Yerel Seçimler Her Zaman Bir Muammayı Barındırır
Kibar TAVASAV - HABERE SES

Kibar TAVASAV - HABERE SES

  • Google Plus
  • Youtube
  • LinkedIn

Yerel Seçimler Her Zaman Bir Muammayı Barındırır

16 Şubat 2019 - 05:38

 

Yurdumuz artık iyice 31 Mart 2019 da yapılacak olan yerel seçimin atmosferine girdi. Kısa bir süre içerisinde artık üsluplarında bitiş tarihi yaklaştıkça sertleşeceğini öngörebiliriz. Bütün adaylara başarılar dileriz ve en çokta aslında Türkiye'nin en büyük yükünü çeken, yöresinin bütün sorunları ile ilgili ilk dertlenilen, ilk eleştirilen ki kendilerinde fazla yetkileri olmamasına rağmen seçilmiş veya seçilme adayları olan her partinin yerel yönetim kadrolarıyla arasının iyi olması gereken bazen iki arada bir dere de kalan muhtar adaylarımıza özellikle başarılar diliyorum.

Yerel seçimler aslında sonuçları kestirilmesi zor ve çoğu yer için sürprizlere açık seçimlerdir. Yerel seçimler de milletimizde genel mana da pek parti aidiyeti olmaz. Genel seçimlerde ise tam tersidir, partisine oy verme geleneği hakimdir ve partisinin milletvekili adaylarını bile çoğu seçmen bırakın tanımayı, bilmez bile, fakat yerel seçimlerde bu durum tam tersidir, seçilecek kişiler ön plandadır ve seçilecek kişilerden seçmenler kendince en beğendiği tercihi yerine getirir.

Fakat son yıllarda artık yerel seçimlerde genel seçim oranı kadar olmasa bile parti aidiyetine göre oy verme haline dönüştü, bunun çeşitli sebepleri mevcut tabi fakat en önemlisi kutuplaşma, milletimiz iki cepheli bi kutuplaşmanın tam ortasında şu anda ve bu, belirttiğimiz gibi bu yerel seçimde de ciddi bir oranda yine yer alacak görünüyor.

Şimdi bu konuda bir değerlendirme yapalım

Yerel seçimlerde devleti yöneten iktidar daima dezavantajlıdır. Çünkü hangi konuda sorun çözemediyse o konudaki sorun yaşayan seçmenler karşı partilere oy verme eğilimine geçerler. Sorun yaşayan kesim ne kadar çok genişse o kadar çok dezavantajını yaşar iktidar grubu, tabi bu yönetilen yerlerdeki yerel iktidarlar içinde geçerlidir. Onlarda yörelerindeki sorunlarını çözemedikleri oy verenlerini karşıya kaptırma ihtimalini yaşayabilirler. İşte partilerin yeni yerel seçimdeki bir önceki adayla devam etmeyip yeni aday ortaya koymaları bazı yerlerde bu dezavantajdan kurtulmak içindir. Fakat yine de olumsuz etkisi bu değişimden dolayı daha az olsada yine mutlaka olacaktır.

İşte sürpriz sonuçların bir kaynağı bu iken, bir diğer kaynağı da, beğenilen bir adayın üstüne daha da fazla beğenilen yeni bir adayın ortaya çıkmasıdır. Bu iki kriter sürprizleri ortaya çıkarırlar.

Ülkemizdeki kutuplaşmanın oranı belli, yaklaşık % 10 civarı bir HDP oyu var ve geriye birde % 90 var. 100 Küsur siyasi parti var. Bunların yaklaşık 10 tanesi bu yerel seçime giriyor ve bunların dört tanesi ikili şekilde ittifak halindeler AKP + MHP ve CHP + İYİ Parti şekliyle, bunların 24 Haziran 2018 son seçim toplamları AKP + MHP ittifakı = % 52 lerde, CHP + İYİ Parti ittifakı = % 33 lerde parti toplam oyları olarak, tabi bu dört partininde ayrı ayrı güçlü olduğu yerler söz konusu mevcut, ikinci sıradaki olanlar ise rakibi birinci sıradakini, ittifak yaptığı siyasi partinin oyları ile geçmeyi amaçlıyor fakat aynı taktik geçilmemek için birinci sıradaki tarafından da uygulanıp oda ittifak yaptığı partinin oylarıyla birinci sıradaki yerini korumak istiyor ve durum bu yönden eşitlenmiş görünüyor.

İktidar ittifakındaki ikinci parti tamamen dezavantajlı durumda yerel seçimlerde, çünkü ittifakta olduğu iktidar partisine karşı bir eleştiride bulunamıyor devlet yönetimi ve millet sorunları çözümü açısından yani tek başlarına girdikleri yerlerde diğer üçüne göre de en dezavantajlı o görünüyor. Fakat muhalefet ittifakının ikinci sıradaki partisinin böyle bir dezavantajı söz konusu değil, zira onun devleti yönetmeyen muhalefet ittifakının birinci sırasındaki partiyi eleştirmesine pek fazla gerek kalmıyor doğal olarak tek başlarına girmiş olacakları bölgelerde, bu muhalefet ittifakı açısından aslında daha bütünlüğü oluşturmuş oluyor, bu durum muhalefet ittifakı açısından bir avantaj teşkil ediyor yerel seçimlerde. Fakat muhalefet ittifakının en büyük sıkıntısı da HDP gibi terör örgütü destekçisi görünümünü bir türlü üzerinden atamayan siyasi partinin kendi adaylarını çıkarmayıp özellikle muhalefet ittifakının birinci sırasındaki partinin adaylarını destekleme politikası her ne kadar bir avantaj ve oy artışıymış gibi görünüm kazansa da, bu HDP ye karşı olan muhalif seçmenlerin oylarını bu sefer olumsuz etkileyecektir, son yıllarda bunun sonuçlarını epeyce görüyoruz.

Oy sonuçlarına baktığımızda 17 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın oy kaybettiğini söyleyemeyiz, oy kayıpları muhalefet kesiminden oluyor, bununda ana nedeni açıkçası bu belirttiğimiz durum itibariyledir. Keza muhalefet, mevcut iktidar partisini sürekli geçmişte HDP ile bir ittifak yapma ile suçluyor, ki doğru evet bu yaşandı, peki sonucuna baktığımızda ne görüyoruz. İktidar partisi bunu yaptı diye iktidarı kaybetme sürecini yaşadı. İşte muhalefet ittifakının bu gerçeği de görmesi lazım. HDP nin varlığı ve bu desteği evet muhalefet ittifakının güçlü olduğu yerde işine yarar ancak yarayacağı bölgelere baktığımızda zaten muhalefet ittifakı o bölgelerde toplam seçmenlerin salt çoğunluğunu zaten alıyor. Yani HDP desteklemese de zaten kazanacak. Fakat Anadolu'nun oy potansiyeli hali ortada muhalefet ittifakına bu HDP desteği muhalefet ittifakının Anadolu'da oy arttırmasının önünde bir engel olacaktır.

Yani ertesi günü seçim sonuçlarına baktığımızda tablonun aslında genel mana da çok değişeceğini söyleyemeyiz. Çünkü iktidar ittifakı muhalefet ittifakının güçlü olduğu bölgelerde muhalefet ittifakına HDP desteğinden dolayı zorlayamaz. Muhalefet ittifakı da göreceği bu HDP desteğinden dolayı iktidar ittifakının güçlü olduğu bölgelerde bir dezavantaj içinde olup o oylarını kendisinin daha da arttıracak derecede toplayamaz.

Ancak sürpriz sonuçlar evet mümkün her iki ittifak içinde geçerli bu. Ankara, Bursa, Eskişehir, Aydın, Antalya, Mersin, Kocaeli, Balıkesir, Manisa gibi illerde mevcut yöneten partilerin veya ittifaklarının kaybetme ihtimalleri söz konusu görünüyor bana ve hep birlikte 31 Mart gecesi ne olacağını göreceğiz.

Adil, adaletli, sağ duyulu, şaibesiz, olaysız bir seçim olması dileğimizle,...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar