılığıda var. 

 CHP nin mevcut yönetim ile seçime aynı şekilde girilir, ama diğer 3 Genel Başkan adaylarında gözle görülür derecede politika değişiklikleri olacak görünüyor. 

 CHP önümüzdeki süreçte olacak 3 seçiminde sonucunu Kurultayındaki sonuçla netleştirecek diyebilirim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar