UNUTMAK MI ? ÖTELEMEK Mİ ?
Pakize ARPACI - EVRENSEL BAKIŞ

Pakize ARPACI - EVRENSEL BAKIŞ

UNUTMAK MI ? ÖTELEMEK Mİ ?

17 Temmuz 2020 - 21:25 - Güncelleme: 19 Temmuz 2020 - 00:01
 Çoğumuzun  ağzında  bir “unuttum” kelimesi dolaşıyoruz  ortalık da. Bu günkü konumuz ” Unuttum” kelimesi  üzerine olsun. İnsanlar hayatlarına ister bilerek ister bilmeyerek girip de onların yönünü değiştiren hiçbir olayı, kişiyi, acıyı üzüntüyü, neşeyi, sevinci unutmaz. Sadece insanın  “unuttum” diyerek adlandırdığı olgu hayatı yaşarken anın içinde başına gelen ufak tefek şeylerdir, Örneği, su şirketini aramayı unutmuşum, ışığı kapatmayı unutmuşum,vs…) Eğer fiziksel bir rahatsızlığı yoksa insan yaşadığı hiçbir şeyi unutmaz öteler.

İnsanlar yaşamında vazgeçmek zorunda kaldıklarını içlerindeki dipsiz bir kuyuya hapsederler, mümkün olduğunca bu konu üzerinde durmak düşünmek hatırlamak istemezler, sürekli olarak üzerini örterler dikkatlerini başka mevzulara çekmeye çalışırlar.  Aylarca, yıllarca başarılı olurlar. Bir gün bir yerlerden çıkar gelir bir ses, bir müzik, bir yankı… içlerinde duranla karşılaştıkları zaman  yıkılırlar, o üstünü örtmeye çalıştıkları şey orada capcanlı kendisine meydan okumaktadır.

-Ben unutmuştum nereden çıktı şimdi  bu olay? Neden aklıma düştü? Niye hatırladım ki? diye söylenirler.

Her hangi bir şeyi bilinçli olarak unutmaya çalışmak boş bir çabadır, unutmaya çalışarak enerjimizi gereksiz yere harcarız. Bu ırmağın  akışını ters yöne çevirmeye çalışmak kadar  zor  bir uğraştır, siz ne yaparsanız yapın asla yaşanmış bir şeyi silmeniz mümkün değildir. Sadece üzerimize sinmiş etkilerini daha az hissederiz ki buda zamanla olur. Unutmaya çalıştığınız şey ne ise onun sizinle yaşamasına izin vermelisiniz , hayatınızda açtığı zarar ziyan ne ise onu kabul etmeli “ama oldu artık, olanı değiştirme gücüm yok, o halde olanla barışmalıyım” demelisiniz. “Bunları dedikten sonra unutacak mıyım” dediğinizi duyar gibi oldum. Hayır asla unutmayacaksınız lakin size etkilerini hafifleteceksiniz. Yaşanmış hayat kayıtlarınıza geçmiş en küçük, en büyük hiçbir olayı unutmanız mümkün değildir. Sadece bilincinizin derinliklerine ötelersiniz. İnsanın en çok yalan söylediği kişi kendisidir.Unutmak mı ?  Ötelemek mi ? derseniz ikisi de değil. Yüzleşmek ve kendi ile barışık olmak.

Sevgiyle…

 

 

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar